Alior Bank dołączyłby się do konsolidacji rynku

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

aliorbank.01.100xPolski rynek bankowy jest dość rozdrobniony. Jestem przekonany, że nastąpi jego konsolidacja, a impulsem może być sprzedaż BZ WBK - stwierdził Cezary K. Smorszczewski, wiceprezes zarządu Alior Banku.

Jak stwierdza w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” wiceprezes Alior Banku, za konsolidacją przemawia fakt, że wiele banków działało w Polsce przez oddział albo niewielką sieć, a to dziś nie jest najlepsza strategia. Jeśli nie osiąga się efektu skali, to trzeba się połączyć z innym bankiem albo wyjść z rynku. W Polsce jest obecnie do kupienia co najmniej 7 banków. Nie są to wcale mali gracze.

Jak mówi wiceprezes Alior Banku: „gdyby na rynku pojawiła się świetna okazja, to na pewno byśmy z niej skorzystali. Chętnie powiększylibyśmy skalę działalności Alior Banku przez zakup aktywów, zorganizowanej części przedsiębiorstwa bankowego czy nawet całego banku. Na rynku jest sporo mniejszych banków, których wartość nie przekracza kilku miliardów złotych. One również mogą być wkrótce na sprzedaż. Niedawno kupiliśmy za prawie miliard złotych portfel kredytowy od banku HSBC. Przyglądamy się też intensywnie innym portfelom kredytowym, zwłaszcza po wejściu w życie rekomendacji T”.