
Szczyt UE nie tylko o konkurencyjności gospodarki Unii Europejskiej
Jednym z głównych tematów szczytu przywódców państw Unii Europejskiej 20 marca ’25 była poprawa konkurencyjności europejskiej gospodarki.
Jednym z głównych tematów szczytu przywódców państw Unii Europejskiej 20 marca ’25 była poprawa konkurencyjności europejskiej gospodarki.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała we wtorek (11.02.2025), że decyzja USA o nałożeniu ceł na europejski eksport stali i aluminium nie pozostanie bez odpowiedzi. Dodała, że reakcją będą stanowcze i proporcjonalne środki.
Firma Apple we wtorek przegrała przed Trybunałem Sprawiedliwości UE walkę z unijnymi organami regulacyjnymi do spraw konkurencji, które nakazały jej zapłacenie Irlandii zaległych podatków w kwocie 13 mld euro. Jednocześnie Trybunał Sprawiedliwości UE utrzymał w mocy grzywnę w wysokości 2,4 mld euro nałożoną na Google za nadużycie pozycji dominującej poprzez faworyzowanie przez firmę własnej usługi porównywania produktów.
Komisja Europejska w imieniu UE podpisała w czwartek (5.09.2024) pierwszy na świecie prawnie wiążący międzynarodowy traktat o sztucznej inteligencji (AI). Jego kształt w maju wynegocjowało 57 krajów, w tym Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.
Europoseł Borys Budka (PO) został we wtorek (23.07.2024) wybrany przez aklamację na przewodniczącego komisji przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego (PE).
Komisje rynku wewnętrznego i wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego zatwierdziły we wtorek porozumienie w sprawie nowych przepisów UE o sztucznej inteligencji (AI).
Komisja Europejska zaakceptowała w środę polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO) o czym z Brukseli informują Artur Ciechanowicz i Łukasz Osiński ( PAP).
UE musi pilnie pracować nad uniezależnieniem się od dostaw nośników energii od Rosji – przekazała przywódcom na szczycie UE przewodnicząca PE Roberta Metsola. „Naszym długoterminowym celem musi być zero gazu od Kremla. Wiemy, że nie może to nastąpić z dnia na dzień, ale jest to jedyne długoterminowe rozwiązanie” – zaznaczyła.
Polska zablokowała we wtorek w Brukseli plan priorytetów legislacyjnych Unii Europejskiej na 2022 rok; powodem jest brak akceptacji Krajowego Planu Odbudowy (KPO) przez Komisję Europejską – dowiedziała się PAP ze źródeł unijnych.
Parlament Europejski przyjął program InvestEU, który ma zaowocować inwestycjami publicznymi i prywatnymi oraz uprościć dostęp do środków finansowych Unii Europejskiej. PE zatwierdził porozumienie osiągnięte z Radą przy 496 głosach za, 57 przeciw i 144 wstrzymujących się.
Decyzja w sprawie tymczasowego stosowania projektu umowy Unii Europejskiej z Wielką Brytanią zostanie poddana pod głosowanie w Radzie UE w najbliższych dniach – przekazało PAP w piątek 25 grudnia źródło unijne.
Rozporządzenie w sprawie długoterminowego budżetu UE na lata 2021-2027 zostało przyjęte 548 głosami za, przy 81 głosach przeciw i 66 wstrzymujących się. „Mamy historyczny budżet” – powiedział szef PE David Sassoli.
Amerykańskie firmy technologiczne będą zagrożone grzywną w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu, mogą też zostać podzielone, jeśli nie będą respektować regulacji UE – wynika z projektu nowych przepisów ogłoszonych we wtorek przez Komisję Europejską.