Autor: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Napis ZUS zrobiony z pieniędzy
Firma

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS bez wychodzenia z domu. Jak je zdobyć?

Jako przedsiębiorca możesz niejednokrotnie potrzebować zaświadczenia o tym, że nie masz zaległości w ZUS. Taka informacja jest potrzebna m.in. gdy starasz się o kredyt lub startujesz w przetargach publicznych. Teraz uzyskasz takie zaświadczenie przez internet, korzystając z serwisu Biznes.gov.pl. Usługa wydania zaświadczenia jest bezpłatna. Na dokument będziesz czekać nie dłużej niż 7 dni.

CZYTAJ WIĘCEJ
Biznesmen trzymający żarówkę symbolizującą pomysł, wynalazek
Firma | Technologie i innowacje

Ułatwienia dla innowatorów, wynalazców i przedsiębiorców. Prezydent podpisał nowelizację prawa własności przemysłowej

Dla innowatorów, wynalazców i przedsiębiorców oznacza to szereg ułatwień na drodze ochrony własności przemysłowej. Wśród nich znalazły się m.in. doprecyzowanie pojęcia wynalazku, eliminacja niejasności dot. ochrony praw własności przemysłowej, zwolnienie z opłat okresowych na wzory przemysłowe oraz znaki towarowe dla osób fizycznych i MŚP w początkowej fazie działania. Zmiany w regulacji dotyczącej prawa własności przemysłowej to kolejny krok wspierający rodzimych przedsiębiorców na ścieżce budowania konkurencyjności przez innowacyjność

CZYTAJ WIĘCEJ
Wykresy i banknoty stu złotowe
Gospodarka

Moody’s: działania rządu PiS mogą mieć negatywny wpływ na rating Polski. MPiT odpowiada

Trzy największe agencje Fitch, Moody’s i S&P utrzymały swoje oceny ratingu Polski. W skali stosowanej przez S&P i Fitch ocena naszego kraju utrzymała się na poziomie „A-„, co jest siódmą pozycją w 24-stopniowej skali. Wg Moody’s nasz rating to „A2” (6 ocena w 19 stopniowej skali). Wszystkie agencje perspektywę swoich ocen określają jako stabilną.

CZYTAJ WIĘCEJ
ESG

Kary za wprowadzanie na polski rynek tzw. kopciuchów. Sejm uchwalił nowelę Prawa ochrony środowiska

Za wprowadzanie na polski rynek tzw. kopciuchów będą grozić kary; Inspekcja Handlowa zyska konkretne uprawnienia w walce z handlem kotłami na paliwo stałe, które nie spełniają wymogów – zakłada projekt nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o inspekcji handlowej. Celem MPiT, które przygotowało tę propozycję, jest poprawa jakości powietrza w Polsce. Nowela to kolejny, po nowelizacji rozporządzenia dot. wymagań dla kotłów na paliwo stałe krok, który pomoże w walce ze smogiem.

CZYTAJ WIĘCEJ
Mężczyzna przy biuru podpisujący dokumenty i młotek sędziowski
Firma

Pakiet Przyjazne Prawo z podpisem prezydenta. Jakie ułatwienia dla przedsiębiorców wprowadza?

Prawo do błędu przez pierwszy rok działalności; ochrona konsumencka, czyli m.in. prawo do reklamacji dla firm zarejestrowanych w CEIDG; szereg ułatwień dla rzemieślników – to tylko niektóre przepisy Pakietu Przyjazne Prawo (PPP), które już niedługo wejdą w życie. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy regulacyjnej. W Pakiecie znalazły się też zapisy dotyczące wydłużenia do 13 sierpnia 2019 r. terminu na składanie oświadczeń uprawniających mikro i małych przedsiębiorców do zachowania cen energii z czerwca ubiegłego roku.

CZYTAJ WIĘCEJ
Młotek sędziowski na biurku w firmie
Firma

Pakiet Przyjazne Prawo przyjęty przez rząd. Jakie ułatwienia dla biznesu wprowadzi?

Wydłużenie terminu rozliczania VAT w imporcie w celu wzmocnienia pozycji polskich portów w konkurencji z zagranicznymi; prawo do błędu przez pierwszy rok działalności dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców; ochrona konsumencka, czyli m.in. prawo do reklamacji, dla firm zarejestrowanych w CEIDG; ułatwienia dla rzemiosła – umożliwienie zakładania spółek, bez utraty statusu rzemieślnika – to niektóre założenia Pakietu Przyjazne Prawo). Projekt zmian w ponad 60 ustawach przyjęła we wtorek Rada Ministrów.

CZYTAJ WIĘCEJ
OZE - panele słoneczne
ESG | Firma

Nowelizacja ustawy o OZE: małe i średnie firmy będą mogły być prosumentami

Przedsiębiorcy będą mogli produkować energię na własne potrzeby, a nadwyżki – rozliczać w korzystnym systemie opustów – taki będzie efekt tzw. pakietu prosumenckiego, zawartego w projekcie noweli ustawy o OZE. Projekt zyskał dziś akceptację rządu i teraz trafi do Sejmu. Do tej pory przedsiębiorcy nie mogli być prosumentami i tym samym korzystać z rozwiązań, które coraz chętniej i śmielej stosują gospodarstwa domowe.

CZYTAJ WIĘCEJ
Pieniądze i licznik energii elektrycznej symbolizujące ceny prądu
ESG | Firma

Przedsiębiorcy będą mogli produkować energię, za nadwyżki będzie opust

Przedsiębiorcy będą mogli produkować energię na własne potrzeby, a nadwyżki – rozliczać w korzystnym systemie opustów – taki będzie efekt tzw. pakietu prosumenckiego, zawartego w projekcie noweli ustawy o OZE, autorstwa ME. Projekt zyskał już akceptację Stałego Komitetu Rady Ministrów i czeka na rozpatrzenie przez rząd. Do tej pory przedsiębiorcy nie mogli być prosumentami i tym samym korzystać z rozwiązań, które coraz chętniej i coraz śmielej stosują gospodarstwa domowe.

CZYTAJ WIĘCEJ
Mapa
Gospodarka

Eksport usług z Polski rośnie coraz szybciej

Polska sprzedaje za granicę nie tylko towary, ale również usługi, których udział i znaczenie w naszym eksporcie w ostatnich latach dynamicznie rosną. Według wstępnych danych NBP w 2018 r. nasze przychody z tytułu eksportu usług zwiększyły się o ok. 14%, czyli – ponad 2 razy szybciej niż eksport towarów. Biorąc natomiast pod uwagę dłuższy przedział czasowy, czyli lata 2015-2018, nasz eksport usług wzrósł aż o 45%, podczas gdy sprzedaż towarów zwiększyła się w tym czasie o 25%.

CZYTAJ WIĘCEJ
Firma

Delegowanie pracowników: powstaje Czarna Księga niedozwolonych praktyk

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zachęca przedsiębiorców do zgłaszania wszelkich barier napotkanych na rynkach innych państw członkowskich. Szczególnie dotyczy to delegowania pracowników. Skargi te posłużą do opracowania Czarnej Księgi dot. bezprawnych praktyk utrudniających delegowanie pracowników. A także innych barier i ograniczeń, które utrudniają korzystanie ze wszystkich czterech swobód rynku wewnętrznego: przepływu towarów, osób, usług i kapitału.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1