Dowód osobisty to nie tylko kawałek plastiku – to nasza tożsamość i miliardy złotych do ochrony w skali całego kraju

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

zbp.03.400.289W 2015 r. próbowano wyłudzić aż 7,2 tys. kredytów na łączną kwotę 253 milionów złotych. Stosowany nie tylko w bankowości System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE kolejny rok z rzędu bije rekordy popularności - w zeszłym roku zastrzeżone aż 130,8 tys. dowodów osobistych i paszportów. Związek Banków Polskich opublikował 24. edycję Raportu o dokumentach InfoDOK.

infodok.2015.q4.wykres.600x

Związek Banków Polskich od kilkunastu lat prowadzi już system do zastrzegania dokumentów tożsamości. Tylko w IV kwartale 2015 r. dzięki niemu udaremniono 1,8 tys. prób wyłudzeń kredytów na kwotę 67,5 miliona złotych.

Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.„W minionym roku udało się nam pobić rekord z 2014 r. – odnotowaliśmy największą liczbę zastrzeżeń od momentu uruchomienia Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Aż 130,8 tys. nowych dokumentów trafiło do centralnej bazy danych systemu. A to oznacza, że obecnie ponad półtora miliona dokumentów nie będzie wykorzystanych do wyłudzeń”

Grzegorz Kondek
Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

Na koniec 2015 r. wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ z dokumentami, które powszechnie służą do potwierdzania tożsamości wynosiła 1,55 mln sztuk. W ostatnim kwartale odnotowano wzrost bazy o 29,7 tysiąca dokumentów. W całym 2015 r. statystycznie, niezależnie od pory dnia i nocy, do bazy co 4 minuty trafiał nowy dokument.

Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich„Trzeba pamiętać, ze publikowane przez nas „twarde” dane dotyczą jedynie liczby i wielkości prób wyłudzeń zablokowanych na stosunkowo późnym etapie sprawdzania wiarygodności kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej. Przy uwzględnieniu blokowania przestępczości na wszystkich etapach i procesach w relacji z klientami banków oraz w innych sektorach gospodarki można przypuszczać, że polska gospodarka oszczędza miliardy złotych rocznie.”

Krzysztof Pietraszkiewicz
Prezes Związku Banków Polskich

infodok.2015.q4.wykres.2.600x

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty. Skutecznie ogranicza możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła. Każdy utracony dokument – np. dowód osobisty, paszport i prawo jazdy – powinniśmy natychmiast zastrzec w banku (nawet, jeżeli nie mamy własnego konta i nigdy nie korzystaliśmy z usług bankowych). Skradziony lub zagubiony dokument, zastrzeżony w jednym banku, natychmiast trafia do wszystkich innych banków oraz do innych firm i instytucji uczestniczących w tym Systemie.

Najnowsze wydanie cyklicznego Raportu o dokumentach infoDOK, za IV kwartał 2015 r. znajduje się na stronie internetowej: www.DokumentyZastrzezone.pl.