Jakub Borowski z Credit Agricole: kurs złotego powinien się umacniać w II połowie roku
Credit Agricole przyjmuje założenie, że od III kw. br. będziemy mieć do czynienia z deeskalacją konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.
„Nasz scenariusz deeskalacji przewiduje, że w II połowie roku będziemy mieć do czynienia z aprecjacją kursu złotego – dlatego, że ryzyko związane z rozlaniem się tego konfliktu, przełożeniem się na polską gospodarkę w większym stopniu niż do tej pory zmaleje, a zatem kurs złotego powinien być w takiej sytuacji mocniejszy. Ta aprecjacja w zasadzie już się dokonuje dość wyraźnie w pierwszym dniach kwietnia i jeżeli nie dojdzie do żadnej eskalacji działań wojennych, to sądzę, że złoty już nie będzie podlegał jakiejś znaczącej presji deprecjacyjnej. A zatem ten kurs będzie się umacniał stopniowo w II połowie roku” – powiedział Borowski podczas 17 konferencji „Country Risk – Zarządzanie ryzykiem w zmieniającym się świecie”.
Kurs złotego będzie się umacniał stopniowo w II połowie roku.
Prognoza dotycząca inflacji
Ekonomista przypomniał, że podwyższona niedawno prognoza banku dotycząca inflacji uwzględnia wpływ wojny na Ukrainie na inflację poprzez ceny surowców, poprzez ceny dóbr pośrednich wykorzystywanych w procesie produkcji, czyli ten impuls kosztowy oraz – przede wszystkim – uwzględnia scenariusz wyższych cen żywności.
„W takiej sytuacji ta trajektoria inflacji wygląda tak, że osiąga ona na szczyt czerwcu na poziomie 12,4% i potem stopniowo się obniża. Warto podkreślić, że to jest inflacja, która jest niższa, niż byłaby, gdyby nie tarcza antyinflacyjna. Tarcza antyinflacyjna 'zdjęła’ z tej inflacji trochę mniej niż 3 punkty procentowe. W naszym scenariuszu zakładamy, że tarcza administracyjna zostanie przedłużona do końca roku, ale nie tylko do końca roku – ona zostanie przedłużona na cały 2023 rok, dlatego, że rok 2023 jest rokiem wyborczym i w takiej sytuacji mało prawdopodobne jest, żeby rząd się zdecydował na przywrócenie tych podatków pośrednich, podniesienie stawek podatków pośrednich, przede wszystkim VAT-u, co by zaowocowało wzrostem inflacji o 3 punkty procentowe. Dlatego mamy takie założenie o wydłużeniu tarczy” – wskazał Borowski.
Czytaj także: Podwyżka stóp procentowych jednak nie umocni złotego?
Inflacja w przyszłym roku ukształtuje się na poziomie około 6%
Według prognoz banku, inflacja w przyszłym roku ukształtuje się na poziomie około 6%, zaś do poziomu zbliżonego do celu inflacyjnego obniży się dopiero w 2025 r.
Czytaj także: GUS: inflacja w marcu wyniosła rdr 10,9 proc.; dwucyfrowy wynik po raz pierwszy w tym wieku >>>
W piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że – według szybkiego szacunku – inflacja wyniosła 10,9% r/r w marcu br. Ekonomiści szacują, że w obecnym otoczeniu geopolitycznym inflacja, pomimo zapowiedzi przedłużenia tarcz antyinflacyjnych przez rząd, może utrzymać się na dwucyfrowym poziomie w dalszych miesiącach br., a horyzont jej powrotu do celu banku centralnego (2,5% +/-1 pkt proc.) wydłuży się i – według niektórych analityków – nastąpi po 3 latach.