Polski biznes tworzy listę postulatów dla rządu
Czołowi przedstawiciele polskiego biznesu chcą stworzyć Kodeks, zawierający szkice ustaw, które mogłyby poprawić warunki do prowadzenia biznesu w Polsce. W tym celu zawiązali największą w tej części Europy inicjatywę, która ma na celu wyłonienie spośród regulacji 21 państw Europy Środkowo-Wschodniej takich rozwiązań, które najlepiej wspierają lokalny biznes i które można by wdrożyć także w Polsce. Zacznijmy od reform w takich obszarach jak prawo podatkowe, prawo pracy i prawo zamówień publicznych - mówią zgodnie. Konkretne propozycje zmian w formie Raportu mają zostać przedłożone Radzie Ministrów.
To jedna z pierwszych takich inicjatyw, gdzie polski biznes chce wziąć sprawy w swoje ręce i zamanifestować potrzebę reform mówiąc jednocześnie jak chciałby to zrobić. Partnerem do dyskusji są środowiska prawne, organizacji pozarządowych, przedstawiciele samorządów, które chcą wesprzeć tworzenie szkiców nowych regulacji, zwłaszcza w obszarze: prawa podatkowego, prawa pracy, prawa zamówień publicznych czy partnerstwa publiczno-prywatnego. Wnioski zostaną przedstawione na Forum dla Wolności i Rozwoju, które odbędzie się w dniach 28 – 30 października w Katowicach.
„Motorem rozwoju gospodarczego w Europie jest lokalny biznes. Dla przykładu w Polsce małe i średnie przedsiębiorstwa odpowiadają za niemal 50% PKB, duże polskie firmy są z kolei siłą napędową wielu regionów. Warto poszukać rozwiązań legislacyjnych, które w sposób szczególny będą wspierały krajowe biznesy”, mówi dr Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej.
Inicjatywę wspiera kilkanaście firm, m.in. Atlas, Fakro oraz kilkunastu ekspertów z obszaru prawa, biznesu, nauki i polityki.
„Jest wiele obszarów, które mają wpływ na to, czy za kilka, kilkanaście i kilkadziesiąt lat będziemy żyć w kraju dobrobytu i stabilności gospodarczej czy w kurczącej się ekonomii i zależności od zewnętrznych wpływów. Już teraz powinniśmy wdrażać odpowiednie zmiany. Temu właśnie ma służyć Forum dla Wolności i Rozwoju”, podsumowuje Henryk Siodmok, Prezes Grupy Atlas, wpierający inicjatywę.
Podczas kongresu 28-30 października, odbędzie się m.in. 20 paneli tematycznych poświęconych różnym obszarom gospodarki i funkcjonowania państwa. Wszystkie dyskusje będą toczyć się na forum publicznym, a w każdej z nich wezmą udział eksperci prawni, którzy na bieżąco będą oceniać możliwości wdrożenia w życie konkretnych postulatów zgłaszanych przez przedstawicieli biznesu. Wśród prelegentów znajdą się m.in. Tibor Navracsics – Komisarz Europejski ds. Edukacji, Kultury, Młodzieży i Sportu, Ryszard Florek – Prezes zarządu spółki FAKRO, Mateusz Morawiecki – Prezes zarządu Banku Zachodniego WBK, Marcin Beme – Założyciel i prezes Audioteki, Wojciech Dziomdziora – Radca prawny w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, Maciej Gawroński – Partner zarządzający polskiego biura Bird&Bird i Rafał Fronczek – Prezes Krajowej Rady Komorniczej.
Więcej informacji: www.law4growth.com
Agnieszka Porębska