Ana Moura w ramach cyklu Deutsche Bank Invites

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

141130.ana.moura.01.400W ramach cyklu Deutsche Bank Invites w warszawskim Klubie Palladium 25 listopada wystąpiła Ana Moura, portugalska wokalistka, jedna z najważniejszych przedstawicielek młodego pokolenia fado. Publiczność przyjęła nastrojowy występ artystki owacjami na stojąco.

Cykl Deutsche Bank Invites organizowany jest od 2008 roku. Do tej pory odbyło się niemal 30 koncertów doskonałych muzyków. Zaproszenie Banku przyjęli między innymi Leonard Cohen, Branford Marsalis, Herbie Hancock, Cesaria Evora, Joe Cocker, Michael Buble, Chris Botti, Avishai Cohen, Fredrika Stahl czy inna wybitna przedstawicielka fado, Mariza.

Podczas koncertu Deutsche Bank Invites Ana Moura w warszawskim Palladium artystka wystąpiła z grupą znakomitych muzyków. Szczególnie gorące owacje zebrał Ângelo Freire, grający na tradycyjnej gitarze portugalskiej. Poza tym artystce towarzyszyli Pedro Soares (gitara akustyczna), André Moreira (bas), João Gomes (keyboard) i Mário Costa (perkusja). Nastrojowe pieśni fado, w tym nostalgiczne „Haveos de Acordar”, czy energetyczne tytułowe „Desfado” z najnowszej płyty, przeplatały się z anglojęzycznymi balladami i coverami znanych utworów (m.in. „A case of you” Joni Mitchell, „No expectations” – piosenkę tą artystka wykonała w duecie z Mickiem Jaggerem podczas koncertu Rolling Stonesów w Lizbonie). Koncert zakończył się owacjami na stojąco.

Ana Moura dysponuje mocnym i przejmującym głosem, ale stawia przede wszystkim na intymność i kameralność. Jej aranżacje nie przytłaczają nadmiarem instrumentów (najczęściej śpiewa z towarzyszeniem gitary klasycznej), a interpretacje dalekie są od melodramatycznych wykonań Marizy. Zadebiutowała w 2003 roku albumem „Guarda-me a Vida na Maoî”. Płyta zebrała znakomite recenzje, została świetnie przyjęta przez publiczność zarówno portugalską, jak i międzynarodową. Moura współpracowała także z gwiazdami rocka, między innymi z Timem Riesem, saksofonistą The Rolling Stones i Princem, a także z wybitnym jazzmanem Herbiem Hancockiem, który zagrał na jej ostatnim albumie, „Desfado” (2012). Płyta dwukrotnie pokryła się platyną i przez długi czas była jedną z najchętniej kupowanych w Portugalii.
141130.ana.moura.02.600

Jako inicjator i mecenas koncertów z cyklu Deutsche Bank Invites, jesteśmy dumni, że do tej pory udało nam się zaprosić do Polski tak wielu wspaniałych artystów. Ten sześcioletni projekt jest doskonałym przykładem inicjatywy angażującej biznes w strefę kultury – mówi Wiceprezes Deutsche Bank Polska, Leszek Niemycki.

Koncerty Any Moury są rzeczywiście niezwykłe. To charyzmatyczna artystka i znakomita wokalistka. W tym roku zapraszamy jeszcze na świąteczny koncert 10-krotnych zdobywców Grammy – grupy Take 6, którzy 5 grudnia w Teatrze Dramatycznym wystąpią w ramach cyklu Deutsche Bank Invites – dodaje Sabina Salamon, rzecznik prasowy Grupy Deutsche Bank w Polsce.

Organizatorem koncertów Any Moury jest Agencja koncerty.com, od wielu lat współpracująca z Bankiem w ramach cyklu Deutsche Bank Invites.

Źródło: Deutsche Bank Polska S.A.