Analizy Online: Rośnie udział UFK w przypisie składki ubezpieczycieli

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

wykres.analiza.250xPrzypis składki brutto do produktów z UFK wyniósł w I kwartale br. 3 mld zł, czyli o 0,7 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2012 r. Po raz kolejny mieliśmy do czynienia ze wzrostem udziału środków zebranych w ramach tego typu produktów (dział I, grupa 3) wobec ogólnego przypisu składki ubezpieczycieli życiowych. W I kwartale br. wyniósł on 37,6 proc., najwięcej od IV kwartału 2007 roku, kiedy sięgał 50 proc.

Liderem w tym segmencie rynku, od IV kwartału 2011 roku, pozostaje Open Life. W I kwartale br. do produktów z UFK pozyskał 0,5 mld zł. Wartość aktywów ulokowanych w UFK wyniosła na koniec marca br. 3,48 mld zł. Powyżej 0,3 mld zł pozyskały także Aviva oraz PZU Życie.

Najwyższy wzrost przypisu składki zanotowały Nordea Życie oraz HDI-Gerling. Pierwszy z ubezpieczycieli odnotował przypis składki na poziomie 198 mln zł, co było najlepszym wynikiem od ponad 5 lat (wzrost o 118 proc. w porównaniu do I kw. 2012). Aktywa zgromadzone w funduszach ubezpieczyciela warte były na koniec marca 1,39 mld zł. HDI Gerling pozyskał w I kwartale 147 mln zł, ponad trzykrotnie więcej niż rok temu.

Źródło: PIU