Autor: Michał Król

Dr n. ekon. Michał Król, Prezes Zarządu, Mikołowski Bank Spółdzielczy w Mikołowie.
Bankowość spółdzielcza | Komentarze ekspertów

Co-vid(mo) zmian

Zacznijmy dość odważną, a w pewnym sensie niewygodną, dla niektórych, tezą. Tradycyjny model biznesowy banków nie istnieje. Ostatnimi czasy, dowodzi tego nie tylko wpływająca na sektor pandemia, ale również, choć nieco wcześniej, pojawienie się niebankowych konkurentów, czy też rosnące wymogi regulacyjne. Zasadnicze znaczenie w tym aspekcie ma także zmieniająca się polityka pieniężna, fluktuująca w kierunku zerowych stóp procentowych ‒ pisze dr Michał Król, Prezes Zarządu Mikołowskiego Banku Spółdzielczego w Mikołowie.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2020/01

Temat Numeru. Zmiana modelu biznesowego Banków Spółdzielczych: Integracja banków a idee spółdzielczości

Realia przekształceń ekonomicznych i społecznych dotykające finanse i bankowość, w tym jej spółdzielczą część, skłaniają do rozważań i dyskusji o toczących się działaniach integracyjnych, które powinno się postrzegać wielowymiarowo. Choć wymiana poglądów jest wielowątkowa, nierzadko pomija się w niej idee spółdzielczości, tak mocno i bezpośrednio wpływające na zasady i naczelne wartości tych instytucji.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2019/09

Nowoczesny Bank Spółdzielczy. Bankowość Spółdzielcza: Procesy konsolidacyjne w bankowości spółdzielczej

Konsolidacja oraz pogarszające się parametry oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej rodzimych banków spółdzielczych zajmują jedno z naczelnych miejsc w dyskursie związanym z przyszłością tej części sektora finansowego. Dlatego też ważne wydaje się określenie ewentualnego wpływu procesów integracyjnych na przyszłą ocenę kondycji finansowej bankowości spółdzielczej.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2019/05

Bankowość Spółdzielcza: Easy banking

„Kiedyś mieliśmy skarbonki, a dziś mamy smartfony” zdają się mówić młodzi, a przy tym perspektywiczni klienci banków. Jako że czas mija, to tradycyjne biznesy, takie jak sklepy czy markety zastępują nie tylko te internetowe, ale również oddolnie zakładane fajnpejdże czy zakupowe grupy tematyczne. Skoro trafienie na tzw. okazyjnego dropa, którego kupno to często kwestia minut, jeśli nie sekund, to te nowe rynkowe realia wymagają także od banków refleksji.

CZYTAJ WIĘCEJ
NBS 2018/10

Forum Liderów Banków Spółdzielczych: O modelu biznesowym bankowości spółdzielczej – suplement do dyskusji

Jednym z ważniejszych wydarzeń tegorocznego Forum Liderów Banków Spółdzielczych była dyskusja dotycząca zmian modeli biznesowych polskiego sektora spółdzielczego. Choć rozważania były wielowątkowe, mogą budzić pewien naturalny niedosyt, co z pewnością było spowodowane ograniczeniami czasowymi. W sposób szczególny brakowało szerszej wymiany poglądów dotyczących skonkretyzowania nowych dróg rozwoju biznesowego tej części rynku finansowego.

CZYTAJ WIĘCEJ
NBS 2018/09

Bankowość Spółdzielcza: Due diligence – czyli jak właściwie zbadać bank spółdzielczy?

W dobie integracji sektora bankowego należyte przeprowadzenie procesu łączeniowego wydaje się być kwestią fundamentalną. Ważność poprawnego zrealizowania tego postępowania jest nie tylko istotna dla samych banków, decydujących się na integrację. Odpowiednio przeprowadzona fuzja jest również kluczowa dla stabilizacji i wzmacniania sektora spółdzielczego, a także takich podmiotów, jak instytucje gwarantujące depozyty wspomagające płynność i wypłacalność czy też organy nadzorcze

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1