Autor: Krzysztof Koza

Komentarze ekspertów

Perspektywy złotego w IV kwartale

kiepas.marcin.admiral.markets.01.266x400Wydarzeniem kończącego się tygodnia na krajowym rynku walutowym było posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). W dużej mierze zdefiniowało ono oczekiwania odnośnie perspektyw złotego w kolejnych miesiącach. I pomimo, że Rada mocno zaskoczyła swą decyzją ws. polityki monetarnej, to już jej konsekwencje dla złotego istotnie nie będą odbiegać od naszego wcześniejszego bazowego scenariusza.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Na rynku wraca ryzyko geopolityczne

kiepas.marcin.02.250x376Kończący się tydzień obfitował w liczną grupę wydarzeń, począwszy od krajowych danych makro, poprzed dane z największych gospodarek, wystąpienie Janet Yellen w Kongresie, a na wynikach spółek z USA kończąc, które aspirowały do miana wydarzenia tygodnia. Nieoczekiwanie stało się nim zestrzelenie przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy malezyjskiego samolotu pasażerskiego z 298 osobami na pokładzie.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Realizacja zysków na EUR/USD

koza.krzysztof.admiral.markets.01.265x400Kurs EUR/USD na chwilę wyhamował impet po mocnym umocnieniu się dolara amerykańskiego. Wczoraj po przełamaniu krótkoterminowego wsparcia na poziomie około 1,3570, kurs zatrzymał się dopiero w okolicach 1,3520. Ponownie obserwujemy realizację zysków, po której może znowu dość do spadków. Kolejnym ważnym poziomem wsparcia będzie 1,3475. Aby scenariusz został zrealizowany, na rynek muszą napłynąć nowi sprzedający, którzy trwale przełamią najbliższe wsparcie.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Przegląd sytuacji technicznej na wybranych instrumentach, 09.07.2014

koza.krzysztof.admiral.markets.01.265x400Kolejna wzrosty na amerykańskim indeksie S&P 500. Indeks pięciuset największych spółek notowanych na nowojorskiej giełdzie ustanawia kolejne rekordy i zbliża się do ważnego psychologicznego poziomu 2000 pkt. Po niewielkiej korekcie, która zakończyła się w okolicach 1960 pkt, gdzie znajduje się lokalne wsparcie oraz przebiega linia krótkoterminowego trendu, kurs znowu skierował się na północ. Najbliższy opór znajduje się na poziomie okrągłej liczby 1975 pkt tzw. round number.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Gorący polityczny tydzień w Polsce

kiepas.marcin.02.250x376Od tygodnia polska polityka żyje ujawnionymi przez tygodnik Wprost nielegalnymi podsłuchami m.in. ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza i prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Marka Belki dyskutujących o nowej ustawie o NBP. Powstałe zamieszanie polityczne sprawiło, że na rynku finansowym po długiej nieobecności pojawiło się ryzyko polityczne. To zaś ma negatywny wpływ na złotego i dług.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Ciekawy tydzień za nami, na horyzoncie natomiast Fed

koza.krzysztof.admiral.markets.01.265x400Za nami ciekawy tydzień. Tydzień w którym wciąż rozbrzmiewały echa zeszłotygodniowej decyzji Europejskiego Banku Centralnego (ECB) o poluzowaniu polityki monetarnej, a jednocześnie na scenę wkroczył Irak, rozdając karty na rynku surowcowym. Pomniejsze wydarzenia stanowiły natomiast niespodziewane oświadczenie prezesa Banku Anglii o możliwych wcześniejszych od oczekiwań podwyżkach stóp procentowych, zakończenie strajku w kopalniach w RPA, czy też podwyżka stóp i jastrzębi komunikat Banku Rezerw Nowej Zelandii.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

AUD pokonuje kolejny opór

koza.krzysztof.admiral.markets.01.254x400Dolar australijski ma za sobą świetny początek czerwca i prawie same wzrostowe sesje. Ostatnie dwie są o tyle istotne, że potwierdzają sygnał kupna poprzez przełamanie długoterminowej linii łączącej ostatnie coraz niższe szczyty. Znamienne jest to, że po przebiciu linii, wzrost jest kontynuowany, co potwierdza sygnał kupna i pokazuje determinację byków. Najbliższe wsparcie to 50% zniesienie ostatniego trendu spadkowego. Przebicie tego poziomu definitywnie zaneguje ostatni sentyment jednak szanse na to są ograniczone. Kangur rośnie pomimo fundamentów, które zdominowane są głównie przez obawy RBA o zbyt wysoką wartość AUD, co negatywnie może wpływać na gospodarkę, która zdominowana jest przez eksport surowców.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

To będzie gorący tydzień na rynkach

kiepas.marcin.admiral.markets.01.266x400W poprzedni piątek anonsowaliśmy, że ostatni tydzień maja upłynie w relatywnie spokojnej atmosferze wyczekiwania, przed naprawdę gorącym pierwszym tygodniem czerwca, gdy m.in. Europejski Bank Centralny (ECB) będzie podejmował prawdopodobną decyzję ws. dalszego poluzowania polityki monetarnej, zostaną opublikowane comiesięczne raporty z amerykańskiego rynku pracy oraz cała seria przemysłowych i usługowych indeksów PMI/ISM od Chin, poprzez Europę, aż do USA.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Przegląd sytuacji technicznej na wybranych instrumentach

koza.krzysztof.admiral.markets.01.254x400Srebro z presją na długoterminowe dołki
Popyt na surowce nie ma się generalnie najlepiej, widać to na wykresie srebra, które jest wysoce skorelowane ze złotem i wykres obu metali zależy w dużej mierze od kondycji i popytu chińskiej gospodarki. W Chinach sytuacja nie jest zbyt różowa, a kolejnym tego dowodem mogą być jutrzejsze PMI. Oczekiwania rysują się nieco ponad 50 pkt i finalny odczyt jest bardzo mocno wyczekiwany przez rynki. Technicznie nie wygląda to dobrze dla kupujących.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Przegląd sytuacji technicznej na wybranych instrumentach

koza.krzysztof.admiral.markets.01.265x400FTSE100
Brytyjski rynek akcji od wakacji 2013 roku tkwi w szerokiej konsolidacji na poziomie szczytów z 2007 roku. Rynek od tego czasu nie znalazł, ani poważnych argumentów przemawiających za kontynuacją wcześniejszych wzrostów, ani też za zakończeniem konsolidacji wybiciem w dół. Analizując sytuację na wykresie instrumentu opartego o kontrakt terminowy na brytyjski indeks FTSE100 można dostrzec kolejne sygnały słabnięcia popytu. Jednak w dalszym ciągu brak jest argumentów mogących jednoznacznie przemawiać za bliskim końcem tej 10-miesięcznej konsolidacji i powrotem spadków.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Kwiecień rozpocznie się z przytupem

kiepas.marcin.02.250x376W tym tygodniu było nieco zaskakujących wiadomości ze strefy euro, gdzie „monetarne jastrzębie” przemieniły się w „gołębie”, a z Hiszpanii powiało deflacją. Na chwilę pojawił się temat Ukrainy, a dokładnie spekulacje nt. tego, czy duże nagromadzenie rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą oznacza, że faktycznie Rosjanie tam wejdą. Wreszcie powiało nadziejami z Chin, gdzie odpowiedzią na silniejsze od prognoz spowolnienie gospodarcze może być kolejny pakiet działań stymulujących wzrost.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 4