Dobry czas dla zadłużonych, słaby dla oszczędzających
Decyzją dzisiejszego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej stopy procentowe pozostają na tym samym poziomie 1,5 proc. Co to oznacza dla kredytobiorców?
Decyzją dzisiejszego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej stopy procentowe pozostają na tym samym poziomie 1,5 proc. Co to oznacza dla kredytobiorców?
Do końca marca banki, zgodnie z pilnym zaleceniem Komisji Nadzoru Finansowego, muszą zmienić sposób prezentowania klientom danych odnośnie ryzyka stopy procentowej, podczas udzielania kredytów hipotecznych. Obecnie stopy procentowe są na historycznie najniższym poziomie i wiele osób, może nie mieć świadomości, o ile wzrośnie rata zaciąganego dziś kredytu, kiedy stopy procentowe znów zaczną rosnąć. Porównywarka finansowa Comperia.pl przygotowała analizę pokazującą najczarniejszy, ale realny scenariusz – w tym wypadku miesięczna rata kredytu może wzrosnąć ponad dwukrotnie.
Zakończone dzisiaj posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej przyniosło informację o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Stopa referencyjna NBP, będąca niejako podstawą do ustalania ceny pieniądza na rynku międzybankowym, będzie wynosiła nadal 2 procent.
Narodowy Bank Polski ostatni cykl obniżek stóp procentowych zapoczątkował w listopadzie 2012 roku.
Na zakończonym dziś posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać ogłaszane przez siebie stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Tym samym główna stopa Narodowego Banku, stopa referencyjna, będzie wynosiła nadal 2,50 proc. Warto wiedzieć, że jest to wartość najniższa w historii polskiego rynku finansowego.
Na zakończonym dzisiaj posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się pozostawić ogłaszane przez siebie stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Tym samym główna stopa procentowa obowiązująca w Polsce wynosi nadal 2,50 proc.
Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać ogłaszane przez siebie stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Oznacza to, że główna stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego wynosi nadal 2,5 proc.
Sejmowa podkomisja przyjęła ostateczny projekt ustawy dotyczący stawki interchange, czyli należności pobieranej przez bank wydający kartę płatniczą od sklepów oraz punktów usługowych przy każdej transakcji dokonanej przy użyciu tego środka płatności.
Bezpieczne pomnażanie pieniędzy to trudne i czasochłonne zajęcie. Na szczęście rynek finansowy jest na tyle rozwinięty, że można na nim znaleźć instrumenty, które pozwalają pomnażać oszczędności bez poświęcania im specjalnej uwagi. Mowa oczywiście o depozytach bankowych oraz o obligacjach.