AnaCap nowym właścicielem FM Banku PBP SA

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

fm.bank.pbp.01.400x225Wczoraj nastąpiła finalizacja umowy sprzedaży, na mocy której fundusz private equity AnaCap nabył wszystkie akcje FM Banku PBP od ich właścicieli: Abris Capital Partners oraz  akcjonariusza mniejszościowego. Tym samym nowym właścicielem banku został fundusz private equity AnaCap.

AnaCap jest przekonany, że FM Bank PBP stanowi bardzo atrakcyjne przedsiębiorstwo i dysponuje potencjałem pozwalającym wykorzystać zalety polskiego rynku: rynku dużego, odpornego na kryzysy kraju o silnej gospodarce, na którym usługi finansowe wciąż pozostają jednak mniej rozwinięte niż na podobnych rynkach europejskich. Polska posiada dużą i wciąż rosnącą liczbę mikro- i małych przedsiębiorstw, a także duże grono średnio zasobnych konsumentów z rosnącą pulą rozporządzalnych dochodów.

AnaCap zamierza zintensyfikować działalność banku w sektorach mikro- i małych przedsiębiorstw, jak również w sektorze konsumenckim. Jednym z elementów tego planu jest znaczące dokapitalizowanie banku od samego początku współpracy, a także trwałe wsparcie w dążeniu do pełnej optymalizacji doświadczenia i potencjału FM Banku PBP.

AnaCap to jeden z największych i najbardziej doświadczonych inwestorów private equity działających w europejskim sektorze usług finansowych. W ostatniej dekadzie AnaCap dokonał szeregu udanych inwestycji, w tym czterech w instytucje bankowe: Aldermore, który z powodzeniem zadebiutował w lutym 2015 r. na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych, uzyskując kapitalizację na poziomie ok. 1 mld GBP, Equa bank w Czechach, MeDirect w Belgii oraz MedBank na Malcie.

AnaCap zarządza funduszami o wartości 2,9 mld EUR, pochodzącymi od renomowanych, globalnych inwestorów. Strategia AnaCap opiera się na wysoce wyspecjalizowanym i analitycznym podejściu w wyszukiwaniu innowacyjnych przedsiębiorstw w atrakcyjnych niszach rynkowych. Rolą AnaCap jest zapewnienie silnego, zmotywowanego zespołu kierowniczego, zaplecza kapitałowego, ukierunkowania strategicznego oraz doświadczenia operacyjnego, pozwalających budować efektywne i skalowalne przedsiębiorstwo.

FM Bank PBP S.A. to pierwsza inwestycja AnaCap na polskim rynku.

Małgorzata Halaba
rzeczniczka prasowa FM Banku PBP S.A.