UniCredit planuje nowe przejęcie

UniCredit planuje nowe przejęcie
Andrea Orcel, Źródło: UniCredit,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Włoska grupa bankowa UniCredit SpA złożyła ofertę przejęcia krajowego rywala Banco BPM za kwotę 10 mld euro. Działający w bogatym regionie Lombardii Banco BPM, którego aktywa wynoszą prawie 200 mld euro, od dawna był uważany za cel ekspansji UniCredit. Prezes Unicredit Andrea Orcel zabiega również o przejęcie niemieckiego Commerzbanku AG.

61-letni Andrea Orcel ma wieloletnie doświadczenie w pracy na kierowniczych stanowiskach w bankach. Wcześniej pełnił funkcję prezesa UBS Investment Bank.

Jest osobą kontrowersyjną, choć szanowaną w środowisku bankowców. Został uznany za menadżera odnoszącego jedne z największych sukcesów wśród bankierów inwestycyjnych. Był też krytykowany za twardy styl zarządzania i zmuszanie podwładnych do nadmiernej pracy. Grupą UniCredit kieruje od stycznia 2021 roku.

Według informacji Bloomberga  inwestorzy Banco BPM mieliby otrzymać 0,175 nowych akcji UniCredit za każdą posiadaną akcję Banco BPM.

Informacja, która pojawiła się w poniedziałek rano spowodowała, że akcje Banco BPM wzrosły na giełdzie w Mediolanie o 6,2%, a akcje  UniCredit spadły o 2,9%. Spadły także akcje Commerzbank na giełdzie we Frankfurcie aż o 7,2%.

Przejęcie Banco BPM uruchomi lawinę fuzji i przejęć w UE?

Przejęcie Banco BPM, od dawna będącego potencjalnym celem prezesa Orcela, uczyniłoby UniCredit największym włoskim bankiem pod względem aktywów. Według oceny Bloomberga  uruchomiłoby też  falę fuzji europejskich banków.

We wrześniu Unicredit poinformował, że nabyć 9% akcji Commerzbanku i nie ukrywał, że zamierza przejąć nad nim kontrolę. Informacja ta wywołała w środowiskach finansowych sprzeczne reakcje.

Z jednej strony podkreślano, że transgraniczne fuzje bankowe mogą sprawić, że banki będą bardziej wydajne, dochodowe i stabilne i przyczynią się do stworzenia prawdziwej Unii Bankowej i unifikacji  rozdrobnionych rynków kapitałowych w Europie. Za takim rozwiązaniem opowiada się Europejski Bank Centralny.

Z drugiej strony jednak niemieccy politycy i finansiści wyrazili sprzeciw, obawiając się, że niemieckie firmy będą miały utrudniony dostęp do kredytów.

Konsolidacja banków we Włoszech

Oferta UniCredit wobec Banco BPM jest kontynuacją trendu zmierzającego do konsolidacji banków krajowych we Włoszech. Na początku tego miesiąca Banco BPM kupiło udziały w Banca Monte dei Paschi di Siena SpA i stara się również przejąć największą włoską grupę zarządzającą aktywami – Anima.

Intesa, największy obecnie bank we Włoszech rozpoczął trend konsolidacji przejęciem UBI Banca w 2020 r.

Rok później włoska spółka Credit Agricole SA przejęła bank Credito Valtellinese SpA, a w roku 2022  BPER Banca SpA  zakupiła Banca Carige SpA.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl