Raport MFW o perspektywach światowej gospodarki
Według analityków MFW napięcia geopolityczne mogą kosztować światową gospodarkę 1% PKB w ciągu najbliższych pięciu lat i 2% PKB w dłuższej perspektywie.
Wśród takich napięć MFW wymienił pogorszenie stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, a także sytuację w Ukrainie. Mówi o tym jeden z rozdziałów opublikowanego w tym tygodniu raportu o perspektywach światowej gospodarki.
Analitycy MFW zwracają uwagę, że pogorszenie relacji tylko między USA a Chinami, prowadzi do zmniejszenia inwestycji i transakcji bankowych między nimi o około 15%.
„Fundusze inwestycyjne są szczególnie wrażliwe na napięcia i mają tendencję do ograniczania inwestycji transgranicznych, zwłaszcza w krajach o rozbieżnych poglądach na perspektywy polityki zagranicznej” – napisali autorzy raportu.
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) już spadają. MFW szacuje, że spadły one o 20% między drugim kwartałem 2020 r. a czwartym kwartałem 2022 r.
Rozwój świata w blokach geopolitycznych
„Rozdrobnienie finansowe może mieć poważne konsekwencje dla globalnej stabilności finansowej, wpływając na inwestycje transgraniczne, międzynarodowe systemy płatności i ceny aktywów. To z kolei napędza niestabilność, zwiększając koszty pozyskiwania funduszy dla banków, zmniejszając ich rentowność i ograniczając akcję kredytową dla sektora prywatnego” – czytamy w raporcie. Może to szczególnie dotknąć banki w krajach rozwijających się.
MFW uważa, że w dłuższej perspektywie sektor BIZ podzieli się na kilka bloków geopolitycznych. Firmy i politycy z różnych krajów będą dążyć do przenoszenia produkcji do własnego kraju lub do krajów, którym ufają, aby zapewnić stabilność łańcuchów dostaw.
Takie działania będą miały na celu wzmocnienie bezpieczeństwa narodowego, utrzymania przewagi technologicznej i większą dywersyfikację łańcuchów dostaw. Ale dostawcy będą wybierani wyłącznie z przyjaznych krajów.
Nowy, uboższy świat
Zdaniem autorów raportu – fragmentacja ostatecznie doprowadzi do wzrostu ryzyka finansowego. Wówczas sytuacja na rynku finansowym może wpłynąć na inne sektory gospodarki.
Wpływ na gospodarki krajów rozwijających się będzie silniejszy ze względu na ograniczenie możliwości akumulacji kapitału i wzrostu produktywności poprzez transfer bardziej zaawansowanych technologii i innowacji. Ponadto takie kraje są często bardziej uzależnione od inwestycji zagranicznych.
„Pofragmentowany świat prawdopodobnie będzie uboższy” – twierdzą autorzy raportu.
Pełna wersja raportu zostanie opublikowana 10 kwietnia 2023 r.