Beztroskie wakacje to te dobrze ubezpieczone
Przed wyjazdem na wakacje sporo czasu poświęcamy na przygotowania. Porównujemy standard hoteli, pogodę w różnych krajach, a także ceny. Często jednak zapominamy, że te miłe chwile mogą zostać przerwane nieprzewidzianymi wypadkami lub nieprzyjemnymi zdarzeniami. Dlatego warto przedurlopową listę spraw do załatwienia o zapewnienie sobie i rodzinie odpowiedniego pakietu ubezpieczeniowego "na wszelki wypadek".
Minęły już ponad dwa lata, od czasu kiedy media opisywały głośną sprawę Polaka, który wraz z rodziną wybrał się na wycieczkę do Egiptu i podczas pobytu dostał wylewu krwi do mózgu. Trafił on do szpitala, gdzie przeszedł szereg operacji. Miał on co prawda wykupione ubezpieczenie, ale tylko podstawowe. Niestety, skutkiem były liczne bardzo przykre konsekwencje, nie związane z samym stanem zdrowia pacjenta. Wartość leczenia przekroczyła wartość świadczenia. Rodzina chorego musiała więc zbierać pieniądze na leczenie i transport medyczny do kraju. Ta nieszczęśliwa sytuacja pokazuje jak istotne jest odpowiednie ubezpieczenie podczas wakacji. Zwłaszcza tych zagranicznych. A jak wynika z badania zleconego przez TU Europa w tym roku nawet 40 proc. Polaków chce spędzić swoje wakacje poza krajem.
Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach?
Osoby, które zdecydują się na zorganizowane wycieczki zagraniczne najczęściej mają zapewnioną polisę w ramach pakietu oferowanego przez organizatora. Biura podróży mają ustawowy obowiązek ubezpieczania uczestników takich wycieczek. Trzeba jednak pamiętać, że zwykle zakres takiego świadczenia jest podstawowy, czyli najczęściej bardzo ograniczony. Niska suma ubezpieczenia może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów leczenia, szczególnie jeśli w grę wchodzi poważniejsze zdarzenie. Oprócz tego, podstawowe polisy często nie obejmują chorób przewlekłych, np.: cukrzycy, astmy, nadciśnienia czy epilepsji. Hospitalizacja spowodowana nasileniem objawów związanych z chorobą przewlekłą, na którą cierpieliśmy przed wyjazdem, może oznaczać, że nie będziemy mieli możliwości refundacji kosztów leczenia. Dodatkowo zakres podstawowego ubezpieczenia nie przewiduje wypłaty świadczenia związanego z wydarzeniami podczas aktywnego spędzania urlopu. To znaczy, że mając w planach nurkowanie, a nawet pływanie w morzu bez obecności ratownika, możemy nie być objęci polisą.
Co zatem w polisie?
Bardzo ważnym aspektem jest ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą. Wartość polisy powinna być dopasowana do miejsca, w które się wybieramy. W każdym kraju koszty związane z opieką medyczną są inne. Aby dobrać odpowiedni pakiet, najlepiej byłoby sprawdzić ceny: wizyty u lekarza, leczenia ambulatoryjnego czy transportu medycznego. Zazwyczaj im kraj, do którego się wybieramy ma droższe ceny usług jako takich, tym większych wydatków medycznych powinniśmy się spodziewać. Aby oszczędzić sobie czasu można też kwestię kwoty ubezpieczenia skonsultować z agentem ubezpieczeniowym lub doradcą w sieci pośrednictwa finansowego, który z racji doświadczenia z produktami ubezpieczeniowymi będzie mógł doradzić nam na jakiej wysokości pakiet powinniśmy się zdecydować. Warto pamiętać, że wybierając się do dalszych zakątków świata, jesteśmy narażeni na większy koszt transportu medycznego. Należy także powiadomić ubezpieczyciela o wszystkich naszych chorobach przewlekłych. Co prawda zapłacimy większą składkę, ale będziemy chronieni na wypadek nasilenia objawów. Ubezpieczenie podróżne obejmujące koszty leczenia, zazwyczaj zawiera także pakiet od następstw nieszczęśliwych wypadków, które wypłacane jest w razie przykrego wydarzenia.
Osoby, które lubią spędzać czas aktywnie, powinny poszerzyć swoje ubezpieczenie o pakiet przewidziany dla uprawianych sportów. Te amatorskie mogą być uwzględnione w podstawowej polisie, ale sporty ekstremalne już z pewnością nie. Warto dokładne przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia, w których opisane są sporty uwzględnione i wykluczone z polisy. Kolejne świadczenie, które dobrze wykupić przed podróżą to ubezpieczenie kosztów rezygnacji. W razie choroby czy nieszczęśliwego wypadku otrzymamy zwrot pieniędzy i będziemy mogli przełożyć naszą wycieczkę lub wykorzystać środki na inny cel.
Nie tylko na wypadek nieszczęścia
Wyjeżdżając na urlop należy także pamiętać, że jesteśmy zobowiązani do pokrycia szkód, gdy niechcący wyrządzimy komuś krzywdę lub uszkodzimy czyjąś cenną rzecz. Pozornie takie zdarzenie może wydawać się mało prawdopodobne, ale de facto jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że przechodząc plażą do morza nadepniemy komuś na drogi sprzęt elektroniczny, potrącimy kogoś w tańcu lub wypadnie nam coś z okna hotelowego i zniszczy komuś samochód. Na wypadek takich sytuacji należy się ubezpieczyć od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Warto o tym pomyśleć w szczególności, kiedy udajemy się do krajów gdzie odszkodowania z tytułu takich zdarzeń są powszechne i jednocześnie bardzo wysokie, czyli np. w USA czy w Japonii. Największa oferowana wartość ubezpieczenia OC w życiu prywatnym w Polsce to 2 000 000 zł, a koszt takiej polisy to jedynie około 200 zł.
Z kolei planując wyjazd indywidualnie, np. swoim samochodem, warto mieć na uwadze sprawdzenie w ogólnych warunkach ubezpieczenia zakresu naszej polisy. Przede wszystkim, musimy posiadać OC, które wymagane jest w większości krajów Europy. Jednak w niektórych z nich nasze OC może być nieuwzględniane i będziemy zmuszeni do wykupienia tzw. zielonej karty. Zakres ubezpieczenia AC też może być ograniczony i w przypadku wyprawy do niektórych krajów, jak np. Ukraina, Rosja, czy Rumunia będziemy zmuszeni do wykupienia dodatkowego AC. W razie problemów technicznych przyda się ubezpieczenie Assistance, dzięki któremu będziemy mieli zapewniony transport samochodu do warsztatu, a często również pakiet dodatkowych świadczeń, np. nocleg w hotelu na czas naprawy pojazdu.
Dla podróżujących zarówno zorganizowaną wycieczką, jak i samodzielnie, przydatne może się okazać ubezpieczenie bagażu na wypadek zagubienia na lotnisku czy kradzieży np. z samochodu. Wszyscy turyści muszą także pamiętać, że uprawiając czynną turystykę, mogą potrzebować pomocy ratowniczej np. w przypadku zabłądzenia w górach. W wielu krajach, koszty takich akcji ponosi osoba poszkodowana, a kwoty faktur sięgają kilkudziesięciu tys. złotych. Ubezpieczenie zaś, nie powinno kosztować więcej niż kilkanaście złotych. Z kolei ci, którzy wybierają się na wakacje do Unii Europejskiej warto, aby pamiętali, że ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, otrzymujemy tylko około 80 proc. kosztów leczenia. Pozostałe, jak np. transport medyczny, trzeba opłacić indywidualnie.
Ubezpieczenie to bardzo ważny element ekwipunku na nasz wyjazd wakacyjny. Może nas uchronić przed niespodziewanymi wydatkami. Dlatego przed każdym wyjazdem powinniśmy nie tylko zadbać o polisę, ale również dokładnie sprawdzić ogólne warunki ubezpieczenia – czy to oferowanego przez operatora wycieczki, czy kupowanego indywidualnie. Tylko wtedy będziemy mieć pewność czy zakres i wartość świadczenia jest wystarczająca. Wybierając ubezpieczenie powinniśmy dokładnie przeanalizować swoje plany podróży i ocenić na jakie wydarzenia będziemy narażeni. W końcu, jak mówi znane polskie powiedzenie, przezorny zawsze jest ubezpieczony.
Dariusz Świdrak
Idea Expert