Aplikacja mObywatel nie potwierdzi zdalnie tożsamości
W czerwcu 2022 roku zakończyły się konsultacje społeczne projektu ustawy o aplikacji mObywatel, która ma zrównać w skutkach prawnych dokumenty elektroniczne z analogicznymi dokumentami wydawanymi i funkcjonującymi w formie tradycyjnej.
Ma ona być mobilnym odpowiednikiem dowodu osobistego.
Czytaj także: mObywatel: dokumenty cyfrowe pod względem prawnym będą w końcu tak samo ważne jak tradycyjne?
mObywatel nie dla przedsiębiorców
‒ Z punktu widzenia przedsiębiorców istotna jest szczególnie możliwość zdalnego potwierdzania okazywanych przez osobę fizyczną danych z dokumentu mObywatel.
W naszej ocenie zaproponowane przepisy nie do końca realizują ten kierunek, skupiając się raczej na potwierdzaniu tożsamości z wykorzystaniem dokumentu elektronicznego mObywatel podczas wzajemnej fizycznej obecności stron.
Dopiero w uzasadnieniu do projektu ustawy możemy przeczytać o możliwości zdalnego przekazywania danych do instytucji. Ale miałoby się to opierać nie na przepisach prawa ‒ tylko wzajemnych uzgodnieniach pomiędzy administracją a instytucją oraz koniecznością zawierania odpowiednich umów lub porozumień w zakresie możliwości zdalnego potwierdzania tożsamości ‒ mówi dr Aleksandra Musielak, dyrektorka departamentu rynku cyfrowego Konfederacji Lewiatan.
Czytaj także: Konto w Banku Pekao można otworzyć z wykorzystaniem aplikacji mObywatel
Abonenci telekomunikacyjni zdalnie potwierdzą tożsamość
Podstawa prawna do zdalnego potwierdzania tożsamości (jednak również poprzedzona koniecznością zawarcia odpowiedniego porozumienia) wynikać będzie z ustawy Prawo komunikacji elektronicznej. Odpowiedni przepis zapewne będzie musiał jednak ulec korekcie w związku z uchyleniem podstawy prawnej do świadczenia aplikacji mObywatel.
Aplikacja otworzy nowe ścieżki komunikacji z abonentem, stanowiąc zarazem istotny krok w kierunku powszechnej digitalizacji, która jest w ostatnim czasie szczególnie promowana przez administrację rządową, m.in. poprzez tzw. pakiet deregulacyjny, czyli projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, czy też właśnie projekt ustawy o aplikacji mObywatel.