Autor: Bartosz Wójcicki

cyberbezpieczeństwo
Cyberbezpieczeństwo

Cyberprzestępczość – poważny skutek uboczny kryzysu

Obecny kryzys na rynkach finansowych niesie wiele zagrożeń dla funkcjonowania globalnej gospodarki. Dotyka wszystkich bez wyjątku – korporacje, firmy prywatne, gospodarstwa domowe, osoby indywidualne. Jest przy tym wyjątkowy, nie spowodowały go żadne kataklizmy finansowe, a niewidoczny gołym okiem wirus – SARS-CoV-2, wywołujący chorobę COVID-19, piszą Iga Sikorska, Główny Analityk Experian CEE i Bartosz Wójcicki, dyrektor Biura Usług Antyfraudowych BIK SA.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2020/06

Temat Numeru | Bezpieczeństwo Instytucji Finansowych – BIK SA | Cyberprzestępczość – poważny skutek uboczny kryzysu

Obecny kryzys na rynkach finansowych niesie wiele zagrożeń dla funkcjonowania globalnej gospodarki. Dotyka wszystkich bez wyjątku – korporacje, firmy prywatne, gospodarstwa domowe, osoby indywidualne. Jest przy tym wyjątkowy, nie spowodowały go żadne kataklizmy finansowe, a niewidoczny gołym okiem wirus – SARS-CoV-2, wywołujący chorobę COVID-19.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2020/04

Bankowość i Finanse | Bezpieczeństwo – Systemowa współpraca antyfraudowa – sposób na wczesne wykrywanie nowych schematów wyłudzeń

Wobec pandemii koronawirusa COVID-19 oraz wzmożonej liczby transakcji dokonywanych w kanałach internetowych, szczególnej wagi nabiera kompleksowa ochrona antyfraudowa. Biuro Informacji Kredytowej nieprzerwanie świadczy usługi dla wszystkich klientów, zapewniając ciągłość działania systemów i bezpieczeństwo zgromadzonych danych.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2018/09

Bank i Klient: Identyfikacja w cyfrowym kanale

Zakładanie kont poprzez wideo weryfikację z wykorzystaniem tęczówki oka, cech twarzy czy głosu, logowanie do aplikacji za pomocą odcisku palca to tylko niektóre z już wykorzystywanych przez banki alternatywne metody dla tradycyjnego hasła dostępu. Testuje się rozwiązania typu „bio stanowisk”, które umożliwiają weryfikację tożsamości osób z wykorzystaniem ich cech osobniczych, m.in. skan naczyń krwionośnych dłoni. Czy tego typu techniki uwierzytelniające zastąpią w przyszłości ocenę przez człowieka? Czy kuszące rozwiązania biometryczne będą w stanie zapewnić bezpieczeństwo działań w systemie bankowym?

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2018/03

Raport specjalny Horyzonty Bankowości 2018: Wsparcie technologiczne w procesie minimalizacji ryzyka związanego z transakcjami w kanałach online . Platforma Cyber Fraud Detection BIK

Banki, prowadząc działalność kredytową, liczą się z ryzykiem kredytowym, rozumianym jako niebezpieczeństwo niespłacenia przez klienta zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami i prowizjami. Skala tego zjawiska powoduje, że banki wprowadzają szereg działań, mających na celu zmniejszenie ryzyka kredytowego i zwiększenie spłacalności kredytów, czyli zwiększenie stosunku kredytów spłacanych regularnie do wszystkich udzielonych kredytów.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2017/12

Bank i Klient: Międzybankowa Platforma Antyfraudowa – kompleksowe rozwiązanie zapobiegania fraudom kredytowym

System antyfraudowy, stworzony i opracowany przez BIK, koncentruje się na perspektywie długofalowego spojrzenia na rozwój całego procesu antyfraudowego. Wśród wielu istotnych czynników w zapobieganiu stratom z tytułu nadużyć bardzo ważny jest skrócony do minimum czas potrzebny do uzyskania pełnej i precyzyjnej informacji. Wysoce istotna jest automatyzacja w wymianie danych, a ponadto informacja zarówno wewnątrzsektorowa, bankowa, jak i docelowo wymiana pomiędzy różnymi sektorami gospodarki. Jest to bardzo poważne i trudne wyzwanie. Z jednej strony należy wychwycić jak największą ilość prób wyłudzeń, a z drugiej nie można nadmiernie spowolnić procesu kredytowego, ograniczyć swobody klienta czy hamować funkcjonowania instytucji finansowej.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1