Allegro zmienia swój regulamin i wprowadza Allegro Pay, nową formę płatności
Klienci, nabywający towary i usługi za pośrednictwem Allegro wybierać mogą pomiędzy kilkoma formami płatności. Do najbardziej konserwatywnych należy rzecz jasna przesyłka za pobraniem, a także płatność przy odbiorze towaru, w punkcie stacjonarnym dostawcy.
Największą popularnością cieszą się jednak płatności, dokonywane za pośrednictwem operatora. Tego typu transakcje, występujące pod wspólną marką Allegro Finanse, obsługiwane są przez dwóch operatorów: PayU oraz Przelewy24, i realizowane są za pośrednictwem szybkich transferów typu pay-by link, BLIK-a oraz płatności kartowych online. Podobne rozwiązania stosują też inne serwisy aukcyjne.
‒ Za przedmioty kupowane na eBay można płacić kartami kredytowymi, debetowymi lub w systemie PayPal ‒ czytamy na stronie ebay.pl. Oczywiście, również i w tym przypadku istnieje możliwość wyboru alternatywnej formy zapłaty, jak choćby przesyłka pobraniowa czy klasyczny przelew bankowy.
‒ Pamiętaj jednak, że korzystanie z takich form płatności nie podlega ochronie w ramach Gwarancji zwrotu pieniędzy eBay – przestrzegają administratorzy portalu. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku Allegro, gdzie operacje wykonywane za pośrednictwem platformy objęte są Programem ochrony kupujących.
Czytaj także: Czego oprócz atrakcyjnych towarów szukają klienci w sieci w czasie pandemii COVID-19?
Tak kupisz na raty
Kupujący za pośrednictwem Allegro mogą też skorzystać z oferty ratalnej, gdzie dostawcą usługi finansowej są trzy polskie banki (BNP Paribas Bank Polska, mBank i Alior Bank), oddział estońskiego Inbanku oraz fintech Monedo.
Szczególnie atrakcyjna dla klientów jest oferta rat nieoprocentowanych, w przypadku których RRSO wynosi 0%. Opcja ta jest dostępna przy niektórych produktach i usługach, sprzedawanych na platformie.
Aby zaciągnąć kredyt, trzeba dokonywać zakupów za pośrednictwem koszyka – standardowe wygranie licytacji lub kliknięcie „kup teraz” jest równoznaczne z wyborem natychmiastowej formy zapłaty. Opcja ratalna jest też niedostępna między innymi dla osób nieposiadających polskiego dowodu osobistego, zamieszkujących stale poza Polską, a także użytkowników niepełnoletnich, używających konta Junior.
Osoby pozostające we wspólnocie majątkowej ze swym współmałżonkiem nie są wprawdzie wykluczone z możliwości dokonywania zakupów na raty, niemniej administratorzy serwisu przestrzegają, że w takich przypadkach może pojawić się problem z weryfikacją tożsamości i sprawdzeniem zdolności kredytowej.
Kto nie może skorzystać z powyższych opcji, albo nie ma zamiaru obciążać się kolejnym długoterminowym zobowiązaniem, a zależy mu na krótkim odroczeniu zapłaty, ten może użyć funkcji Allegro Zapłać Później. Umożliwia ona darmowe opóźnienie płatności o 30 dni, z możliwością odpłatnego przedłużenia tego okresu na kolejne tygodnie, przy czym sprzedawca otrzymuje środki niezwłocznie po sfinalizowaniu transakcji.
Czytaj także: Coraz więcej Polaków szkoli się online dzięki płatności na raty
Allegro Pay ‒ kup teraz, zapłać później
Już niebawem do wskazanych wyżej form rozliczeń dołączy kolejna, określana jako Allegro Pay. Właściciele serwisu aukcyjnego zaprezentowali niedawno logo nowej usługi, a w regulaminie platformy pojawiły się stosowne zapisy, pozwalające na jej wdrożenie. Czego możemy spodziewać się po zapowiadanym schemacie?
– Allegro Pay to usługa oferowana w ramach Allegro, umożliwiająca Kupującemu realizację umowy sprzedaży Towaru bez konieczności natychmiastowej zapłaty ceny, świadczona zgodnie z postanowieniami regulaminu – czytamy w nowych warunkach świadczenia usług przez lidera polskiego rynku e-commerce.
Oznaczałoby to, że wprowadzane narzędzie pełnić będzie funkcję podobną jak wspomniane Allegro Zapłać Później, umożliwiając kupującemu odroczenie terminu zapłaty za nabyte produkty.
Z zapisów nowego regulaminu wynika też, że dotychczasowa metoda nie zostanie wycofana. Wiadomo też, że obydwa modele udostępniane będą klientom Allegro przez zewnętrznych dostawców usług finansowych.
Wskazuje na to chociażby rozdział VI ust. 1 pkt 4 zmienianego regulaminu, w którym czytamy, że dane osobowe nabywców mogą być udostępnione „podmiotom współpracującym z Allegro.pl, oferującym swoje usługi finansowe w ramach usług Allegro Zapłać Później i Allegro Pay, w celu oceny zdolności kredytowej Użytkownika i analizy ryzyka kredytowego oraz ewentualnego udzielenia kredytu”.
Kiedy nowy instrument pojawi się na rynku? Administrator nie podał jeszcze dokładnej daty jego uruchomienia, jednak już wiadomo, że z początkiem sierpnia 2020 r. zaczną obowiązywać zapisy regulaminu, uwzględniające możliwość stosowania Allegro Pay.
Dostęp do rozliczeń nawet przez sześć lat
Nowa forma odroczonej zapłaty to nie jedyne, co zmieni się w zasadach korzystania z platformy. Obok najbardziej nagłośnionych przez użytkowników ‒ i budzących najwięcej kontrowersji w środowisku sprzedających – podwyżek prowizji za wystawianie i sprzedaż produktów, warto zwrócić uwagę na istotne wydłużenie dostępu do historii rozliczeń użytkownika z portalem.
‒ Uwzględnimy w regulaminie, że historia Twojego rachunku starsza niż trzy okresy rozliczeniowe, dostępna jest w zakładce Rozliczenia z Allegro. Są w niej dane za ostatnie 6 lat. Wcześniej, aby dostać dane starsze niż trzy okresy rozliczeniowe, trzeba było do nas napisać – wskazali administratorzy portalu, i ta informacja z pewnością usatysfakcjonuje zarówno samych sprzedających, jak też obsługujące ich biura rachunkowe.
Oznacza to, że już od 1 sierpnia 2020 r. skorzystanie z archiwalnych informacji dotyczących tego typu płatności, niezbędnych choćby w toku kontroli podatkowej, nie będzie wymagało dodatkowej korespondencji z operatorem serwisu.
Nieprzypadkowo też okres upubliczniania tego rodzaju danych wynosi obecnie sześć lat, bowiem pokrywa się on w znacznej mierze z terminem przedawnienia zobowiązań fiskalnych.