Akcje mniejszych spółek mogą nadal pozostawać w tyle
Utrzymuje się stagnacja na rynku pracy w Polsce. W sierpniu zatrudnienie kolejny miesiąc nie rosło, a płace zwiększały się w tempie mniejszym od inflacji. W efekcie realny fundusz płac, będący wypadkową zmian wynagrodzeń, zatrudnienia i inflacji, kolejny miesiąc spadł. Jednocześnie widać, że niekorzystna tendencja w tym względzie ma trwały charakter, co pokazuje ujemna wartość 6-miesięcznej średniej.
Ostatni raz z taką sytuacją mieliśmy do czynienia 3 lata temu. Taki stan utrzymywał się przez kilka miesięcy. Dopiero na wiosnę 2010 r. zaczęły pojawiać się wzrostowe tendencje. Dopiero wraz z nimi nastąpiło przyspieszenie wzrostu sprzedaży detalicznej. Trzeba się zatem liczyć, że przez najbliższe miesiące wydatki konsumentów będą pozostawać pod presją, co utrudni „życie” naszej gospodarce i przedsiębiorstwom, zwłaszcza usługowym.
To obserwacja szczególnie istotna z punktu widzenia kondycji mniejszych spółek z warszawskiego parkietu. To one są najbardziej uzależnione od koniunktu ry w naszej gospodarce. Obserwowana w III kwartale ich słabość w tym świetle nie ma raczej szans na zakończenie. Od końca czerwca tego roku WIG zyskał blisko 8%, a indeks małych spółek, sWIG80, jedynie mniej niż 1%.
Nastroje na rynkach finansowych poprawiło dziś nieoczekiwane zwiększenie programu skupu aktywów przez Bank Japonii. Wydarzeniem na krajowym podwórku będzie dzisiejsza publikacja sierpniowej produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej, a w USA danych o sprzedaży domów na rynku wtórnym oraz pozwoleniach na budowę i liczbie rozpoczętych budów.
Home Broker zwraca uwagę:
Tendencje na krajowym rynku pracy skłaniają do oczekiwania na stagnację wydatków konsumpcyjnych w najbliższych miesiącach Wrzesień jest kolejnym miesiącem poprawy klimatu na amerykańskim rynku mieszkaniowym Rynki nieruchomości Kolejny wzrost zanotował wskaźnik koniunktury na amerykańskim rynku nieruchomości. We wrześniu podniósł się do 40 pkt, poziomu ostatnio widzianego przeszło 6 lat temu. Miesiąc wcześniej miał 37 pkt. Wysoki poziom wskaźnika NAHB nie oznacza jednak, że koniunktura oceniana jest pozytywnie.
Dopiero odczyt powyżej 50 pkt wskazywałby, że więcej firm budowlanych ocenia warunki na rynku jako dobre. Największy wzrost odnotowano w zakresie oczekiwanej sprzedaży mieszkań w kolejnych 6 miesiącach. Wskaźnik poszybował z 43 pkt do 51 pkt. Pierwszy raz od lutego 2007 r. miał wartość ponad 50 pkt. Do 42 pkt z 38 pkt wzrósł wskaźnik obrazujący bieżącą sprzedaż. Natomiast w przypadku zainteresowania kupujących progres był niewielki, z 30 pkt do 31 pkt.
Od dewelopera
W sobotę 22 września, w godz. 10-16 Ronson Development organizuje Dzień Otwarty inwestycji Gemini II, zlokalizowanej na warszawskim Ursynowie. To będzie pierwsza okazja dla zainteresowanych wejść na teren inwestycji i zobaczyć wybrane mieszkania. W ofercie sprzedaży Gemini II dostępnych pozostało 17 ze 167 zrealizowanych mieszkań. Lokale mają powierzchnię od 87 do 103 m kw., a ich ceny kształtują się na poziomie od 7900 zł do 9100 zł za m kw. brutto. Generalnym wykonawcą tego etapu projektu jest firma Hochtief Polska, a termin oddania inwestycji do użytkowania zaplanowano na grudzień 2012 roku.
Zespół analiz
Home Broker