Autor: Małgorzata Jankowska

Firma | Rynek pracy

Umowy cywilnoprawne: wygrana pracownika i nieoczekiwane wydatki

Osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, nawet po latach mogą wystąpić do sądu o ustalenie istnienia stosunku pracy. Muszą jednak liczyć się z tym, że w przypadku wygranej, pracodawca, który w związku z zapadłym orzeczeniem zmuszony będzie uregulować niezapłacone składki do ZUS może zażądać od nich zwrotu części wydatkowanej kwoty. Potwierdził to ostatnio Sąd Najwyższy stwierdzając jednak, że należności te pracodawca musi byłemu pracownikowi rozłożyć na raty.

CZYTAJ WIĘCEJ
Napis ZUS zrobiony z pieniędzy
Finanse osobiste

Podwyżka najniższych emerytur – ale nie ma jeszcze ustawy

Zmiana systemu waloryzacji emerytur i rent tak, aby stosunkowo najwięcej zyskały osoby otrzymujące niskie świadczenia, oraz podniesienie najniższej emerytury w 2019 r. do 1100 zł zakłada rządowy projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Aby ZUS zdążył do 1 marca z wprowadzeniem odpowiednich zmian do swojego systemu informatycznego powinna ona zostać uchwalona jak najszybciej. Tymczasem nadal czeka na przyjęcie przez rząd.

CZYTAJ WIĘCEJ
Rynek pracy

Zakaz konkurencji nie zawsze chroni pracodawcę

Podpisywanie z kluczowymi pracownikami umów o zakazie konkurencji ma zabezpieczyć interesy pracodawcy w sytuacji, gdy zdecydują się oni te firmę opuścić. Jednak jak wynika z jednego z ostatnich wyroków SN dotyczącego tej materii w razie zbyt ogólnego określenia zakresu zakazu konkurencji może powstać wątpliwość, w jakim stopniu klauza konkurencyjna wiąże byłego pracownika, co czynić może wspomnianą ochronę nieskuteczną

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 3