Aktuariusze chcą samorządu

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

dokument.03.250xPolskie Stowarzyszenie Aktuariuszy postuluje utworzenie Izby Aktuarialnej. Złożyło w Ministerstwie Finansów uwagi do nowelizacji ustawy o działalności ubezpieczeniowej, zawierające taką propozycję. Aktuariusze uważają, że powstanie ich samorządu będzie korzystne zarówno dla branży ubezpieczeniowej, jak i całego rynku finansowego, a także dla klientów.

Utworzenie Izby Aktuarialnej ma stanowić odpowiedź na coraz większe wymagania stawiane środowisku aktuarialnemu przez podmioty działające na polskim rynku finansowym, jak również przez międzynarodową społeczność aktuarialną. Należy w tym miejscu wymienić między innymi takie obszary działalności jak kwestię standardów aktuarialnych, wspólnych wymogów edukacyjnych zgodnych z wymogami międzynarodowych stowarzyszeń aktuarialnych czy wreszcie wymogi dyrektywy Solvency II oraz regulacje dotyczące wypłat emerytur z OFE (w tym zasady wyliczania zobowiązań Państwa na przyszłe świadczenia emerytalne).

Izba będzie stać na straży interesu publicznego podejmując działania służące należytemu wykonywaniu zawodu przez aktuariuszy. Zapewni przyjęcie jednolitych i spójnych standardów wykonywania zawodu, gwarantujących bezpieczeństwo funkcjonowania sektora finansowego w Polsce.

W szczególności Izba miałaby przygotować i upowszechnić zasady etyki zawodowej, zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz system egzaminacyjno – edukacyjny, zgodny ze standardami międzynarodowymi (Groupe Consultatif, International Actuarial Association). Miałaby też odpowiadać za weryfikowanie wprowadzonego obowiązku stałego podnoszenia kwalifikacji przez aktuariuszy. Izba prowadziłaby także rejestr aktuariuszy, przejmując to zadanie od organu nadzoru. Obecnie funkcjonujące rozwiązania nie odzwierciedlają w pełni tych potrzeb.

Przy okazji wprowadzanych zmian w przepisach ubezpieczeniowych, do jakich zobowiązuje dyrektywa Solvency II, środowisko aktuariuszy chce wprowadzić nowelizację, która rozwiąże powyższe problemy z korzyścią przede wszystkim dla konsumentów.

Walne Zebranie Członków Polskiego Stowarzyszenia Aktuariuszy zdecydowaną większością głosów opowiedziało się za utworzeniem Izby Aktuarialnej i upoważniło Zarząd do podjęcia kroków zmierzających do jej powstania. Stosowny projekt w tej sprawie Stowarzyszenie złożyło w Ministerstwie Finansów.

Do zadań aktuariuszy należy dbałość o bezpieczeństwo klientów, poprzez ustalanie rezerw techniczno – ubezpieczeniowych zakładów ubezpieczeń, kontrolowanie aktywów stanowiących pokrycie tych rezerw oraz wyliczanie marginesu wypłacalności. Zawód ten w Polsce uprawia 220 licencjonowanych fachowców, a także grupa pracowników działów aktuarialnych w firmach ubezpieczeniowych i konsultingowych.

– Zawód aktuariusza jest zawodem zaufania publicznego i jest podobny do zawodu lekarza czy biegłego rewidenta – do należytego wykonywania obowiązków niezbędna jest specjalistyczna wiedza, zweryfikowana odpowiednimi egzaminami i potwierdzona stosownymi certyfikatami, które dają rękojmię właściwych umiejętności – mówi Piotr Szlenk, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Aktuariuszy. Dodaje, że wymogi wobec zawodu aktuariusza w Polsce, jako zawodu zaufania publicznego, powinny odzwierciedlać przyjęte w tym zakresie standardy międzynarodowe.

Źródło: PIU