Allegro zastąpi mBank w WIG20?

Allegro zastąpi mBank w WIG20?
Fot. stock.adobe.com/monticellllo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Allegro, które zapowiedziało ofertę publiczną i debiut na warszawskiej giełdzie, może zastąpić mBank w nadzwyczajnej rewizji indeksu WIG20 - wynika z szacunków Macieja Marcinowskiego z Trigon DM. Spodziewa się on, że Allegro wymusi podaż innych akcji w celu zebrania przez inwestorów środków na kupno papierów platformy e-commerce.

Maciej Marcinkowski: Zakładając środek przedziału i ofertę na 2,5 mld euro (11 mld zł) #Allegro zastąpi w indeksie# WIG20 #mBank #TrigonDM @GPW_WSExchange

W poniedziałek rano Allegro ogłosiło zamiar przeprowadzenia oferty publicznej i wprowadzenia spółki na warszawską giełdę.

Z informacji PAP Biznes wynika też, że oferujący wstępnie określili na potrzeby budowy księgi popytu wartość grupy Allegro na około 45 mld zł.

Oferta na 1 mld złotych

Z nowej emisji akcji Allegro chce pozyskać 1 mld zł na spłatę zadłużenia, IPO obejmować będzie także sprzedaż części akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy, fundusze Cinven, Permira i Mid Europa Partners.

Efektem oferty zmiana w WIG20?

Do przeprowadzenia nadzwyczajnej korekty indeksu WIG20 oferta Allegro musi wynieść co najmniej 8,5 mld zł, więc spółka powinna zostać nią objęta.

„Zakładając środek przedziału i ofertę na 2,5 mld euro (11 mld zł), Allegro zastąpi w indeksie WIG20 mBank i będzie miało udział na poziomie ok. 6,1 proc.” – napisał Marcinowski w raporcie Trigon DM poświęconym strategii inwestycyjnej na wrzesień.

W wyniku nadzwyczajnej rewizji mBank spadnie do indeksu mWIG40 i wypchnie z niego najprawdopodobniej VRG.

32 mln transakcji miesięcznie na Allegro

Grupa Allegro prowadzi największą platformę handlową w Polsce, jaką jest Allegro. pl, oraz porównywarkę cenową w Polsce – Ceneo.pl.

Platforma e-commerce Grupy dysponuje bazą użytkowników obejmującą około 12,3 mln aktywnych kupujących, którzy mają dostęp do oferty około 117 tys. firm, dzięki czemu na platformie Allegro.pl zawieranych jest średnio 32 mln transakcji miesięcznie.

Czytaj także: Allegro idzie na GPW: chce pozyskać ok. 1 mld zł z emisji nowych akcji w IPO na spłatę zadłużenia

Źródło: PAP BIZNES, aleBank.pl