Od środy 24 maja na Węgrzech obniżone niektóre stopy procentowe
Stopa zabezpieczanych kredytów jednodniowych także została obniżona o 100 pb do 19,5%. Obniżka obowiązuje od środy 24 maja.
Rada uznała, że podstawowa stopa procentowa pozostanie niezmieniona przez dłuższy czas (wynosi 13%), aby zapewnić „zakotwiczenie oczekiwań inflacyjnych i trwałe osiągnięcie celu inflacyjnego”.
Prezes NBW Gyorgy Matolcsy powiedział, że obniżka stóp jest odpowiedzią, na poprawę salda obrotów bieżących, spowolnienie inflacji i tegoroczne umocnienie forinta. Następuje też na Węgrzech nieznaczna poprawa równowagi finansów publicznych.
Docelowy deficyt przewidziany w roku 2023 to 3400,2 mld forintów (ok. 9,2 mld euro). W 2022 roku deficyt wyniósł 4753,4 mld forintów (12,8 mld euro).
Węgry z najwyższą inflacją w UE
Jednak postępy w zwalczaniu inflacji na Węgrzech są niewielkie. Według Eurostatu 12-miesięczna stopa inflacji, mierzona wskaźnikiem HICP wyniosła w kwietniu na Węgrzech 24,5% i była tylko o 1,7 pkt proc. niższa od maksymalnego poziomu ze stycznia b.r. Węgry mają zdecydowanie najwyższą inflację w Unii Europejskiej.
W październiku 2022 r. Narodowy Bank Węgier podniósł jednodniową stopę depozytową do 18 % – najwyższego poziomu w Unii Europejskiej, aby wzmocnić spadającego forinta w obliczu gwałtownego wzrostu inflacji. „Nawet po dzisiejszej decyzji inflacja pozostaje wrogiem publicznym nr 1” – mówił Matolcsy.
Problemy z praworządnością i funduszami unijnymi
Inne banki centralne Europy Środkowej – których stopy referencyjne są znacznie niższe od węgierskich i niższe stopy inflacji – nie obniżają na razie stóp procentowych, które znacząco wzrosły od czerwca 2021 r.
Zmniejszenie najwyższych kosztów pożyczek w Unii Europejskiej może zmniejszyć trudności gospodarcze Węgier jednocześnie zwiększając ryzyko ponownej deprecjacji forinta. Waluta węgierska po ubiegłorocznych podwyżkach stóp zyskała w ciągu kilku miesięcy 6,9%.
Ale w zeszłym tygodniu osłabiła się o 1,4% po tym, jak minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto powiedział, że Węgry mogą zablokować unijną pomoc finansową dla Ukrainy. Może to utrudnić uzyskanie miliardów euro pomocy Unii Europejskiej przeznaczonej dla Węgier, którą Komisja Europejska zamroziła z powodu korupcji i obaw związanych z brakiem praworządności.
Walkę z inflacją na Węgrzech utrudniają pułapy cenowe na podstawowe artykuły spożywcze, a wcześniej także na paliwo, które wprowadził rząd w celu … powstrzymania inflacji. Matolcsy wezwał do ich stopniowego znoszenia.