Czy ubezpieczyciele dobiją branżę węglową?
Coroczny ranking Insure Our Future ocenia 30 największych światowych ubezpieczycieli pod względem jakości ich polityk wykluczenia paliw kopalnych.
W tym roku Allianz, AXA i Axis Capital plasują się w czołówce pod względem polityki wycofywania węgla, podczas gdy Aviva, Hannover Re i Munich Re wychodzą na prowadzenie pod kątem wykluczeń dla ropy i gazu.
Nieubezpieczalny węgiel
Autorzy komentarza stwierdzają, że węgiel staje się nieubezpieczalny (z wyjątkiem Chin), i że 62% reasekuratorów prowadzi obecnie politykę wycofywania się z węgla, ale 38% z nich ma wyłączenia dotyczące ropy naftowej i gazu.
Na dole rankingu znajduje się grupa ubezpieczycieli, którzy nie przyjęli jeszcze żadnych ograniczeń w zakresie ubezpieczania projektów związanych z węglem, ropą lub gazem, w tym amerykańscy ubezpieczyciele Berkshire Hathaway i Starr Insurance oraz bermudzki Everest Re.
Lloyd’s jest jednym z reasekuratorów PZU – największego polskiego ubezpieczyciela, który dalej finansuje paliwa kopalne i nie wprowadza zmian do swojej polityki
W ocenie ekspertów fundacji bardzo słabo wypada też brytyjski Lloyd’s of London, który zapowiedział wprowadzenie ram wyjścia z węgla w 2020 r., ale potem wycofał się z tego, ogłaszając je jako opcjonalne.
Koniecznie dostosowanie się do celów Porozumienia Paryskiego
W omówieniu raportu przytoczony jest komentarz Petera Bossharda, globalnego koordynatora kampanii Insure Our Future i głównego autora raportu:
— Wszystkie firmy ubezpieczeniowe muszą natychmiast dostosować swoją działalność do celu 1,5 st. C zawartego w Porozumieniu Paryskim i zaprzestać ubezpieczania nowych projektów węglowych, naftowych i gazowych.
Raport jest dostępny na stronach Insure Our Future