Autor: Karol Jerzy Morawski

Krzysztof Kajko
Bankowość spółdzielcza

Bank Spółdzielczy w Kolnie: wskaźnik kredytów nieregularnych bliski zera

W sierpniowym wydaniu Miesięcznika Finansowego BANK ukazał się wywiad z Krzysztofem Kajko, prezesem Zarządu Banku Spółdzielczego w Kolnie, który w rankingu miesięcznika w kategorii „Bank progresywny o sumie bilansowej do 500 mln zł” otrzymał wyróżnienie. Z rozmowy, prowadzonej przez Karola Mórawskiego wybraliśmy fragmenty wypowiedzi prezesa banku w Kolnie, które naszym zdaniem mogą być inspirujące dla innych bankowców, nie tylko spółdzielczych.

CZYTAJ WIĘCEJ
Napis BANk - szyld
Cyberbezpieczeństwo

Wakacje kredytowe i programy naprawcze w bankach

Uchwalenie powszechnych wakacji kredytowych, dostępnych dla wszystkich zainteresowanych, przynosi pierwsze negatywne konsekwencje dla sektora finansowego. Bank Millenium przekazał informację, iż władze tej instytucji podjęły decyzję o uruchomieniu planu naprawy. Przesłanką dla tak brzemiennej w skutkach decyzji ma być właśnie możliwość odraczania spłaty kredytu hipotecznego przez osoby, zaciągające to zobowiązanie na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

CZYTAJ WIĘCEJ
debata „Potrzeby kapitałowe i atrakcyjność inwestycyjna banków”
Artykuły | Nieruchomości

Dlaczego wysokie stopy procentowe nie są korzystne dla banków?

Podwyżki stóp procentowych po przekroczeniu pewnego progu nie są wcale korzystne dla sektora bankowego, a uchwalona niedawno przez Parlament ustawa o powszechnych wakacjach kredytowych dla klientów indywidualnych, posiadających kredyty hipoteczne stanowić będzie dodatkowe obciążenie dla sektora bankowego. To szczególnie niekorzystny sygnał w czasach, kiedy instytucje finansowe czeka zmiana zasad wyznaczania wskaźnika MREL.

CZYTAJ WIĘCEJ
Europejski Kongres Finansowy 2022, Sopot.
Artykuły | Z rynku finansowego

EKF 2022: co niepokoi prezesów największych polskich banków?

Debata prezesów największych polskich banków tradycyjnie stanowi kulminacyjny punkt Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. Tak było i w tym roku, z tą jednak różnicą, że szefowie największych naszych instytucji finansowych tym razem mieli znacznie więcej powodów do niepokoju niż w latach poprzednich, o czym pisze Karol Mórawski, który uważnie śledził przebieg debaty.

CZYTAJ WIĘCEJ
Artykuły | Prawo i regulacje

Kongres Prawa Bankowego, jakie granice ochrony konsumenta?

Rynek finansowania konsumenckiego czeka prawdziwa rewolucja, a jej główną przesłanką będzie dodatkowe wzmocnienie pozycji konsumentów w relacjach z instytucjami finansowymi. Z takiego właśnie założenia wychodzą twórcy nowej dyrektywy o kredycie konsumenckim (CCD2). Perspektywy dla funkcjonowania tego segmentu branży finansowej były tematem wiodącym trzeciej sesji tegorocznego Kongresu Prawa Bankowego i Informacji.

CZYTAJ WIĘCEJ
e-commerce, płatności odroczone
Artykuły | Prawo i regulacje

Kongres Prawa Bankowego, pytania o „Buy Now, Pay Later”

„Chociaż z Ciebie facet w dechę, nie dostaniesz nic na krechę” – wywieszki o tej treści często witają amatorów kupowania „na zeszyt” w lokalnych sklepach. W przeciwieństwie do handlu stacjonarnego, w segmencie e-commerce kupowanie „na krechę” jest nie tylko dozwolone, ale wręcz zalecane. Buy Now, Pay Later (BNPL) to nowy model dokonywania płatności za zakupy online, który w ostatnich miesiącach niezwykle szybko zyskuje popularność. Model BNPL był jednym z tematów poruszanych podczas Kongresu Prawa Bankowego.

CZYTAJ WIĘCEJ
Krzysztof Pietraszkiewicz
Nieruchomości

Wakacje kredytowe dla każdego to patent na jeszcze wyższą inflację

– Nie mamy przyzwolenia deponentów i akcjonariuszy polskich banków, żeby zadeklarować, że udzielimy wsparcia jednej grupie interesariuszy bez wyjątków, nie uwzględniając jakichkolwiek kryteriów, a w konsekwencji ci pozostali poniosą łączny koszt na poziomie ponad 30 miliardów złotych – mówił Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich podczas konferencji prasowej tej instytucji, odnosząc się do rządowych planów wakacji kredytowych dla szerokiej grupy kredytobiorców hipotecznych.

CZYTAJ WIĘCEJ
Bankowość spółdzielcza | Cyberbezpieczeństwo | Wydarzenia

FTBS 2022, bankowe tarcze przeciw cyberatakom

W agendzie Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej 2022 nie mogło zabraknąć panelu, poświęconego wyzwaniom z zakresu cyberbezpieczeństwa. Upowszechnianie się pracy online i zdalnych kanałów transakcyjnych w czasie pandemii uaktywniło wszak grupy cyberprzestępców, a sytuacja za wschodnią granicą dodała nowe zagrożenia. Jak przeciwdziałać atakom w sieci, i w jaki sposób uchronić przed nimi nie tylko same banki, ale przede wszystkim ich klientów – o tym dyskutowano podczas ostatniej sesji Forum.

CZYTAJ WIĘCEJ
Bankowość spółdzielcza | Wydarzenia

FTBS 2022, razem znaczy bezpieczniej

Czy powinno się zaopatrywać w gotówkę bankomat pod ostrzałem artyleryjskim? Do niedawna taki scenariusz mógł zrodzić się tylko w umyśle ekscentrycznego, hollywoodzkiego filmowca. Agresja Rosji na Ukrainę i sytuacja tamtejszych instytucji finansowych wykazała, iż komórki odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe w bankach muszą brać pod uwagę i taką ewentualność, o czym mówiono podczas drugiego dnia Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej.

CZYTAJ WIĘCEJ
Artykuły | Bankowość spółdzielcza | Technologie i innowacje

FTBS 2022, jak digitalizować kontakty z klientami?

Kiedy odbieramy telefon z banku, w słuchawce coraz częściej słyszymy charakterystyczny głos czatbota. Robotyzacja sfery obsługi klienta stanowi jeden z wiodących kierunków digitalizacji branży finansowej, i lokalne banki nie są tu wyjątkiem. Przyszłości cyfrowych doradców w bankach poświęcona była sesja, kończąca pierwszy dzień obrad Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej.

CZYTAJ WIĘCEJ
Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich
Gospodarka

Inflacja problemem wszystkich Polaków

Aby okiełznać inflację w obecnych uwarunkowaniach, potrzebny jest skoordynowany program antyinflacyjny, zakładający współpracę instytucji publicznych, takich jak pełniący szczególną rolę w tym procesie Narodowy Bank Polski, ale również rząd i samorządy terytorialne, jak i sektor przedsiębiorstw. Taką opinię przedstawił prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz, podczas ostatniej kwietniowej konferencji prasowej tej instytucji.

CZYTAJ WIĘCEJ
Artykuły | Cyberbezpieczeństwo

Forum Bezpieczeństwa Banków 2022, konflikt zbrojny i wojna hybrydowa a bezpieczeństwo sektora bankowego

Przed tegoroczną edycją Forum Bezpieczeństwa Banków, które odbędzie się 11 maja rozmawiamy z Maciejem Ogórkiewiczem, Dyrektorem Departamentu Bezpieczeństwa IT w ING Banku Śląskim S.A, który będzie uczestnikiem sesji „Zagrożenia i cyberincydenty związane z międzynarodowym
konfliktem zbrojnym i wojną hybrydową”

CZYTAJ WIĘCEJ
WIBOR
Finanse osobiste | Z rynku finansowego

Zmiana wskaźnika WIBOR nie może być manipulacją rynkiem, opinie ekonomistów

Zastąpienie WIBOR innym wskaźnikiem od 1 stycznia 2023 r. pozwoliłoby na obniżenie łącznej wartości rat kredytów hipotecznych o około 1 mld zł – zapewnił premier Mateusz Morawiecki, prezentując rządowe pomysły wsparcia dla kredytobiorców, dotkniętych gwałtownym wzrostem stóp procentowych. Do pomysłu tego z rezerwą odnoszą się ekonomiści, przy czym największe wątpliwości budzi nie tyle sama rezygnacja z WIBOR i wprowadzenie innego wskaźnika, ile wykorzystanie tego posunięcia w celu wpływania na wysokość rat kredytowych

CZYTAJ WIĘCEJ
Smutny mężczyzna z rachunkami i kartką z napisem: pomocy
Gospodarka

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP o pomocy dla kredytobiorców w dyskusji z pos. Izabelą Leszczyną w Radiu TOK FM

„Musimy skoncentrować nasze wysiłki na zdławieniu i obniżaniu inflacji. Kwestia ta ma charakter fundamentalny i leży w interesie nas wszystkich, poczynając od kredytobiorców poprzez deponentów, konsumentów i pracowników aż po budżet państwa” – mówił prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz, podczas piątkowej debaty z udziałem wiceprzewodniczącej Platformy Obywatelskiej, Izabeli Leszczyny w audycji „Ekonomia, Kapitał, Gospodarka” w Radiu TOK FM. Dyskusję prowadził red. Maciej Głogowski.

CZYTAJ WIĘCEJ
Szyld banku
Artykuły | Finanse osobiste

Rachunki płatnicze dla Ukraińców, co oferują polskie banki?

Bieżące potrzeby jakże licznych uchodźców z Ukrainy nie ograniczają się wyłącznie do zapewnienia miejsca zamieszkania, wyżywienia czy ewentualnej pracy. Dla pełnoprawnego funkcjonowania we współczesnej gospodarce, również w charakterze konsumenta, niezbędny jest dostęp do usług finansowych, w tym w szczególności rachunku bankowego. Na kwestię tę zwrócili uwagę zarówno przedstawiciele polskiego nadzoru, jak i same banki, dostarczając ofertę niezbędnych produktów finansowych dla naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, którzy wskutek rosyjskiej agresji zmuszeni byli do emigracji na teren Polski.

CZYTAJ WIĘCEJ
Cyberbezpieczeństwo | Z rynku finansowego

Banki zdały egzamin w obliczu wojny w Ukrainie

W pierwszych dniach agresji rosyjskiej nastąpiła ogromna mobilizacja różnych instytucji, które współpracują z bankami – mówił prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz, podczas marcowej konferencji prasowej ZBP. Zwrócił on między innymi uwagę na fakt wzmożonych wypłat środków z kont bankowych tuż po wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą, który na szczęście udało się szybko wyhamować, także dzięki zaangażowaniu sektora bankowego.

CZYTAJ WIĘCEJ
Technologie i innowacje | Wydarzenia

Forum Bankowe 2022, sektor bankowy i Gospodarka 4.0

Dwa lata pandemii koronawirusa i towarzyszących jej obostrzeń stały się ważnym impulsem dla przyspieszenia digitalizacji całej gospodarki, i branża finansowa nie była tu wyjątkiem. Skutki przemian technologicznych w polskiej bankowości oraz perspektywy dalszego rozwoju tego sektora w kierunku Gospodarki 4.0 były tematem debaty eksperckiej, rozpoczynającej drugie webinarium, zorganizowane w ramach tegorocznego Forum Bankowego.

CZYTAJ WIĘCEJ
Dania, Kopenhaga, pomnik Syrenki
Rynek pracy

Dania szuka pracowników w Polsce

Deficyt wykwalifikowanych kadr nie jest wyłącznie polską specjalnością. Także i w innych krajach Unii Europejskiej trwa walka o talenty, nie tylko w dziedzinie IT czy automatyzacji. Potrzeba pozyskania specjalistów z różnych dziedzin jest na tyle paląca, iż w proces rekrutacji nierzadko angażują się rządy europejskich państw. Przykładem może być Dania, która na uruchomionej przez rząd stronie zamieszcza oferty zatrudnienia dla Polaków wraz ze wskazaniem konkretnego pracodawcy.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 28