Z kartą płatniczą za pan brat
Wzrost konkurencyjności, sprawniejsza obsługa klientów, wzrost przychodów, mniejsze koszty i oszczędność czasu - to tylko niektóre z powodów, dla których opłaca się przedsiębiorcom z sektora małych i średnich firm posiadać terminal płatniczy.
Przekonuje o tym Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, który – w ramach współpracy z programem MasterYourCard – prowadzi ogólnopolski cykl seminariów „Kartą się opłaca”. Ich celem jest dostarczenie przedsiębiorcom wiedzy i narzędzi, które, wykorzystane w prowadzeniu małego i średniego biznesu, mogą realnie przyczynić się do jego rozwinięcia, szczególnie zaś do zwiększenia obrotów. Partnerem inicjatywy jest firma MasterCard.
– Konsumenci korzystający z płatności bezgotówkowych kupują więcej, bo nie ogranicza ich ilość gotówki, którą posiadają w portfelu – mówi Marcin Nowacki, wiceprezes ZPP. – Potwierdzają to m.in. badania Narodowego Banku Polskiego oraz doktora Jakuba Górki, według których średnia wartość transakcji kartą jest blisko 3 razy wyższa niż gotówką (odpowiednio: 83,40 zł oraz 28,40 zł).
Choć korzyści dla przedsiębiorców można mnożyć – wzrost konkurencyjności; sprawniejsza obsługa klientów, mniejsze koszty i oszczędność czasu – to jednak wielu z nich nie decyduje się na posiadanie terminala płatniczego. Niejednokrotnie dzieje się tak przez wzgląd na błędne przekonanie o inwigilacji przedsiębiorców przez banki, czy też obawy przed brakiem właściwego zabezpieczenia transakcji bezgotówkowych.
– Tymczasem w Polsce karta jest bardzo bezpiecznym środkiem płatniczym. Obowiązuje powszechny wymóg kodu PIN, karty płatnicze mają bardzo bezpieczną technologię EMV z chipem, dosyć dobrze wyedukowani są także przedsiębiorcy, którzy sprawdzają na przykład, czy karta jest podpisana – mówi Marcin Nowacki. – W Polsce ryzyk kartowych jest znacząco mniej niż w krajach, które technologicznie są na niższym poziomie.
Według danych Narodowego Banku Polskiego tylko 4 tysięczne procent płatności kartami to tzw. płatności oszukańcze, czyli zrealizowane bez wiedzy i zezwolenia jej posiadacza.
– Zawsze z dużym entuzjazmem angażujemy się w działania edukacyjne, które mają pokazać przedsiębiorcom zalety przyjmowania płatności bezgotówkowych. Przekonujemy ich, że są one wygodne i bezpieczne, zarówno dla nich, jak i dla ich klientów. Wierzę, że program „Kartą się opłaca” pozytywnie wpłynie na rozwój innowacyjnych płatności w tym ważnym dla polskiej gospodarki sektorze – mówi Bartosz Ciołkowski, Dyrektor Generalny polskiego oddziału MasterCard Europe, partnera inicjatywy.
O korzyściach wynikających z posiadania terminali płatniczych przedsiębiorcy będą mogli się przekonać już 1 czerwca, podczas kolejnego z serii seminarium, tym razem organizowanego w Poznaniu. Podczas spotkania omówione zostaną zalety płatności bezgotówkowych w biznesie, sposoby przygotowania firmy do akceptacji płatności elektronicznych, możliwości znalezienia odpowiedniego partnera do akceptacji kart oraz kwestie zarządzania ryzykiem i procesowania kart.
Szczegółowe informacje o seminarium znajdują się na stronie www.kartasieoplaca.pl.
Joanna Nowek