Autor: Jarosław Chęciński

Komentarze ekspertów

Wyniki wyborów a branża pożyczkowa

Geneza limitów kosztów

Pierwotnym pomysłodawcą obecnie wprowadzanych zmian w ustawie o Kredycie Konsumenckim był jeden z posłów Prawa i Sprawiedliwości – Tadeusz Dziuba. Zanim w 2014 roku komisja sejmowa rozpoczęła pracę nad rządowym projektem zmian, PiS miał już od dawna swój pomysł na to jak zaradzić problemom wysokich kosztów kredytu stosowanych przez instytucje pożyczkowe. Te zostały wszak dopuszczone przez nowelizację ustawy z 2011 roku, będącej owocem ówczesnej koalicji PO i PSL. Wykreślono wtedy z ustawy wszelkie limity kosztów, na rzecz wprowadzenia formularza informacyjnego, który miał zapewnić konsumentom transparentność ponoszonych kosztów kredytu.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Branża pożyczkowa potrzebuje rzetelnego rejestru pozytywnego

checinski.jaroslaw.profi.credit.01.250x336Niedawno Związek Firm Pożyczkowych (ZFP) ogłosił, że z początkiem 2015 r. uruchomi Rejestr Firm Pożyczkowych. Ma być to spis podmiotów, które legalnie prowadzą w Polsce działalność pożyczkową, zawierający szczegółowe informacje na ich temat. Rejestr ma pełnić funkcję swoistego przewodnika dla konsumentów poszukujących najlepszej, tj. najlepiej dopasowanej do ich potrzeb pożyczki gotówkowej.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Transparentność przede wszystkim – potrzebna zmiana przepisów

checinski.jaroslaw.profi.credit.01.250x336Pożyczki niebankowe od kilku lat cieszą się dużą i wciąż rosnącą popularnością, czego dowodzą m.in. bardzo dobre wyniki spółki Profi Credit Poland. Firma co roku notuje kilkudziesięcioprocentowy wzrost sprzedaży. Zapotrzebowanie na produkty finansowe oferowane przez instytucje pozabankowe ma bezpośrednie przełożenie na liczbę działających w Polsce podmiotów specjalizujących się w kredytach konsumenckich.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Rynek pożyczek wymaga rozsądnej regulacji

checinski.jaroslaw.profi.credit.01.250x336Na początku maja Rada Ministrów przyjęła wytyczne do projektu ustawy, której celem jest uregulowanie rynku pożyczek. Stworzenie prawa, które będzie chroniło konsumentów poszukujących szybkiego dostępu do gotówki poza sektorem bankowym to szczytne, lecz niezwykle trudne zadanie. Obecne propozycje Ministerstwa Finansów niestety mogą bardziej zaszkodzić klientom firm pożyczkowych, niż im pomóc.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1