Alior Bank łączy się z BPH. Finalizacja fuzji rok wcześniej, niż planowano

Alior Bank łączy się z BPH. Finalizacja fuzji rok wcześniej, niż planowano
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Alior Bank awansował z 9 na 8 miejsce pod względem wielkości aktywów na rynku bankowym w Polsce. Dzięki temu, że kupił bank BPH. Proces łączenia obu banków zostanie zakończony w 2018 r., czyli o rok wcześniej niż zakładano.

Filip #Gorczyca z #AliorBank: docelowy poziom synergii wynikający z nabycia wydzielonej części Banku #BPH, wynoszący 381 mln zł, zostanie osiągnięty już w 2018 r. #banki @AliorBankSA

W minionym roku bank bardzo istotnie poprawił pozycję kapitałową i płynnościową, gwarantującą możliwości dalszego, dynamicznego wzrostu. Zysk netto Banku za 2017 r. wyniósł 515 mln zł, co jest wynikiem zgodnym z bieżącym konsensusem rynkowym i jednocześnie przewyższa konsensus z czerwca ub.r. o 15 proc.

Największy wpływ na tę wartość miały wyniki drugiej połowy roku, w której zysk netto wyniósł 333 mln zł. W 2017 r. Alior Bank wypracował zwrot z kapitału własnego (ROE) na poziomie 8 proc., gdyby jednak uwzględnić synergie wynikające z połączenia z wydzieloną częścią Banku BPH bez kosztów integracji, wyniósłby on 11,1 proc.

– Docelowy poziom synergii wynikający z nabycia wydzielonej części Banku BPH, wynoszący 381 mln zł, zostanie osiągnięty już w 2018 r., czyli rok wcześniej w stosunku do pierwotnych założeń – mówi Filip Gorczyca, wiceprezes zarządu Alior Banku.

Fuzja z Bankiem BPH to jeden z najbardziej efektywnych procesów przejęcia nie tylko w polskim sektorze bankowym, została zrealizowana w zaledwie kilka miesięcy. Przeprowadzona w marcu ur. migracja zapewniła klientom wywodzącym się z Banku BPH dostęp do szerokiej sieci placówek, jak również oferty wielu nowych usług i rozwiązań, takich jak: internetowy Kantor Walutowy, system płatności mobilnych BLIK czy Google Pay.

– Wiele transakcji fuzji i przejęć kończy się niepowodzeniem – mówi wiceprezes Gorczyca. – Jednak w naszej transakcji poziom synergii przekroczył pierwotne założenia, a koszty integracji okazały się radykalnie niższe, niż zakładano.

Źródło: MarketNews24