Agencja Fitch umieściła ratingi mBanku i Banku Millennium na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym

Agencja Fitch umieściła ratingi mBanku i Banku Millennium na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym
Fot. stock.adobe.com/William
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Agencja Fitch umieściła ratingi mBanku i Banku Millennium na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym, ze względu na rosnące ryzyko prawne związane z portfelami kredytów walutowych i potwierdziła ratingi Santander Bank Polska i BOŚ Banku - poinformował Fitch w komunikacie.

Fitch podał, że działania ratingowe odzwierciedlają jego pogląd, że ryzyko prawne związane z portfelami kredytów mieszkaniowych w walutach obcych wzrosło od czasu ostatniego przeglądu ratingów banków.

Czytaj także: Fitch Ratings obniżył ratingi Getin Noble Banku w związku z naruszeniem normy kapitałowej >>>

Według agencji ostateczny wpływ finansowy tych ryzyk jest nadal niepewny, ale niektóre z nich, które mogą się zmaterializować w ciągu najbliższych kilku miesięcy, mogą doprowadzić do znacznych strat na portfelach kredytów hipotecznych w walutach obcych.

Fitch podał, że dla mBanku i Banku Millennium wpływ tych strat na ich pozycje kapitałowe może być na tyle duży, że może uzasadnić podjęcie negatywnych działań ratingowych w najbliższym czasie.

Czytaj także: Agencja Fitch potwierdziła rating Alior Banku na poziomie „BB” >>>

Agencja podała, że większej jasności w kwestii kredytów walutowych spodziewa się po zbliżającym się orzeczeniu Sądu Najwyższego i po podjęciu przez banki decyzji w sprawie ich udziału w programie dobrowolnej konwersji na zasadach określonych przez przewodniczącego KNF.

Fitch obniżył jednocześnie Support Rating (SR) mBanku do „5” z „3”.

Obecnie rating mBanku i Banku Millennium jest na poziomie „BBB-„, BOŚ na poziomie „BB-„, a Santandera na „BBB+”.

Źródło: PAP BIZNES