Przedsiębiorcy będą mogli produkować energię, za nadwyżki będzie opust

Przedsiębiorcy będą mogli produkować energię, za nadwyżki będzie opust
Fot. stock.adobe.com/ratmaner
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przedsiębiorcy będą mogli produkować energię na własne potrzeby, a nadwyżki - rozliczać w korzystnym systemie opustów - taki będzie efekt tzw. pakietu prosumenckiego, zawartego w projekcie noweli ustawy o OZE, autorstwa ME. Projekt zyskał już akceptację Stałego Komitetu Rady Ministrów i czeka na rozpatrzenie przez rząd. Do tej pory przedsiębiorcy nie mogli być prosumentami i tym samym korzystać z rozwiązań, które coraz chętniej i coraz śmielej stosują gospodarstwa domowe.

Przedsiębiorcy będą mogli produkować energię na własne potrzeby, a nadwyżki – rozliczać w systemie opustów #PakietProsumencki #OZE

Tzw. pakiet prosumencki jest owocem prac Międzyresortowego Zespołu ds. Ułatwień Inwestycji w Prosumenckie OZE,pod przewodnictwem szefowej MPiT Jadwigi Emilewicz. Stanowi on pierwszą część zmian przygotowanych przez ten zespół. W planach są kolejne ułatwienia, które mają na celu rozwój energetyki obywatelskiej, rozpowszechnienie inwestycji w OZE i zwiększenie udziału prosumenckich OZE w bilansie energetycznym Polski.

Przyznanie przedsiębiorcom statusu prosumenta,w połączeniu z innymi zmianami prawnymi i ułatwieniami w inwestycje fotowoltaiczne,umożliwi im obniżenie kosztów energii.Przyczynią się do tego również instrumenty finansowe, wspierające zakup mikroinstalacji.

Czytaj także: Finansowe korzyści z fotowoltaiki. Jak zainwestować w ekologiczne źródło energii i czy to się opłaca?

Jakie rozwiązania przewiduje pakiet prosumencki?

Tzw. pakiet prosumencki przewiduje m.in.:

−        Wprowadzenie nowej definicji „prosumenta energii odnawialnej” i objęcie nią przedsiębiorców, dla których wytwarzanie energii nie stanowi przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej. Prosument będzie mógł wytwarzać energię elektryczną w mikroinstalacji (moc do 50kW).−        Objęcie tak zdefiniowanych prosumentów systemem opustów. Da im to możliwość wytwarzania energii elektrycznej na własne potrzeby.Nadwyżki będą mogli „magazynować” w sieci elektroenergetycznej operatorów energetycznych, a następnie je odbierać, by zaspokoić swoje potrzeby energetyczne.

−        Rozliczanie energii w dłuższych cyklach rozliczeniowych, co umożliwi korzystanie z wyprodukowanej przez siebie energii w okresach niższej produkcji, która nie zaspokaja potrzeb przedsiębiorców.

−        Zobowiązanie ministra ds. energii oraz ministra do spraw gospodarki do wydania, w porozumieniu, rozporządzenia wykonawczego określającego szczegółowe zasady i procedurę przyłączania do sieci mikroinstalacji należących do prosumentów, jak również zakres i zasady bilansowania oraz rozliczeń z prosumentami.

−        Rezygnację z obowiązku przygotowania projektu budowlanego dla najmniejszych mikroinstalacji do 6,5 kW.

−        Wprowadzenie możliwości lokalizowania mikroinstalacji na terenach, które w planach miejscowych mają przeznaczenie inne niż produkcyjne.

Źródło: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii