Agencja Fitch obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2023 r., szczyt inflacji dopiero przed nami

Agencja Fitch obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2023 r., szczyt inflacji dopiero przed nami
Fot. stock.adobe.com/Lubo Ivanko
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Agencja ratingowa Fitch obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2023 r. do 1,1 proc. z 1,5 proc. Spodziewa się także szczytu inflacji na początku przyszłego roku na poziomie ok. 21 proc.

„Pomimo ostatnich lepszych odczytów PKB, polska gospodarka prawdopodobnie osłabi się, biorąc pod uwagę zewnętrzne problemy, czyli globalne spowolnienie oraz wojnę w Ukrainie. Wysoka inflacja, spowolnienie akcji kredytowej dla gospodarstw domowych oraz niższe zaufanie konsumentów również będzie ciążyć na perspektywach konsumpcji” – napisano.

Oczekujemy obecnie wzrostu PKB Polski na poziomie jedynie 1,1 proc. w 2023 r., po rewizji z 1,5 proc.

Szczyt inflacji na poziomie ok. 21 proc.

W ocenie Fitch inflacja w Polsce dopiero osiągnie swój szczyt, po 17,4-proc. odczycie w listopadzie, wobec wycofania się rządu z części tarcz antyinflacyjnych.

Spodziewamy się, że główny wskaźnik inflacji osiągnie szczyt na poziomie ok. 21 proc. na początku 2023 r. i obniży się do ok. 13 proc. z końcem roku.

„Jednocześnie, przy słabości złotego względem amerykańskiego dolara, RPP prawdopodobnie utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie do końca 2023 r.” – dodano.

Czytaj także: Dane o PKB za III kw. powstrzymają RPP przed podwyżką stóp procentowych?

Poniżej aktualne prognozy Fitch dla wybranych wskaźników polskiej gospodarki (dane w proc.).

 20222023
PKB5,71,1
Spożycie prywatne3,60,2
Inwestycje4,83,1
CPI (koniec okresu)18,013,0
Stopy procentowe (koniec okresu)6,86,8
USD/PLN4,54,5

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody’s – na poziomie „A2”. Rating Polski według Fitch i S&P to „A-„, jeden poziom niżej niż Moody’s. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Źródło: PAP BIZNES