Autor: Marcin Lipka

Marcin Lipka
Gospodarka

OPEC i Rosja wiedzą, jak utrzymać wysokie ceny ropy i zachować popyt

Pozorne zamieszanie i różniące się komunikaty po piątkowym spotkaniu potentatów na rynku ropy to w rzeczywistości misterna gra. Jest ona obliczona na utrzymanie jak najwyższych cen z zachowaniem popytu na surowiec. Niestety dla nas wszystkich Kartel rozwikłał paradoks – jak mieć jabłko i zjeść jabłko. A to oznacza wysokie ceny na stacjach paliwowych – pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

CZYTAJ WIĘCEJ
Marcin Lipka
Komentarze ekspertów

W tym kraju nie będą już mogli kopać bitcoinów. Władza namierza i… sama kopie

Kopanie kryptowalut było sposobem na przeżycie dla wielu mieszkańców Wenezueli. Mogli się tym zajmować, bo jednym z paradoksów pogrążonego w niewyobrażalnym kryzysie kraju jest niemal darmowy dostęp do prądu. Teraz jednak władza namierza kryptowalutowych “górników”. Oskarża o kradzież energii. Rekwiruje też sprzęt. Co z nim robi? Sama zaczyna kopać bitcoiny.

CZYTAJ WIĘCEJ
Marcin Lipka
Komentarze ekspertów

Równoległa waluta skończy się dla Włoch śmieciowym ratingiem?

Włoskie władze najpierw chciały umorzenia długu, który jest w posiadaniu EBC. Kilka dni po wycofaniu się z tego pomysłu wpadły na pomysł emisji równoległej waluty, by finansować rosnące wydatki (potrzebne jest nawet 100 dodatkowych mld euro każdego roku). To wszystko jednak zamiast dolce vita może się sprowadzić na Włochy śmieciowy rating – pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 4