PKN Orlen na czele rankingu największych firm z Europy Środkowo-Wschodniej

PKN Orlen na czele rankingu największych firm z Europy Środkowo-Wschodniej
Fot. stock.adobe.com/MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
PKN Orlen utrzymał się na czele rankingu największych firm z Europy Środkowo-Wschodniej, wynika z raportu "Ranking TOP 500 CEE 2022" przygotowanego przez Coface. W top-5 znalazły się także: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) na 4. miejscu oraz Jeronimo Martins Polska - właściciel sieci Biedronka - na 5. miejscu. Firmy plasujące się na 2. i 3. to odpowiednio Skoda Auto i MOL.

PKN Orlen pozostaje niepokonany na pierwszym miejscu, umacniając swoją pozycję dzięki wzrostowi obrotów o 52% (rok wcześniej spadły o 23%). Czeska Skoda Auto (2.), międzynarodowy koncern naftowo-gazowy MOL Hungary (3.), polskie państwowe PGNiG (4.), sieć handlowa Jeronimo Martins Polska (5.), polska spółka energetyczna PGE (7.) oraz Volkswagen Slovakia (8.) były już w czołówce podczas poprzednich rankingów. Większość z nich odnotowała wyższe obroty. Producenci samochodów tacy jak Skoda Auto i Volkswagen Slovakia odnotowali tylko niewielki wzrost przychodów o 0,4% i 2,3% z powodu zakłóceń w łańcuchach dostaw” – czytamy w raporcie.

Czytaj także: PKN Orlen: 3,61 mld zł zysku netto w II kw. 2022 roku; najlepszy w historii kwartalny wynik w ujęciu skorygowanym >>>

W rankingu państw CEE przewodzi Polska

W rankingu państw CEE przewodzi Polska (153 firmy w zestawieniu wobec 161 przedsiębiorstw w poprzedniej edycji raportu).

„Wyniki rankingu 2021 największych firm regionu pokazały, że przedsiębiorstwa były w stanie szybko skorzystać z ożywienia gospodarczego” – skomentował CEO Coface w Regionie Central and Eastern Europe Jarosław Jaworski, cytowany w komunikacie poświęconym raportowi.

Łączny obrót wszystkich 500 firm wzrósł do 842 mld euro

Łączny obrót wszystkich 500 firm wzrósł r/r o 26,9% do 842 mld euro. Zagregowane zyski netto wzrosły prawie dwukrotnie do 41 428 mln w porównaniu z rokiem 2020. Ponadto, 500 największych firm zatrudniało 2,2 mln osób (+1,3% w stosunku do 2020 r.).

„W wymiarze krajowym gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej korzystały z solidnego popytu wewnętrznego. Rynek pracy w 2021 r. ponownie znalazł się w korzystnej sytuacji z niską stopą bezrobocia i znaczącym wzrostem płac. Specjalne środki i regulacje wprowadzone w odpowiedzi na wpływ Covid-19 obejmowały wsparcie dla rynku pracy, co oznaczało uniknięcie masowych zwolnień” – dodał Jaworski.

Trzy kluczowe sektory

Trzy kluczowe sektory (motoryzacyjno-transportowy, paliwowo-chemiczny oraz handel), reprezentowane przez największe firmy w regionie, nadal odpowiadają za 53% całkowitych przychodów.

Sektor paliwowo-chemiczny (minerałów, chemikaliów, ropy naftowej, tworzyw sztucznych i farmacji) jest ponownie największy w rankingu CEE Top 500, pod względem liczby firm. Sektor cieszył się jednym z najwyższych skoków zysków netto (+331,5%). W ciągu 2021 roku ceny ropy wzrosły o 52%, korzystając z ożywienia w przemyśle i gospodarce. Stworzyło to możliwości generowania zysków z marż rafineryjnych, zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnący po lockdownach popyt i ożywienie światowego handlu” – czytamy w komunikacie.

Sektor motoryzacyjno-transportowy pozostaje w czołówce wg liczby firm

Coface zwraca uwagę, że chociaż sektor motoryzacyjno-transportowy pozostaje w czołówce wg liczby firm w zestawieniu, to w porównaniu z innymi rozwijał się stosunkowo słabo. Branża pozostaje dominująca w czterech krajach: Czechach, Węgrzech, Rumunii i Słowacji.

„Trzecim sektorem na podium jest handel niewyspecjalizowany. Ponieważ w czasie pandemii stopa bezrobocia wzrosła tylko nieznacznie, a rynek pracy zapewnił znaczące wskaźniki wzrostu płac, gospodarce pomogły zwiększone wydatki gospodarstw domowych. Obroty w największych przedsiębiorstwach tej branży wzrosły o +19,3%, a firmy mogły również odnotować wyższe zyski netto (+22,8%)” – czytamy dalej.

Ranking największych firm Europy Środkowo-Wschodniej

Ranking największych firm Europy Środkowo-Wschodniej jest przygotowywany już po raz siedemnasty przez międzynarodową grupę Coface, której eksperci pozyskują i weryfikują dane finansowe najsilniejszych firm w 12 krajach tego regionu. Zestawienie prezentuje 500 przedsiębiorstw i grup kapitałowych, które osiągnęły największe obroty w 2021 roku w ujęciu bezwzględnym. Analizie poddano także zyski, liczbę pracowników, strukturę sektorową i kondycję rynków.

W rankingu nie są uwzględnione banki i ubezpieczyciele oraz inne firmy z sektora finansowego ze względu na odmienny sposób raportowania wyników takich spółek.

Źródło: ISBnews