Joanna Tyrowicz zastąpi Rafała Surę w RPP?
Do RPP piątej kadencji Senat powołał w styczniu Ludwika Koteckiego oraz Przemysława Litwiniuka, którzy zajęli miejsce Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego. W miejsce Sury, którego kadencja miała wygasnąć w listopadzie 2022 r., senacka większość zapowiadała w grudniu 2021 r. powołanie właśnie Tyrowicz.
Czytaj także: Rafał Sura odchodzi z RPP: senacka komisja przyjęła rezygnację >>>
Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Senatu Kazimierz Kleina w medialnych wypowiedziach z ostatnich dni nie wykluczył, że w miejsce Tyrowicz może pojawić się inna kandydatura, ale zasygnalizował też, że mogłaby ona pozostać kandydatką senackiej większości.
Zgodnie z regulaminem Senatu wniosek w sprawie powołania członka RPP zgłosić może grupa co najmniej 7 senatorów. Marszałek Senatu ustala i podaje do wiadomości senatorów początek i koniec terminu na składanie wniosków tak, aby okres składania wniosków był nie krótszy niż 14 dni i aby wnioski były składane nie później niż 30 dni od dnia odwołania członka RPP.
Maksymalnie 3 miesiące na uzupełnienie miejsca w RPP
Zgodnie z ustawą o NBP, uzupełnienie składu Rady na miejsce opróżnione z powodu zrzeczenia się funkcji przez członka RPP organy powołujące dokonują nie później niż 3 miesiące od odwołania członka Rady.
Najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowano na 3-4 sierpnia, a potem na 7 września, czyli w dniu najbliższego decyzyjnego posiedzenia RPP (23 sierpnia RPP obraduje na posiedzeniu niedecyzyjnym).
Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Senatu Kazimierz Kleina powiedział w środę, że wybór nowego członka RPP nastąpi dopiero we wrześniu.