Autor: HRE Think Tank

Nieruchomości | Raporty

Indeks HRE: polski rynek mieszkaniowy z szansą na normalizację

Potężne odbicie w rodzimej gospodarce widoczne jest też na rynku mieszkaniowym. Na nim także obserwowaliśmy w ostatnich miesiącach wiele zjawisk potwierdzających bardzo dobrą koniunkturę. Przejawiało się to w rosnących cenach mieszkań, rekordowych liczbach dotyczących nowo rozpoczynanych budów, wartości zawieranych transakcji czy popytu na kredyty, podkreśla Michał Cebula, prezes HRE Think Tank.

CZYTAJ WIĘCEJ
Kalkulator i modele domów
Nieruchomości

„Dostępne mieszkanie”: na złagodzeniu polityki ostrożnościowej skorzystają miliony Polaków

Szacuje się, że w Polsce brakuje ok. 2,1 mln mieszkań, a 42 proc. dorosłych Polaków mieszka z rodzicami. Tę trudną sytuację na rynku nieruchomości jeszcze bardziej pogorszyła pandemia koronawirusa. Rynek budownictwa mieszkaniowego, a także jego finansowanie, to branże, które do tej pory nie zostały objęte pomocą rządową w ramach tarcz antykryzysowych. O możliwych sposobach rozwiązania problemów dotykających te filary polskiej gospodarki dyskutowali 3 lipca br. uczestnicy debaty „Pierwsze mieszkanie: obniżenie wkładu własnego i gwarancje państwa jako impuls rozwoju polskiej gospodarki” zorganizowanej przez Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ
Michał Cebula, prezes HRE Think Tank.
Nieruchomości

Czy COVID-19 na dłużej wyhamował wzrosty cen mieszkań?

Nawet dwucyfrowe wzrosty cen zupełnie wyhamowały wraz z początkiem epidemii i wprowadzonymi przez rząd ograniczeniami. Kwiecień przyniósł też zahamowanie transakcji, ale w maju – gdy na poważnie rozpoczęło się luzowanie obostrzeń – widoczne były już symptomy ożywienia na rynku mieszkaniowym. Stymulująco na rynek działają też kolejne obniżki stóp procentowych przy wciąż wzmożonej inflacji.

CZYTAJ WIĘCEJ
Maciej Grabowski, Think Tank HRE
Komentarze ekspertów | Nieruchomości

Inwestowanie w mieszkania – najlepsza opcja na rynku nieruchomości w Polsce?

Za nami dziewiąta edycja Europejskiego Kongresu Finansowego. W tym roku odbyła się pod hasłem: Jak żyć w czasach niepewności? Debaty plenarne, sesje równoległe i imprezy towarzyszące przyciągnęły jak co roku ponad 1500 uczestników z sektora bankowego, ubezpieczeniowego, rynku kapitałowego, firm prawniczych, IT, konsultingowych oraz z akademii i przedstawicieli administracji. Wiodąca niepewność często przewijała się w czasie dyskusji przez trzy dni kongresu.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1