Autor: Lech Kurklińsk

Komentarze ekspertów

Interes publiczny, zasada proporcjonalności – refleksje na kanwie komunikatu KNF o braku odwołania L. Czarneckiego z funkcji Przewodniczącego Rady Nadzorczej Idea Bank SA i Getin Noble Bank SA

Pojawił się komunikat ws. nieuwzględnienia przez Walne Zgromadzenia Idea Bank SA i Getin Noble Bank SA wniosków KNF o odwołanie Leszka Czarneckiego z funkcji Przewodniczącego Rady Nadzorczej. Na tym tle rodzi się kilka pytań, ale także skojarzeń z zaistniałymi już historiami, pisze dr hab. Lech Kurkliński prof. SGH, dyrektor ALTERUM Ośrodka Badań i Analiz Systemu Finansowego.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2020/10

NBS | Sytuacja Sektora | Bankowość spółdzielcza a pandemia COVID-19

Kryzys gospodarczy wywołany pandemią trwa, choć wydaje się, że najgorszy pod kątem makroekonomicznym okres, czyli ten wywołany lockdownem gospodarki, mamy za sobą. Przypadł on na koniec I większość II kw. W przypadku Polski, według Głównego Urzędu Statystycznego, w II kw. br. PKB spadł o 8,2% (rok do roku) wobec 2% wzrostu w pierwszym. W ujęciu wyrównanym sezonowo zmniejszył się realnie o 8,9% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był niższy niż przed rokiem o 7,9%.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2019/10

Edukacja: System finansowy w czasach populizmu

W ostatnich latach świat zachodni przeżywa prawdziwy renesans ruchów populistycznych. Jak ocenia Bloomberg Economics, blisko 70% PKB grupy G-20 wytwarzają państwa kierowane przez rządy autorytarne lub populistów, podczas gdy jeszcze w 2007 r. było to mniej niż 20%.1 Kryzys finansowy i liczne zawirowania geopolityczne wyniosły do władzy ludzi, których postulaty mogą zagrażać stabilności gospodarki, w tym systemu finansowego.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2019/03

Nowoczesny Bank Spółdzielczy: Bariery restrukturyzacji polskiej bankowości spółdzielczej na tle opinii spółdzielców i lokalnych środowisk

Od pewnego czasu coraz częściej podejmowane są dyskusje na temat zagrożeń o charakterze egzystencjalnym i konieczności restrukturyzacji sektora bankowości spółdzielczej w Polsce. Już w 2017 r. powstała inicjatywa ZBP i KZBS zorganizowania specjalnej konferencji kadry kierowniczej bankowości spółdzielczej, która odbyła się w styczniu 2018 r. w Józefowie.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2017/11

IT@BANK 2017: Open banking w wydaniu europejskim

Mimo upływu wielu lat od początku globalnego kryzysu finansowego i reakcji na niego w postaci szoku regulacyjnego, banki nadal muszą się zmagać z koniecznością wdrażania coraz to nowych regulacji. Do tych o charakterze ostrożnościowym silniej dołączyły uregulowania prokonsumenckie. W największym stopniu uwaga skupia się na kluczowych dokumentach, jak rozporządzenie GDPR, dyrektywy PAD czy PSD2.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2017/05

Nauka: Czas na zasadę proporcjonalności

W nauce i praktyce obserwuje się różne formy rozwoju koncepcji teoretycznych i metodycznych. Niektóre rozwiązania pojawiają się dynamicznie, początkowo oceniane są jako przełomowe. Po pewnym okresie skutkują tylko drobnymi korektami dotychczasowych modeli, dotyczy to np. Value at Risk (VAR). Nierzadko te propozycje są szybko zapominane, np. neutronowe modele bankructwa. Jeszcze inne przebijają się bardzo wolno, chociaż są obiecujące. Wielce pouczający z tego powodu jest rozwój stosowania zasady proporcjonalności jako metody ograniczania przeregulowania i narzędzia do opracowania efektywnych regulacji.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1