Autor: NIE

Portal Pośrednika, Bank BPS
Bankowość spółdzielcza

Kredyty hipoteczne: Bank BPS współpracuje z pośrednikami i klientami online

Bank BPS uruchomił nowe narzędzie dla pośredników finansowych. Dzięki temu klienci, którzy są zainteresowani kredytem hipotecznym, nie muszą wypełniać papierowych wniosków, zrobią to za nich pośrednicy, a całość dokumentacji, z podpisem klienta, trafi do banku w formie elektronicznej. Jako pierwsi z narzędzia skorzystają pośrednicy Expander, Notus i ANG, poinformował Bank.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2023/11

Bankowość i Finanse | Nieruchomości – AMRON | Dyrektywa EPBD, czyli o nadchodzącej fali renowacji budynków w Polsce

Do tej pory coraz bardziej rygorystyczne wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków dotyczyły jedynie nowo budowanych obiektów, jednak najnowsze unijne prawo wpłynie również na już istniejące budynki. Nowelizacja dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków zwanej dyrektywą budynkową (EPBD) ma na celu znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i zużycia energii przez budynki w Unii Europejskiej poprzez modernizację wszystkich istniejących zabudowań (zarówno mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej). Projekt nowelizacji dyrektywy EPBD aktualnie jest w fazie uzgodnień trójstronnych (między Parlamentem UE, Radą UE i Komisją Europejską), publikacja ostatecznego kształtu dyrektywy jest spodziewana w pierwszej połowie 2024 r. , a jej wejście w życie nastąpi w roku 2026.

CZYTAJ WIĘCEJ
Agnieszka Krupa, Implementation Manager w Iron Mountain Polska.
Komentarze ekspertów | Z rynku finansowego

Rynek faktoringu rośnie dzięki innowacjom, skracają czas weryfikacji nawet o 60%

Z danych opublikowanych przez Polski Związek Faktorów wynika, że w pierwszym półroczu 2022 r. rynek faktoringu w Polsce wzrósł o ponad 33% względem analogicznego okresu rok wcześniej . Dynamiczny rozwój sektora koreluje z rosnącą skalą zjawisk opóźnienia płatności i zatorów płatniczych, z którymi zmaga się nawet 82% firm z segmentu MŚP . Firmy faktoringowe korzystają z nadarzających się okazji, jednak w skalowaniu biznesu coraz częściej pomagają im również najnowsze rozwiązania technologiczne – komentuje Agnieszka Krupa, Implementation Manager w Iron Mountain Polska.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2023/09

Nowoczesny Bank Spółdzielczy | Forum Liderów Banków Spółdzielczych – Centrum AMRON | Partner banku spółdzielczego w obsłudze kredytu hipotecznego

Nowelizacja „Rekomendacji J” dotyczącej zasad gromadzenia i przetwarzania przez banki danych o rynku nieruchomości, uchwalona przez Komisję Nadzoru Finansowego 22 marca 2023 r., wprowadza szereg zmian w oczekiwaniach Komisji w związku z monitorowaniem zmian na rynku nieruchomości i baz danych wykorzystywanych przez banki w działalności operacyjnej.

CZYTAJ WIĘCEJ
Grzegorz Wiśniewski,prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. Źródło: Twitter (+ obróbka AI)
ESG | Komentarze ekspertów

Sektor energetyki odnawialnej potrzebuje szybkich i głębokich zmian

Hybryda wiatrowo-słoneczna i agrofotowoltaika, linia bezpośrednia i cable pooling, krótkoterminowe i sezonowe magazyny energii, net biling i taryfy dynamiczne, umowy PPA i kontrakty różnicowe, efektywny system ciepłowniczy i prawny obowiązek wzrostu udziałów OZE w ciepłownictwie, wsparcie inwestycyjne i eksploatacyjne – to tylko przykładowe pojęcia, które w najbliższych latach będą wpływać na biznesplany w energetyce odnawialnej. Energetyka odnawialna, śmiało wchodząc na rynek energii, podejmuje coraz większe i złożone interakcje z całym sektorem energetycznym i od wszystkich uczestników rynku wymaga coraz więcej wiedzy – przekonuje Grzegorz Wiśniewski, Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej i wykładowca w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ
Bezpieczny kredyt 2% Bank BPS
Bankowość spółdzielcza

Bezpieczny Kredyt w Banku BPS i wybranych bankach spółdzielczych Zrzeszenia BPS

Zrzeszenie BPS przystąpiło do rządowego Programu Pierwsze Mieszkanie. Z preferencyjnego kredytu na zakup lub budowę swojego pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego mogą korzystać klienci Banku BPS i kilkudziesięciu banków spółdzielczych Zrzeszenia BPS. Bezpieczny Kredyt do swojej oferty w najbliższych tygodniach sukcesywnie będą wprowadzać kolejne banki spółdzielcze.

CZYTAJ WIĘCEJ
IX. edycja Konkursu Etyka w finansach 2023 - laureaci
Wydarzenia

IX. edycja Konkursu Etyka w finansach rozstrzygnięta

20 czerwca 2023 r. podczas dorocznej konferencji Horyzonty Bankowości odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników Konkursu Etyka w finansach. Konferencja Horyzonty Bankowości to doroczne wydarzenie sektora bankowego podczas, którego omawiane są wyzwania i trendy dla sektora bankowego. Jednym z elementów wydarzenia było ogłoszenie wyników Konkursu. Po ogłoszeniu wyników Konkursu obył się także panel dyskusyjny Laureatów Konkursu z Jurorami i członkami Komisji Etyki Bankowej przy ZBP.

CZYTAJ WIĘCEJ
wieżowiec
BANK 2023/06

Bankowość i Finanse | Nieruchomości – AMRON | Nieruchomości na wynajem krótkoterminowy w największych ośrodkach turystycznych

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, z turystycznych obiektów noclegowych w 2022 r. skorzystało 34,2 mln turystów, którym udzielono 90 mln noclegów. W porównaniu z 2021 r. było to odpowiednio o 54,3% i 43,2% więcej. Jednak w tych danych nie uwzględniono osób korzystających z obiektów nierejestrowanych, w tym domów i mieszkań wynajmowanych turystom krótkoterminowo. Równocześnie, na podstawie danych z Narodowego Spisu Powszechnego, GUS szacuje, że pod koniec 2021 r. w Polsce mieliśmy około 15,4 mln mieszkań (lokali oraz domów). W związku z tym nasuwa się pytanie, ile ich wykorzystuje się w najmie krótkoterminowym?

CZYTAJ WIĘCEJ
Agnieszka Binięda, Senior Associate w Lawspective Litwiński Valirakis Radcowie Prawni Sp.k.
Komentarze ekspertów

Rekomendacja U obejmie także SKOK-i?

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego skierował do konsultacji publicznych projekt nowelizacji Rekomendacji U dot. dobrych praktyk w zakresie bancassurance. Jedną z proponowanych zmian jest rozszerzenie kręgu objętych nią podmiotów o SKOK-i. Dostosowanie się do postanowień Rekomendacji U będzie wymagało od nich znacznego nakładu pracy i kosztów, pisze w komentarzu dla BANK.pl Agnieszka Binięda, Senior Associate w Lawspective Litwiński Valirakis Radcowie Prawni Sp.k.

CZYTAJ WIĘCEJ
VII Forum BOMIS Wyceny 2022
Artykuły | Technologie i innowacje

Ustanawianie zabezpieczeń na maszynach ‒ siedem zasad dla przezornych

Trudno oczekiwać do pracownika banku lub firmy leasingowej, by patrząc na maszynę wiedział, co widzi, a z faktury zakupowej zrozumiał, co się składa na przedmiot finansowania lub zabezpieczenia wierzytelności. W przeciwieństwie do nieruchomości oraz seryjnie produkowanych samochodów, nieograniczona różnorodność środków i megaukładów technicznych o uogólnionych nazwach, konfigurowanych na różne cele, nie pozwala na jednoznaczną systematykę z użyciem programu komputerowego.

CZYTAJ WIĘCEJ
Chester Wisniewski, Principal Research Scientist w firmie Sophos.
Komentarze ekspertów | Technologie i innowacje

Jaka jest skuteczność rosyjskich cyberataków?

Według ukraińskiej Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji (SSSCIP), od początku inwazji Ukraina doświadczyła aż 1123 cyberataków. 37% celów hakerów było związanych z instytucjami rządowymi i obroną. Co czwarty atak bazował na złośliwym kodzie, a 27% miało na celu kradzież poufnych informacji. Chester Wisniewski, ekspert Sophos podsumowuje intensywność, skuteczność oraz cel cyberataków we wciąż toczącym się konflikcie.

CZYTAJ WIĘCEJ
Cyberbezpieczeństwo | Komentarze ekspertów | Prawo i regulacje

Długo wyczekiwana nowelizacja ustawy o usługach płatniczych wreszcie na horyzoncie

Autoryzacja” i „uwierzytelnienie” są dla sporów na gruncie ustawy o usługach płatniczych tym, czym dla sporów budowlanych jest „budynek” i „obiekt budowlany”. Mimo to znaczenie tych pojęć nie zawsze jest pojmowane właściwie. Duży wpływ na to ma błędna
implementacja art. 72 ust. 2 dyrektywy PSD2 do polskiego porządku prawnego. Jest jednak nadzieja na poprawę tego stanu rzeczy, pisze Daniel Bednarczyk, aplikant adwokacki, Junior Associate w Lawspective Litwiński Valirakis Radcowie Prawni Sp. k.

CZYTAJ WIĘCEJ
prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej
ESG | Komentarze ekspertów

Bezpieczeństwo żywnościowe: z niepokojem patrzymy w niebo i czekamy na deszcz

Choć zeszłoroczny wilgotny rok i dość obfite opady zimą poprawiły sytuację hydrologiczną Polski, to niestety przedłużający się okres bez opadów budzi coraz większe obawy przed suszą. W wielu regionach Polski, zwłaszcza na północy kraju, deszczu nie było już ponad 5 tygodni. Jeśli jeszcze nałożymy na to bardzo ciepły początek roku – styczeń był cieplejszy aż o 2,2°C od średniej wieloletniej, a temperatury w marcu także zapewne będą wyższe od średniej ‒ to nie ma się co dziwić, że wilgoci w glebie zaczyna brakować. A na razie nie widać w prognozach, aby sytuacja mogła się poprawić. Już w tej chwili potrzebujemy przynajmniej kilku deszczowych dni, aby glebie przywrócić pożądaną wilgotność – komentuje prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 26