Coraz mniej Polaków chce zastąpienia złotego euro

Coraz mniej Polaków chce zastąpienia złotego euro
Fot. stock.adobe.com / manassanant
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Agencja badawcza SW Research przeprowadziła na zlecenie Fundacji Wolności Gospodarczej badanie dotyczące stosunku Polaków do wspólnej waluty i Unii Europejskiej. Autorami koncepcji badania byli dr Robert Sobiech z Collegium Civitas i prof. Marek Góra ze Szkoły Głównej Handlowej.

W porównaniu z 2023 rokiem łączne poparcie dla szybkiego wprowadzenia euro zmniejszyło się z 34,9% do 30,7%. Sprzeciw wobec euro wzrósł z 50,8% do 56,5%.

Szczególnie silny spadek poparcia dla przyjęcia euro miał miejsce wśród kobiet. Za wprowadzeniem euro w krótkim okresie opowiada się obecnie 28,5% kobiet i 34,1% mężczyzn.

Najwyższe poparcie dla wprowadzenia euro deklarują wyborcy Koalicji Obywatelskiej (57%), ale w porównaniu z 2023 r. nastąpił spadek poparcia o 10,6 punktów procentowych. Jednocześnie ponad 70% wyborców KO uważa, że ich partia powinna włączyć do swojego programu przygotowania do przyjęcia euro.

Większość wyborców koalicji 15 października za rozpoczęciem przygotowań do przyjęcia euro

Dużo większym poparciem cieszy się propozycja rozpoczęcia przygotowań do przyjęcia wspólnej waluty. Popiera ją blisko 40% badanych, a więc blisko 10 pp. więcej niż miało to miejsce w przypadku propozycji przyjęcia euro za kilka lat.

Za rozpoczęciem przygotowań opowiada się 72% wyborców KO, 60% wyborców Lewicy i 56% wyborców Trzeciej Drogi, ale tylko 24% wyborców PiS.

Podziały polityczne mają kluczowe znaczenie. Większość wyborców KO (ok. 70%) jest za rozpoczęciem przygotowań do przyjęcia euro. Blisko 80% wyborców PiS jest przeciw.

Ponad połowa badanych sądzi, że spełnienie kryteriów przyjęcia euro jest wieloletnim procesem, który powinien być kontynuowany przez kolejne rządy. 

Kryteria przyjęcia euro latarnią morską dla polskiej gospodarki

– Badania ujawniają utrzymywanie się licznych obaw związanych z wprowadzaniem euro w Polsce – podsumował dr Robert Sobiech, jeden z autorów koncepcji badania.  

– Wysokie poparcie dla rozpoczęcia przygotowań utrzymuje się także wśród wyborców opozycji. Taki stan rzeczy może jednak szybko ulec zmianie. W sytuacji konsekwentnego pomijania kwestii przyjęcia euro w agendzie politycznej rządzącej koalicji nawet jej wyborcy spotykają się przede wszystkim z argumentami przeciwników euro.

Nic więc dziwnego, że już dziś za dobrze poinformowanych o euro uważa się 59% wyborców PiS i jedynie 48% wyborców KO – dodał Robert Sobiech.

Prof. Marek Góra, drugi z autorów koncepcji badania podkreślił, że wymogi stawiane gospodarkom przystępującym do tej strefy są bardzo racjonalne. Warto je spełniać nawet, gdyby finalnie do niej nie przystępować. Dlatego postawienie euro, jako swego rodzaju latarni morskiej ułatwiającej nawigowanie, może być dla Polski bardzo przydatne.

Źródło: BANK.pl