Wskaźnik koniunktury w październiku w dół, negatywne tendencje gospodarcze utrzymują się
„Kolejny, drugi z rzędu miesiąc wyniki warszawskiej giełdy mają największy wpływ na spadek wartości wskaźnika. Warszawska giełda w ciągu ostatniego roku straciła blisko połowę swej wartości i jest to największy jej kryzys od światowej recesji lat 2007-2009. Zmniejsza się również ilość notowanych na giełdzie spółek zarówno krajowych, jak i zagranicznych” – czytamy w raporcie.
Dalsze kurczenie się portfela zamówień
Silny wpływ na spadek WWK miało dalsze kurczenie się portfela zamówień trafiających do polskich firm sektora przetwórczego.
Spośród ośmiu składowych wskaźnika w tym miesiącu jedna uległa poprawie w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca, dwie składowe nie uległy większym zmianom, zaś pięć pogorszyło się, podał BIEC.
Systematyczny wzrost zapasów wyrobów gotowych
Biuro zwraca uwagę, że znaczna część firm zwiększa produkcję na magazyn i sprzedając towar za kilka miesięcy, przedsiębiorcy ratują przynajmniej część zysków. Systematyczny wzrost zapasów wyrobów gotowych obserwujemy od marca br.
„W ostatnich miesiącach bezpośrednią przyczyną są rosnące koszty produkcji (ceny energii, ogrzewania, transportu) i obawa o dalszy ich wzrost” – czytamy dalej.
Firmy w coraz gorszych nastrojach
Poziom oceny ogólnej sytuacji w gospodarce formułowany przez przedsiębiorców jest zbliżony do tego z okresu światowej recesji 2008-2009.
„Na poprawę tych nastrojów w najbliższym czasie nie ma co liczyć, zwłaszcza w sytuacji szybko pogarszającej się sytuacji finansowej firm. Przewaga firm sygnalizujących pogarszanie się stanu ich finansów nad tymi, które odnotowują poprawę sięga obecnie blisko 26% i dotyczy wszystkich branż. To blisko 4 krotnie więcej niż w okresie najsilniejszej pandemii 2020 roku” – podkreślono.
Czytaj także: Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu w dół; prawdopodobieństwo recesji wynosi 75 proc. >>>
BIEC podał, że wskaźnik skłonności do inwestowania w badaniach koniunktury GUS wyniósł minus 26% (wobec ponad +2% w 2021 r.), co „oznacza zdecydowaną przewagę firm ograniczających inwestowanie”.