Autor: Nationale-Nederlanden

Katarzyna Czupa, analityk ds. programów emerytalnych w Nationale-Nederlanden PTE.
Mój plan emerytalny

IKE i IKZE: na ile zgromadzony kapitał w może być realnym wsparciem na emeryturze

Prognozy ekonomiczne nie pozostawiają złudzeń. Wypłaty z systemu emerytalnego będą niewystarczające dla tych, którzy po zakończeniu aktywności zawodowej zechcą zrealizować wszystkie swoje plany i potrzeby. Średnia emerytura w Polsce wypłacana w 2020 r. wynosi 2 463 zł brutto, natomiast stopa zastąpienia, czyli relacja emerytury do średniego wynagrodzenia, to około 56% ‒ podkreśla Katarzyna Czupa, analityk ds. programów emerytalnych w Nationale-Nederlanden PTE.

CZYTAJ WIĘCEJ
emerytura, oszczędzanie
Finanse osobiste | Mój plan emerytalny

Światowy Dzień Oszczędzania: jak zadbać o godną emeryturę?

Średnia emerytur w Polsce jest niska – z kwotą niespełna 2500 zł brutto miesięcznie trudno mówić o komfortowym życiu. Dlatego poduszkę finansową trzeba budować samodzielnie, szczególnie biorąc pod uwagę trudne czasy, w których żyjemy. Istnieją na rynku rozwiązania, dzięki którym można zyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie dodatkowego wsparcia. Z okazji Światowego Dnia Oszczędzania warto pomyśleć o solidnym zabezpieczeniu swojej finansowej przyszłości. Przy odpowiednim planowaniu nasze dochody na emeryturze mogą się zwiększyć nawet o kilkaset złotych miesięcznie.

CZYTAJ WIĘCEJ
Grzegorz Chłopek, prezes zarządu Nationale-Nederlanden PTE
Komentarze ekspertów

Duże firmy z wieloma niewiadomymi przed wprowadzeniem PPK

Co czwarta organizacja zatrudniająca powyżej 250 pracowników nie podjęła jeszcze żadnych kroków związanych z wdrożeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych – wynika z analizy firmy Deloitte. Te wyniki nie dziwią, biorąc pod uwagę ogrom przygotowań i wyzwań, które niosą dla firm PPK. Tymczasem największym pracodawcom pozostało już niecałe siedem miesięcy, aby przygotować się do wprowadzenia programu.

CZYTAJ WIĘCEJ
Słoik wypełniony pieniędzmi z napisem: emerytura
Mój plan emerytalny

PPK: jak Fundusze Zdefiniowanej Daty ulokują oszczędności Polaków

Pracownicze Plany Kapitałowe mają na celu wesprzeć Polaków w oszczędzaniu na przyszłość. Dlatego, oprócz wpłat odprowadzanych z pensji pracowników, indywidualne konta zasilą pracodawca oraz Fundusz Pracy. Zebrane środki będą pomnażane poprzez Fundusze Zdefiniowanej Daty, spersonalizowane i nowe na polskim rynku rozwiązanie, które na całym świecie cieszy się rosnącą popularnością jako forma oszczędzania na emeryturę.

CZYTAJ WIĘCEJ
Skarbonki stojące pod napisem: emerytura
Mój plan emerytalny

IKE i IKZE wciąż rosną. Coraz więcej osób oszczędza w ten sposób na emeryturę

Coraz więcej osób oszczędza na dodatkową emeryturę. Według najnowszych danych Komisji Nadzoru Finansowego w 2018 roku blisko 230 tys. Polaków mogło skorzystać z odliczenia podatkowego wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, czyli o ok. 16 proc. więcej niż rok wcześniej. Większą popularnością cieszą się także Indywidualne Konta Emerytalne. Pracownicy powinni również zainteresować się programem Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK).

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów | Mój plan emerytalny

Najwięksi pracodawcy mają mniej niż pół roku na wdrożenie PPK

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych, która zacznie obowiązywać 1 stycznia 2019 roku, ale w praktyce będzie mieć zastosowanie od 1 lipca 2019 roku. W związku z tym najwięksi pracodawcy – zatrudniający powyżej 250 pracowników – mają nieco ponad pół roku na przygotowanie i wdrożenie tego rozwiązania w swoich firmach.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1