Alior Bank pozyskał środki od EBI na wsparcie termomodernizacji budynków

Alior Bank pozyskał środki od EBI na wsparcie termomodernizacji budynków
Alior Bank - Logo (źródło: Alior Bank)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Alior Bank podpisał z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) umowę dotyczącą uzyskania środków z unijnego programu ELENA (European Local Energy Assistance) na wsparcie termomodernizacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Przez najbliższe 3 lata bank będzie mógł tym samym zwiększyć efektywność i zakres finansowania tego typu inwestycji.

Przez najbliższe 3 lata @AliorBankSA będzie mógł zwiększyć efektywność i zakres finansowania tego typu inwestycji #AliorBank #EBI

„Umowa podpisana między Alior Bankiem a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym obowiązuje od 1. marca br. Zgodnie z jej zapisami środki z programu ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej), zarządzanego przez EBI, pozwolą na rozwój Alior Banku w zakresie finansowania przedsiębiorców w formie pożyczek termomodernizacyjnych” – czytamy w komunikacie.

Pożyczki termomodernizacyjne

Dzięki środkom z Programu ELENA inwestorzy planujący termomodernizację wielorodzinnych budynków mieszkalnych z terenu trzech regionów, w których Alior Bank oferuje pożyczki termomodernizacyjne, tj. z województw: łódzkiego, podlaskiego i dolnośląskiego, będą mogli wnioskować o refundację 90% kosztów opracowania audytów energetycznych i dokumentacji technicznej niezbędnej dla uzyskania tego finansowania (refundacja będzie dokonywana przez Alior ze środków ELENA), podano także.

Współfinansowanie ze środków unijnych

Pożyczki są współfinansowane ze środków unijnych, w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020 i środków Alior Banku.

„Mogą one być przeznaczone m.in. na modernizację przegród zewnętrznych budynków (izolację cieplną), wymianę wyposażenia na energooszczędne (np. wymianę stolarki okiennej i drzwiowej) oraz przebudowę systemów grzewczych wraz z wymianą i podłączeniem do źródła ciepła (z wyłączeniem źródeł ciepła opalanych węglem). Środki ELENA pozwolą także na realizację szeregu działań informacyjno-doradczych na rzecz inwestorów – głównie wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych oraz towarzystw budownictwa społecznego” – czytamy dalej.

Umowa z EBI to nie tylko kolejne udogodnienia dla klientów oferowane przez Alior Bank. Instytucja konsekwentnie rozwija swoją działalność w zakresie finansowania projektów, które mają wpływ na ekologię, a zaangażowanie środków z programu ELENA pozwoli na realizację kolejnych działań związanych z ochroną środowiska naturalnego i zwiększeniem efektywności energetycznej, podsumowano.

Alior Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Bank zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r. Aktywa razem banku wyniosły 73,42 mld zł na koniec 2018 r.

Źródło: ISBnews