
Raport Specjalny | Horyzonty Bankowości 2022 – VSoft SA | Szybki i bezpieczny proces kredytowy wymaga zaawansowanych narzędzi
Rozmowa z Jakubem Rabong, architektem rozwiązań biznesowych VSoft SA.
Rozmowa z Jakubem Rabong, architektem rozwiązań biznesowych VSoft SA.
Prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa na rynku oraz realizacja jego celów biznesowych wymaga dostępu do środków finansowych. Bardzo często brak płynności finansowej może przyczynić się do opóźnień w spłacaniu zobowiązań i długów, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do upadłości przedsiębiorstwa, podkreśla Dariusz Kościelniak, architekt rozwiązań biznesowych VSoft SA.
Jednym w kluczowych działań wspierającym stabilizację i bezpieczeństwo funkcjonowania dużych korporacji, jak również małych i średnich przedsiębiorstw, jest ocena wiarygodności klientów / kontrahentów handlowych oraz weryfikacja ich zdolności do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań.
Co zatem powinno wchodzić w skład oceny ratingowej partnerów biznesowych oraz jak należy interpretować nadany rating? Na to i kilka powiązanych z tym zagadnieniem kwestii postaram się odpowiedzieć w tym artykule – do lektury zaprasza Dariusz Kościelniak, architekt rozwiązań biznesowych VSoft SA.
Przed pandemią każda firma miała swoje plany, według których postępowała, teraz dzięki niezależnym czynnikom, należy je zmodyfikować. Jestem zdania, że jeśli ktoś dobrze przygotuje się do działań w nowych warunkach – wygra – przekonuje Jakub Rabong, analityk VSoft SA.
Żyjemy w czasach, w których jedyną pewną rzeczą w biznesie jest zmiana. Funkcjonowanie w szybko zmieniającym się otoczeniu biznesowym daje zarówno potencjał do dynamicznego rozwoju, jak również może przysparzać firmom problemów w ocenie aktualnej sytuacji. Kluczowe staje się zatem trafne zidentyfikowanie zagrożeń i szans, odpowiednia ocena zaistniałej sytuacji, ustalenie strategii działania oraz ciągły monitoring.
Żyjemy w czasach, w których jedyną pewną rzeczą w biznesie jest zmiana. Funkcjonowanie w szybko zmieniającym się otoczeniu biznesowym daje zarówno potencjał do dynamicznego rozwoju, jak również może przysparzać firmom problemów w ocenie aktualnej sytuacji. Kluczowe staje się zatem trafne zidentyfikowanie zagrożeń i szans, odpowiednia ocena zaistniałej sytuacji, ustalenie strategii działania oraz ciągły monitoring ‒ podkreśla Dariusz Kościelniak, architekt rozwiązań biznesowych VSOFT SA, uczestnik IT@BANK.
Jak każdy „biznes” w dobie pandemii, tak i windykacja stoi przed ogromnymi wyzwaniami. Niektórzy wieszczą jej rozkwit, inni ogromne problemy w dobie zachowawczych regulacji pro-dłużnik. A jak to z wieszczeniem bywa – na dwoje babka wróżyła…
Jest wiele definicji zarządzania procesami w banku, jednak według firmy technologicznej, takiej jak nasza, aby prawidłowo zrozumieć jak zbudowana jest struktura procesów oraz jaka rola jest za nią odpowiedzialna, kluczowe jest odniesienie się do opisu zasad „panujących” w konkretnym banku. Z naszej perspektywy najlepiej, kiedy to zarządzanie skupia się na koncentracji kluczowych działań w organizacji właśnie przez pryzmat procesów.
Ostanie nowelizacje Kodeksu postępowania cywilnego wprowadziły wzrost opłaty za złożenie pozwu do sądu. Podwyżka dotyczy zarówno postępowania tradycyjnego, jak i elektronicznego postępowania upominawczego (EPU). Jednak ponieważ opłata w EPU wynosi ¼ opłaty z tradycyjnego postępowania, to relatywnie podwyżka w EPU jest mniejsza.