Autor: Łukasz Kowalczuk

Komentarze ekspertów

Czy kupujący sprostają zadaniu przełamania oporów?

konferencja02.400xPo bardzo ładnej końcówce stycznia, od początku lutego strona popytowa ewidentnie traci siły do kontynuowania wzrostów. Inwestorzy testowali na początku tygodnia poziom 1800 pkt. ale bez powodzenia, po czym nastąpił naturalny odwrót, który skutkował ponownym wyjściem z kanału wzrostowego zapoczątkowanego 21 stycznia. Obronny przyczółek strona popytowa znalazła na poziomie 1763 pkt, który został wybroniony. Na wykresie jednak kształtuje się złowroga dla kupujących formacja podwójnego szczytu, która w pozytywnym wariancie może się zakończyć konsolidacją i trendem bocznym. W takim przypadku ważnym poziomem oporu będzie z pewnością wspomniane 1800 pkt., a w przypadku mocniejszego nacisku strony podażowej i przełamania 1763 pkt. silnego wsparcia można szukać na poziomie 1728 pkt., który notabene od początku lutego został już dwukrotnie obroniony. Przy wybiciu górą ze wspomnianego trendu bocznego warto zwrócić uwagę na poziom 1828 pkt. Wartość wskaźnika RSI obrazująca wartość siły względnej na tym instrumencie również nie wygląda zachęcająco do otwierania pozycji długich, a do sygnału wyprzedania na rynku jest jeszcze kawałek drogi.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Enea – wyniki spółki sprostały najbardziej optymistycznym oczekiwaniom

kowalczuk.lukasz.city.index.01.268x400Zysk netto spółki Enea w ostatnim kwartale 2014 roku wyniósł 72,3 mln PLN. Konsensus rynkowy według analityków zakładał zysk netto na poziomie 51,8 mln PLN przy widełkach oczekiwań między 35 – 72,7 mln PLN.  Cały wynik operacyjny grupy w roku 2014 był wyższy od roku poprzedniego o blisko 15% i wyniósł 1 915 mln PLN, a zysk netto wyniósł 909 mln PLN przy wzroście o 26 % podług analogicznego okresu rok wcześniej. Utrzymując przy tym wskaźnik netto/EBITDA na niskim poziomie 0,5 pomimo dużych nakładów inwestycyjnych sięgających w minionym roku w sumie 2,7 mld PLN.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Kapitulacja Skarbu Państwa w JSW S.A.

kowalczuk.lukasz.city.index.01.268x400Z wielu przykładów historycznych wiemy, że mieszanka dwóch interesów czyli Skarbu Państwa, który ma chronić interes społeczeństwa, a nie wybranych grup społecznych oraz silnych związków zawodowych nigdy nie kończy się dobrze. Taki przykład mamy właśnie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Gdzie dwóch się bije tam trzeci traci, można by sparafrazować polskie przysłowie. Największym przegranym walki dwóch frakcji okazało się samo JSW. W trakcie roku wyborczego Skarb Państwa nie mógł postawić na swoim, obawiając się już i tak zmasowanego strajku i protestów, aby dogłębnie zrestrukturyzować kopalniany konglomerat, który jest nierentownym reliktem przeszłości. Zapłacą za to wszyscy podatnicy, bo takie są koszty demokracji zwłaszcza w roku wyborczym.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

RWE AG prekursorem smart energy

kowalczuk.lukasz.city.index.01.268x400Największy producent energii elektrycznej w Niemczech i piąta firma energetyczna w Europie nie zachwyciła wynikami za pierwsze półrocze bieżącego roku. Dwa pierwsze kwartały upłynęły pod znakiem spadków przychodów o blisko 10 % w stosunku do roku 2013, które osiągnęły poziom 25 mld EUR. Niższa wartość sprzedaży wynikała przede wszystkim z niskich cen energii elektrycznej oraz stosunkowo łagodnego okresu zimowego, a co za tym idzie mniejszego popytu na energie cieplną.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Francuzi przyjęli wiano od Amerykanów

kowalczuk.lukasz.city.index.02.268x400Trwająca  w ostatnich tygodniach batalia o względy francuskiego koncernu Alstom dobiegła końca. Zwycięzca został wyłoniony jednogłośną decyzją rady nadzorczej Alstomu. Tocząca się strategiczna gra na poziomie biznesowym jak i politycznym skończyła się czarną polewką dla niemiecko – japońskiego konsorcjum, w którego skład wchodziły koncerny Siemens oraz Mitsubishi Heavy Industries. Wybranek mógł być tylko jeden choć nie była to miłość od pierwszego wejrzenia.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

PGE naładowane perspektywami

kowalczuk.lukasz.city.index.01.268x400Polska Grupa Energetyczna w połowie miesiąca opublikowała swój pierwszy raport kwartalny w tym roku. Jednak nie zachwycił on ani na poziomie operacyjnym, ani wynikiem netto. Wynik na poziomie operacyjnym był niższy od zeszłorocznego o 29%  i wyniósł 975 mln PLN, natomiast na poziomie netto spadł o 28% do kwoty 789 mln PLN. Wynikało to między innymi z niższych o 11% przychodów niż przed rokiem, które spadły do poziomu poniżej 7 mld PLN, co miało swoje odzwierciedlenie w rentowności spółki.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

General Electric zakłopotał Francuzów

kowalczuk.lukasz.city.index.01.268x400General Electric, jeden z największych na świecie koncernów elektro-przemysłowych, planuje przejąć francuskią spółkę Alstom,  będącą potentatem w produkcji turbin dla energetyki oraz wysoce zaawansowanego technologicznie taboru kolejowego.  Kwotę transakcji, według agencji Bloomberg, szacuje się na 13 mld Euro.  Do transakcji miałoby dojść między dotychczasowym największym udziałowcem Alstomu posiadającym 29,4% udziałów tj. Bouygues – trzecim co do wielkości koncernem budowlanym w Europie, a amerykańską spółką.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1