Analiza rynku złota, 25 – 29 czerwca

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

zloto.05.250xPo silnym spadku cen złota związanych z brakiem zapowiedzi przez Fed kolejnego etapu dodruku dolarów (QE3) w USA, szlachetny kruszec rozpoczął tydzień od dynamicznego odbicia.

Wykres złota porusza się obecnie w szerokim kanale konsolidacyjnym. Górnym ograniczeniem jest wartość 1635 USD a poziomem wsparcia linia 1530 USD za uncję. W długim terminie złoto jak większość surowców traci na wartości. Kolejne dni przyniosły duże wahania kursu. Wszystko za sprawą napięcia przed szczytem Unii Europejskiej. Złoto zamyka się w II kwartale pod kreską. Strata wyniosła -4,41%. W zestawieniu półrocznym metal notowany w dolarach dał zarobić około 2,2%. Dla polskiego inwestora posiadającego w swoim portfelu fizyczny kruszec II kwartał był zdecydowanie lepszy na tle pierwszych trzech miesięcy 2012 roku (+2,77%). To efekt silnej deprecjacji złotego w stosunku do amerykańskiej waluty w miesiącach kwiecień-czerwiec.

Tydzień rozpoczął się od dominacji awersji do ryzyka na globalnym rynku. Inwestorzy ostrożnie zaczęli oceniać szanse na podjęcie kluczowych decyzji na zbliżającym się szczycie UE w dniach 28-29 czerwca. Po wypowiedzi kanclerz Niemiec Angeli Merkel, z której jasno wynikało odrzucenie wprowadzenia euroobligacji oraz wspólnych bonów skarbowych kurs złota przyjął kierunek północny. Wartość 1588,7 USD/oz była górnym ekstremum poniedziałkowej sesji. Negatywne nastroje pogłębiły się po informacji o obniżeniu przez agencję Moody’s ratingów 28 hiszpańskich banków.

W czwartek miała miejsce największa przecena na złocie. Inwestorzy liczyli się z tym, że szczyt UE może przynieść rozczarowanie. W tym dniu poznaliśmy również kilka istotnych danych makroekonomicznych, na które rynek metalu szlachetnego silnie zareagował. Cena surowca traciła tego dnia 1,42%. Tygodniowy odczyt wniosków dla bezrobotnych w największej gospodarce świata spadł w porównaniu do poprzedniej wartości i wyniósł 386 tys., natomiast PKB (annualizowany za I kwartał) dla USA został zredukowany do poziomu 1,9%.

Po raz kolejny piątek okazał się przychylny dla szerokiego grona inwestorów. Rynki z zadowoleniem przejęły ustalenia liderów unijnych. Przywódcy państw europejskich po pierwszym dniu szczytu doszli do porozumienia w sprawie doraźnej pomocy dla Hiszpanii i Włoch. Drożały nie tylko surowce ale również globalny rynek akcji. Złoto w okolicach godziny 15 i 16 kilkukrotnie odbijało się od poziomu 1600 USD/oz, srebro kosztowało w tym czasie średnio 27,76 USD za tę samą wagę. Ropa WTI przełamała poziom 81,7 USD za baryłkę w dostawach natychmiastowych. Ruch w górę odnotowano również na rynku walutowym. Silna korekta w górę na parze eurodolara do poziomu 1,269. Dobre nastroje spowodowały również spadek rentowności 10-letnich hiszpańskich obligacji poniżej wartości 7%.

Piotr Wojda
Łukasz Zembik
Dział Analiz Mennicy Wrocławskiej
www.mennicawroclawska.pl