AMRON – Centrum AMRON – partner banku spółdzielczego w obsłudze kredytu hipotecznego
Agnieszka Gołębiowska
Proponujemy bankom szereg narzędzi do wiarygodnej oceny aktualnego stanu rynku nieruchomości oraz wyznaczania trendów i prognoz wartości nieruchomości, gwarantujemy poprawę jakości wycen nieruchomości na potrzeby banków oraz wsparcie w weryfikacji i aktualizacji wartości nieruchomości stanowiących zabezpieczenia ekspozycji kredytowych dla potrzeb zarządzania ryzykiem z wykorzystaniem metod statystycznych. Od niedawna, w ramach projektu Platformy Wsparcia Kredytobiorców, oferujemy wsparcie banków i klientów dłużników w dobrowolnej sprzedaży nieruchomości będących zabezpieczeniem wierzytelności nieregularnych.
Ocena wartości zabezpieczenia na nieruchomości
Zarządzanie ryzykiem związanym z nieruchomością jako zabezpieczeniem kredytu rozpoczyna się już na etapie analizy wniosku kredytowego i określenia wartości nieruchomości przyjmowanej jako zabezpieczenie. Od niej bowiem sporo zależy w całym okresie trwania kredytu – zarówno dla kredytobiorcy, jak i dla banku. Dlatego nadzór finansowy dużo uwagi poświęca kwestii oceny wartości zabezpieczenia na nieruchomości, definiowanej w „Rekomendacjach J” oraz „S” jako „oszacowanie przez bank możliwej do uzyskania wartości zabezpieczenia na nieruchomości danej ekspozycji kredytowej, aktualnej na moment udzielenia kredytu, dokonane w oparciu o metody statystyczne lub na podstawie analizy rynku nieruchomości„.
Powszechną praktyką jest wykorzystywanie w tym celu operatów szacunkowych. Jednak w korespondencji KNF wielokrotnie podkreślała, że ocena wartości nieruchomości nie wymaga posiadania operatu szacunkowego, gdyż bank uprawniony jest do jej dokonania na podstawie analizy rynku nieruchomości lub metod statystycznych. Komisja zakłada, iż wykorzystując metody statystyczne, bank pośrednio będzie również korzystał z operatów, na podstawie których określane są wartości zabezpieczeń przyjęte w procesie analizy kredytowej. Zgodnie ze stanowiskiem KNF (pismo do ZBP z 29 listopada 2011 r. sygn. DOR/WR1/75/9/2/ ŁR/11), ocenę wartości nieruchomości rozumieć należy jako „zbiór możliwych do wykorzystania przez bank instrumentów, metod, technik itd. (np. metody statystyczne, bazy danych, wycena innego rzeczoznawcy majątkowego, ocena opracowana przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje), które pozwoliłyby na wiarygodną weryfikację wartości nieruchomości przyjmowanej jako zabezpieczenie – przy czym wybór tych metod uzależniony jest od decyzji banku.” Istotne jest, by przeprowadzona ocena wartości nieruchomości pozwalała na weryfikację, czy wartość nieruchomości przyjęta pierwotnie jest adekwatna, ostrożna, obiektywna, prawidłowa i realistyczna.
Pogląd ten powtórzony został również w piśmie KNF z 22 marca 2013 r. (sygn. DRB/DRB_I/7111/33/10/2012/2013/MS), gdzie zastępca przewodniczącego KNF Wojciech Kwaśniak pisał, iż „praktyka banków, która w przypadku oceny wartości zabezpieczenia na nieruchomości przewiduje wykorzystanie m.in. metod statystycznych i baz danych jest prawidłowa”. A także w piśmie z 6 września 2017 r. (sygn. DBK/DBK6/0735/22/12/2017) w sprawie rekomendacji ZBP dotyczącej ustawy o kredycie hipotecznym, w którym w dwóch miejscach KNF zauważa, że bank nie ma obowiązku wykorzystania wyceny sporządzonej przez rzeczoznawcę majątkowego na potrzeby określenia wartości zabezpieczenia kredytu hipotecznego.
Powyższe pisma w zacytowanych fragmentach odnoszą się do oceny wartości zabezpieczenia na nieruchomości, które – zgodnie ze słownikiem w „Rekomendacji J” oraz „S” – oznacza określenie wartości zabezpieczenia na nieruchomości na moment udzielenia kredytu. Natomiast aktualizacja wartości zabezpieczeń kredytów hipotecznych metodami statystycznymi to nic innego jak monitorowanie wartości zabezpieczeń na nieruchomościach, czyli – zgodnie z definicjami w „Rekomendacji J” i „S” – oszacowanie przez bank możliwej do uzyskania wartości zabezpieczenia na nieruchomości w ramach procesu monitorowania zmian cen nieruchomości przyjętych jako zabezpieczenie danej ekspozycji kredytowej, dokonane w dowolnym momencie obowiązywania umowy kredytu przy wykorzystaniu metod statystycznych lub na podstawie analizy rynku nieruchomości.
Bez wątpienia kwestia należytej staranności banków przy określaniu i monitorowaniu wartości zabezpieczeń na nieruchomościach jest niezwykle istotna z punktu widzenia nadzoru. W piśmie z 8 sierpnia 2016 r. adresowanym do prezesów zarządów banków (sygn. DIB_DIB_WMS/0735/8/1/2016), wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak zwracał uwagę na obowiązek rzetelnej weryfikacji wartości nieruchomości przyjmowanych jako zabezpieczenie ekspozycji kredytowych oraz o konieczności monitorowania wartości zabezpieczeń na nieruchomościach: „Podkreślenia wymaga fakt, że jakość procesów związanych z weryfikacją oraz monitorowaniem i aktualizacją wartości nieruchomości przyjmowanych jako zabezpieczenia ekspozycji kredytowych mają istotny wpływ na poziom ryzyka kredytowego zarówno w poszczególnych bankach (…), jak i w skali całego sektora bankowego. (…) Banki powinny dochować szczególnej staranności w zakresie ustalania i regularnego stosowania wysokich standardów zarządzania ryzykiem związanym z przyjmowaniem zabezpieczeń ustanowionych na nieruchomościach w całym okresie ich funkcjonowania. (…) stwierdzono przypadki braku sformalizowania metod monitorowania wartości nieruchomości w celu identyfikacji nieruchomości wymagających ponownej wyceny lub oceniono, że zasady w ww. zakresie stosowane przez niektóre banki nie zapewniały odpowiedniej aktualizacji wartości nieruchomości lub też, że była ona przeprowadzana w sposób niepozwalający na uzyskanie rzetelnych wyników aktualizacji wartości nieruchomości, uniemożliwiając tym samym racjonalne zarządzanie ryzykiem.”
Jeśli nie operat, to co?
Odnosząc się do międzybankowej bazy danych, w „Rekomendacji J” nadzorca stwierdza, iż gromadzone w niej dane powinny pozwolić na ocenę i monitorowanie wartości zabezpieczenia na nieruchomości, prowadzenie analiz rynku oraz w przypadku banków istotnie zaangażowanych – na ocenę ryzyka zmiany wartości zabezpieczeń. Rozwiązania zaimplementowane w Systemie AMRON to narzędzia do samodzielnej oceny wartości nieruchomości przyjmowanej jako zabezpieczenie, w tym:
- raporty cen średnich dla danej lokalizacji (typu C) – weryfikacja średnich aktualnych cen nieruchomości podobnych;
- raport A/B – dobór transakcji porównawczych, rozkład wartości;
- raport D (trendu) – analiza zmienności cen w danej lokalizacji w kontekście długoterminowego ryzyka związanego z finansowaniem nieruchomości;
- oszacowanie wartości nieruchomości na dzień analizy (raporty E1 i E2).
A może jednak operat?
Od 2013 r. Centrum AMRON świadczy usługi w obszarze obsługi wycen nieruchomości na potrzeby związane z udzielaniem kredytów. Nasza propozycja to kompleksowa obsługa procesu wyceny nieruchomości, od zlecenia poprzez kontrolę jakości wykonanego operatu szacunkowego oraz weryfikację wartości. Dotychczas zrealizowaliśmy 51 tys. wycen. Wyceniamy wszystkie typy nieruchomości stanowiące lub mające stanowić przedmiot zabezpieczenia kredytów udzielanych przez banki. Operaty szacunkowe sporządzane są przez osoby posiadające uprawnienia zawodowe rzeczoznawcy majątkowego zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami i spełniają wszystkie wymogi określone w prawie i standardach zawodowych rzeczoznawców. Współpracujemy z 240 rzeczoznawcami z terenu całej Polski, przeszkolonymi z wyceny na potrzeby zabezpieczeń wierzytelności bankowych. Zlecenia obsługiwane są za pośrednictwem dedykowanej aplikacji, dostępnej dla banków i rzeczoznawców.
Wszystkie operaty szacunkowe realizowane za pośrednictwem Centrum AMRON są szczegółowo sprawdzane – weryfikacji podlega zgodność z przepisami prawa i standardami zawodowymi, zgodność z wytycznymi wewnętrznymi CPBiI oraz przekazanymi wytycznymi banku, poprawność doboru nieruchomości porównawczych, parametrów rynkowych i założeń do wyceny, poprawność obliczeń oraz zgodność wyniku wyceny z uwarunkowaniami rynku nieruchomości i danymi w bazie AMRON. Ostateczna wersja stanowi gotowy operat szacunkowy, który uwzględnia sugerowane przez ekspertów Centrum AMRON poprawki i korekty po akceptacji rzeczoznawcy majątkowego.
Aktualizacja wartości zabezpieczeń w portfelu banku
Proponowane przez Centrum AMRON rozwiązanie, będące odpowiedzią na wymogi „Rekomendacji S” w zakresie weryfikacji i monitorowania wartości zabezpieczenia kredytu hipotecznego, opiera się na analizie wartości zabezpieczeń kredytów hipotecznych metodami statystycznymi (analiza wartości nieruchomości i analiza trendu zmian wartości zabezpieczeń hipotecznych). Rozwiązanie to zostało pozytywnie zweryfikowane zarówno w procesie monitorowania i aktualizacji wartości zabezpieczeń hipotecznych w kilku wiodących na rynku bankach komercyjnych, jak również w trakcie przeprowadzonych w tych bankach inspekcji KNF (banki nie otrzymały dodatkowych zaleceń do realizacji w tej kwestii).
Usługa realizowana jest w dwóch wariantach: w postaci raportów średniej wartości i raportów trendu wartości zabezpieczeń kredytów hipotecznych do samodzielnej pracy po stronie pracowników banku lub w postaci przeszacowania wartości zabezpieczeń i przekazania do banku informacji o wartości konkretnych zabezpieczeń.
Otrzymywany przez bank raport zawiera informacje o aktualnej wartości nieruchomości danego typu na rynku lokalnym (średnia cena, mediana, wartości skrajne, odchylenie standardowe) lub/i tabelę wskaźników zmian wartości zabezpieczeń hipotecznych dla podstawowych typów nieruchomości (lokal mieszkalny, budynek mieszkalny jednorodzinny i grunt pod zabudowę jednorodzinną), umożliwiając analitykom bankowym skuteczne monitorowanie wartości nawet dużych portfeli zabezpieczeń hipotecznych. Raport może również stanowić wsparcie w procesie wstępnej weryfikacji wartości zabezpieczenia w początkowym etapie procesu kredytowego.
W przypadku wyceny metodami statystycznymi, usługa dotyczy przeszacowania jednorazowo lub cyklicznie określonego pakietu zabezpieczeń – informacje niezbędne do wyceny metodami statystycznymi to typ nieruchomości oraz w przypadku gruntu – przeznaczenie w MPZP lub prawomocnej decyzji WZ, lokalizacja oraz nr księgi wieczystej, powierzchnia nieruchomości oraz data transakcji/wyceny historycznej oraz wartość transakcji/wyceny historycznej.
Znaczenie jakości w międzybankowej bazie danych o nieruchomościach
Metody statystyczne wykorzystywane w procesie oceny i monitorowania nieruchomości mają sens przy założeniu, że spełnione są dwa fundamentalne warunki: analiza dotyczy nieruchomości typowych, płynnych i porównywalnych, a zasób danych, w oparciu o które przeprowadzane są obliczenia, jest na tyle bogaty, by wyniki były wiarygodne i rzetelne.
W trakcie prac nad nowelizacją „Rekomendacji J”, Komisja Nadzoru Finansowego wielokrotnie podkreślała znaczenie możliwie najpełniejszej wiedzy o polskim rynku nieruchomości dla bezpieczeństwa banków i całego sektora bankowego. Rozważna polityka finansowania transakcji na rynku nieruchomości, w tym zwłaszcza ostrożne podejście do określenia wartości zabezpieczenia na nieruchomości i konsekwentne, cykliczne monitorowanie jej zmian w czasie obsługi kredytu przez kredytobiorcę, to szczególnie istotne kwestie, zwłaszcza w kontekście doświadczeń ostatnich kilku lat. Dlatego tak istotny – w opinii nadzorcy – jest dostęp wszystkich banków do „wiarygodnej i kompletnej informacji o rynku nieruchomości, aktualnych oraz historycznych danych, które pokazywałyby zmiany zachodzące na tym rynku w ujęciu długo i krótkookresowym, a zwłaszcza jego cykliczności. Dane te powinny uwzględniać lokalny charakter rynku nieruchomości i długookresowy charakter zachodzących na nim zmian„1.
Rola banków spółdzielczych w budowaniu bazy danych dobrze opisującej rynki lokalne jest nie do przecenienia. Banki spółdzielcze chętnie i z dumą odwołują się do swojego lokalnej tożsamości, silnie identyfikują się z obszarem swojej działalności, podkreślając znajomość lokalnych uwarunkowań ekonomicznych, świadomość lokalnych potrzeb oraz rolę, jaką pełnią w aktywizacji lokalnego biznesu. Banki spółdzielcze są również prawdziwą skarbnicą informacji o lokalnym rynku nieruchomości. W sytuacji gdy sieciowe banki komercyjne skupiają się na finansowaniu dobrze opisanych, standardowych i porównywalnych segmentów rynku nieruchomości, banki spółdzielcze często obsługują nieruchomości niestandardowe, bazując na swoim doświadczeniu i znajomości klienta. Stąd apel powtarzany już wielokrotnie o większe zaangażowanie we współtworzenie międzybankowej bazy danych – wspólne wysiłki na rzecz budowania wiarygodnej, rzetelnej i aktualnej bazy danych o nieruchomościach służyć będą nie tylko spełnieniu wymogów nadzorczych, usprawnieniu procesu analizy kredytowej oraz procesu zarządzania ryzykiem kredytowym, ale również przyczynią się do wzrostu bezpieczeństwa całego sektora bankowego oraz stabilizacji na rynku nieruchomości – z korzyścią dla wszystkich.
Wsparcie kredytobiorców nieregularnych w dobrowolnej sprzedaży nieruchomości
22 lipca 2017 r. weszła w życie Ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego oraz agentami. Oprócz określenia ram i zasad związanych z udzielaniem kredytów hipotecznych, wniosła – za sprawą artykułu 35 – również jedną nowość w kontekście windykacji i odzyskiwania przez banki swoich wierzytelności, a mianowicie prawo klienta do dobrowolnej sprzedaży nieruchomości w okresie min. 6 miesięcy w przypadku fiaska postępowania restrukturyzacyjnego. W przypadku gdy sprzedaż nieruchomości dojdzie do skutku, bank zobowiązany jest do wykreślenia hipoteki w każdym przypadku, czyli nawet wówczas, gdy kwota uzyskana ze sprzedaży kredytowanej nieruchomości jest mniejsza niż wysokość zadłużenia – w takim przypadku bank ma obowiązek rozłożenia pozostałej części długu na dogodne dla kredytobiorcy raty.
Czy dobrowolna sprzedaż nieruchomości w sytuacji problemów finansowych klienta jest dobrym rozwiązaniem? Oczywiście. Jest to rozwiązanie najkorzystniejsze dla obu stron: bank uzyskuje zwrot większości zainwestowanych środków, natomiast klient uwalnia się od ciężaru zobowiązań i unika dodatkowych kosztów związanych z egzekucją. Dlaczego zatem to rozwiązanie jest tak rzadko stosowane i tak wiele spraw kończy się egzekucją komorniczą? Przyczyn jest wiele. Klienci traktują swoje nieruchomości jako ostatni bastion, którego gotowi są bronić za wszelką cenę, nie chcą słyszeć o możliwości sprzedaży, ślepo brnąc w spór z bankiem i nie pozostawiając mu wyboru – jedyną możliwą opcją pozostaje egzekucja komornicza. W efekcie po latach walki, stresu i permanentnych problemów finansowych klienci wychodzą psychicznie zmęczeni, tracą nieruchomość i nadal muszą spłacać pozostałe zobowiązania, często narosłe przez przedłużający się proces egzekucyjny. Z drugiej strony – banki nie edukują klientów zawczasu, a o możliwości sprzedaży nieruchomości klient dowiaduje się często dopiero wówczas, kiedy proces egzekucyjny jest już w mocno zaawansowanej fazie i na podjęcie decyzji oraz samą sprzedaż pozostaje bardzo niewiele czasu.
Z formalnego punktu widzenia przepisy ustawy o kredycie hipotecznym dotyczą kredytów udzielonych po jej wejściu w życie, czyli takich, które dopiero za parę lat mogą trafić do windykacji. Niemniej obecnie jest czas, kiedy banki, które dotychczas nie praktykowały tego typu rozwiązań, mogą przygotować się i wdrożyć rozwiązania pozwalające na dobrowolną sprzedaż nieruchomości nie tylko klientom, którym takie prawo przysługuje z mocy ustawy, ale również tym, którzy zaciągnęli swoje zobowiązania przed wejściem w życie ustawy. Pomocnym rozwiązaniem jest udział banku w projekcie Platformy Wsparcia Kredytobiorców (PWK), skierowanym zarówno do banków, jak i ich klientów. Rolą PWK jest koordynacja procesu spłaty zadłużenia hipotecznego z wykorzystaniem rozwiązania, jakim jest dobrowolna sprzedaż nieruchomości. Program PWK skupia się na wsparciu kierowanym przede wszystkim do klienta indywidualnego posiadającego kredyt hipoteczny zabezpieczony na nieruchomości, która może zostać sprzedana, a środki w ten sposób uzyskane zaspokoją zobowiązania wobec wierzyciela. Z drugiej strony założeniem projektu jest wsparcie banków i poprawa skuteczności odzyskiwania należności „trudnych” (tj. z opóźnieniami w spłacie lub windykowanych) kredytów zabezpieczonych na nieruchomości.
W momencie kiedy zachodzą problemy finansowe kredytobiorcy, które skutkują problemami w terminowej obsłudze zobowiązania, wraz z zaległościami pojawiają się negatywne emocje w relacjach między bankiem a klientem i niechęć klienta do kontaktu z bankiem. Przestaje on postrzegać bank jako partnera w relacji biznesowej, a zaczyna go widzieć jako zagrożenie, przeciwnika, z którym przyjdzie mu się zmierzyć. Inicjując program PWK Centrum AMRON chciało stać się instytucją bezstronną, działającą na rzecz klienta, pomagającą mu w podjęciu najlepszej dla niego decyzji, jaką jest sprzedaż nieruchomości, a następnie wspierającą go w procesie sprzedaży. Aby móc podołać temu zadaniu, do rozmów z klientami angażujemy cały zespół składający się ze specjalistów w dziedzinie bankowości hipotecznej oraz windykacji kredytów hipotecznych, rzeczoznawców majątkowych oraz pośredników w obrocie nieruchomościami.
Każdy przypadek będzie traktowany indywidualnie i dla każdej nieruchomości będzie sporządzany operat szacunkowy, wykonywany przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego współpracującego z Centrum AMRON. Każda wycena będzie następnie analizowana podczas spotkania z klientem z wykorzystaniem największej w Polsce bazy informacji o cenach transakcyjnych nieruchomości, jaką jest baza AMRON, a to po to, aby uzasadnić wartość podaną przez rzeczoznawcę. Dzięki zaawansowanym narzędziom analitycznym, pozwalającym ocenić wartość nieruchomości metodami statystycznymi, oraz analitykom rynku nieruchomości, dla każdej nieruchomości biorącej udział w programie będzie przygotowywana również wycena statystyczna, co wraz z listą transakcji porównawczych z danego regionu oraz operatem szacunkowym przygotowanym przez rzeczoznawcę pozwoli przedstawić klientowi realną wartość jego nieruchomości i wspólnie ustalić cenę ofertową.
Równie ważną czynnością jak określenie ceny ofertowej nieruchomości będzie analiza sytuacji finansowej klienta i określenie możliwych scenariuszy działania. Analiza sytuacji finansowej polegać będzie przede wszystkim na określeniu liczby i kwot zobowiązań posiadanych przez klienta, co pozwoli określić ewentualne ryzyko zajęcia nieruchomości przez innych wierzycieli, co mogłoby utrudnić bądź nawet uniemożliwić dobrowolną jej sprzedaż i zmusi wierzyciela hipotecznego do przeprowadzenia egzekucji komorniczej i licytacji nieruchomości. Aby decyzja klienta o sprzedaży nieruchomości była jak najbardziej świadoma i przemyślana, dla każdego z nich opracujemy symulację kosztów umożliwiającą porównanie dobrowolnej sprzedaży nieruchomości ze wsparciem programu PWK oraz konsekwencji jej sprzedaży na pierwszej i drugiej licytacji komorniczej. Takie porównanie umożliwi przedstawienie klientowi korzyści z dobrowolnej sprzedaży nieruchomości i finansowe konsekwencje związane z egzekucją komorniczą – zarówno w przypadku, kiedy nieruchomość zostanie sprzedana na pierwszej licytacji, jak i na drugiej. To porównanie, wraz z wcześniejszą analizą sytuacji finansowej klienta, będzie przydatne podczas wyznaczania ceny ofertowej nieruchomości oraz określenia czasu, jakim klient dysponuje, aby sprzedać nieruchomość i uniknąć egzekucji komorniczej.
W przypadkach gdy wierzytelność zabezpieczona hipotecznie na nieruchomości przekracza prognozowaną możliwą do uzyskania wartość, pracownicy Centrum AMRON będą wspierać klienta i prowadzić rozmowy z bankiem dotyczące restrukturyzacji pozostałej części długu na warunkach satysfakcjonujących dla obu stron, co pozwoli na sprzedaż nieruchomości i zwolnienie hipoteki. Dzięki temu bank odzyska większą część swoich środków od razu, a pozostałą kwotę klient będzie spłacał na podstawie umowy restrukturyzacyjnej.
Najważniejszą zasadą Programu PWK jest dobrowolność – klient musi wyrazić zgodę na udział w programie, choć deklaracja udziału nie będzie obligować go do sprzedaży nieruchomości. Program PWK jest możliwością wsparcia działań klienta i dostarczenia mu niezbędnej wiedzy potrzebnej do podjęcia decyzji do dobrowolnej sprzedaży nieruchomości, jednakże sama decyzja co do chęci sprzedaży nieruchomości oraz ceny, za jaką zostanie ona sprzedana, zawsze należy do właściciela nieruchomości, który może wycofać się z programu na każdym etapie.
Wstęp do „Rekomendacji J” z dnia 11 września 2012 r. dotyczącej zasad gromadzenia i przetwarzania przez banki danych o nieruchomościach.