PENGAB spadł o 4,7 pkt. m/m, wyraźny spadek koniunktury na rynku kredytów w sierpniu ’24

PENGAB spadł o 4,7 pkt. m/m, wyraźny spadek koniunktury na rynku kredytów w sierpniu ’24
Fot. stock.adobe.com / rzoze19
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W sierpniu 2024 roku Index Pengab odnotował wartość 23.7 pkt., m/m jest niższy o 4.7pkt. Zarówno w przypadku kredytów konsumpcyjnych, mieszkaniowych, inwestycyjnych oraz obrotowych m/m spadki indeksów są dwucyfrowe. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju spadła o 3 pkt. m/m, osiągając poziom 6 pkt., przy wzroście o 32 pkt. r/r. W sierpniu odnotowano negatywne zmiany w odczytach sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju – czytamy w najnowszym wydaniu Monitora Bankowego.

Tadeusz Białek, prezes ZBP

– W sześciomiesięcznej prognozie rynku bankowego odnotowano pogorszenie wskaźników m/m dla wszystkich monitorowanych segmentów z wyjątkiem kredytów konsumpcyjnych i lokat terminowych przedsiębiorstw.

Wskaźnik aktywności przedsiębiorstw na rynku depozytów wzrósł o 4 pkt m/m, osiągając obecnie poziom 15 pkt. W pozostałych segmentach rynku odnotowano korekty wskaźników.

Prognozy makroekonomiczne na kolejne sześć miesięcy wskazują na negatywne zmiany. Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi obecnie 6 pkt., co stanowi spadek o 3 pkt. m/m, choć w ujęciu r/r wzrosła o 27 pkt.

W przypadku prognozy sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych odnotowano spadek o 3 pkt. m/m, co daje poziom – pkt., jednak w skali r/r prognoza wzrosła o 4 pkt.

Z kolei prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju spadła o 3 pkt. m/m, osiągając poziom 6 pkt., przy wzroście o 32 pkt. r/r – powiedział dr Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich (ZBP).

– W sierpniu Index Pengab odnotował wartość 23.7 pkt., m/m jest niższy o 4.7pkt. Indeks prognostyczny m/m wzrósł o 1.7 pkt. do poziomu 29.2 pkt., a indeks ocen jest niższy m/m o 11.2pkt. uzyskując wartość 18.2 pkt. W sierpniu m/m zaobserwowano wyraźny spadek aktywności klientów na rynku kredytów, zarówno osób indywidualnych, jak i przedsiębiorców.

Zarówno w przypadku kredytów konsumpcyjnych, mieszkaniowych, inwestycyjnych oraz obrotowych m/m spadki indeksów są dwucyfrowe. Silną korektę odnotowały także indeksy prognostyczne dla wszystkich monitorowanych wskaźników popytu na rynku kredytów.

Marcin Idzik, Kantar.

Sierpniowy odczyt ujawnia m/m dalsze pogorszenie sześciomiesięcznej prognozy sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju.

Przewidywania sześciomiesięczne sytuacji na rynku kredytów wskazują na dalsze pogorszenie prognoz – podkreślił Marcin Idzik, Minds & Roses.

Czytaj także: W lipcu ’24 Index PENGAB m/m jest wyższy o 8 pkt., wzrosła koniunktura na rynku depozytów

INDEX PENGAB, SIERPIEŃ 2024:

Index PENGAB spadł o 4,7 pkt. m/m, wyraźny spadek koniunktury na rynku kredytów w sierpniu”24
Źródło: ZBP

Kredyty gospodarstw domowych

Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m jest niższy o 28 pkt. i w sierpniu wynosi minus 5 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest niższe o 33 pkt., a r/r spadł o o 10 pkt. Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m spadło o 22 pkt., a r/r jest niższe o 49 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku kredytów gospodarstw domowych spadł m/m o 9 pkt. i wynosi 43 pkt.

Depozyty gospodarstw domowych

Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów indywidualnych na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m spadł o 6 pkt. i wynosi obecnie 16 pkt. W przypadku salda ocen zmian  aktywności  klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m spadek o 20 pkt., a r/r spadek o 5 pkt. Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m spadł o o 13 pkt., a r/r jest wyższe o 2 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytowego gospodarstw domowych m/m wzrósł o 1 pkt. i wynosi 18 pkt.

Kredyty podmiotów gospodarczych

Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m spadło 14 pkt. i wynosi minus 2 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m spadł o 18 pkt., a r/r jest wyższy o 15 pkt. Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m spadło 29 pkt., a r/r jest wyższy o 3 pkt. Indeks prognozy dla rynku kredytów podmiotów gospodarczych m/m jest niższy o 2 pkt. i wynosi obecnie 28 pkt.

Depozyty podmiotów gospodarczych

Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m wzrósł o 4 pkt. i wynosi 15 pkt. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest wyższy o 1 pkt., a r/r spadł o 4 pkt. Indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m wzrósł o 7 pkt.,a r/r jest wyższy o 9 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytów podmiotów gospodarczych m/m jest wyższy o 6 pkt. i wynosi obecnie 16 pkt.

Prognoza sześciomiesięczna rynku bankowego

W  sierpniu odnotowano m/m pogorszenie odczytu prognoz sześciomiesięcznych dla rynku kredytów mieszkaniowych, lokat terminowych osób indywidualnych, kredytów inwestycyjnych oraz obrotowych. Poprawę odnotowano w przypadku kredytów konsumpcyjnych oraz lokat terminowych przedsiębiorstw.

Prognoza sześciomiesięczna sytuacji ekonomicznej

W sierpniu odnotowano negatywne zmiany w odczytach sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju. Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi 6 pkt., m/m minus 3 pkt., a r/r jest wyższa o 27 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi – 6 pkt., m/m spadek o 3 pkt. ,a r/r jest wyższa o 4 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi 6 pkt. , m/m spadek o 3 pkt., a r/r jest wyższa o 32 pkt.

PENGAB: opinie ankietowanych bankowców

Zdaniem większości badanych (69 proc.) polski sektor bankowy na tle innych sektorów bankowych w Europie w perspektywie najbliższych 5 lat będzie rozwijał się szybciej. Odmiennego zdania jest niespełna jedna trzecia badanych (31proc.) wskazując odpowiedź „raczej wolniej”.

Wśród negatywnych czynników wpływających na wyniki banków w najbliższych kwartałach na pierwszym miejscu badani wskazali decyzje nt. stóp procentowych (53 proc.), następnie przeregulowanie sektora (50 proc.), nadmierne opodatkowanie banków (38 proc.), wpływ polityki na działalność banków (38 proc.), wzrost kredytów nieregularnych (34 proc.) oraz sytuację na rynku kredytów CHF (28 proc.).

Źródło: BANK.pl