System AMRON – jedyna międzybankowa baza danych o nieruchomościach

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

amron.01.250x250Do grona ponad 280 instytucji finansowych korzystających z Systemu AMRON przystąpiła pierwsza i największa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa - SKOK im. Franciszka Stefczyka. Ta decyzja to efekt nowelizacji ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych i objęcia spółdzielczych kas państwowym nadzorem, sprawowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego. Oznacza to miedzy innymi obowiązek spełnienia przez SKOKi wymogów określonych w rekomendacjach KNF dotyczących dobrych praktyk związanych z prowadzeniem działalności bankowej.

Wybór Systemu AMRON jako bazy danych o nieruchomościach spełniającej wymogi określone w Rekomendacji J to nie przypadek – System AMRON jest jedyną w naszym kraju międzybankową bazą danych w rozumieniu Rekomendacji J, co w piśmie do Prezesa Związku Banków Polskich, właściciela Systemu, przyznał sam Zastępca Przewodniczącego KNF. System AMRON to gotowe narzędzie pozwalające na sprostanie nowym wymogom nadzorczym przez cały sektor bankowy – Rekomendacja J bowiem nie tylko nakazuje bankom korzystanie z danych o nieruchomościach, ale również – co nie mniej istotne – współudział w tworzeniu bazy sektorowej, która pozwoli na monitorowanie i zarządzanie ryzykiem związanym z zabezpieczeniami hipotecznymi w skali całego systemu bankowego.

Baza AMRON spełnia wszystkie wymogi stawiane rekomendowanym bazom: zasilana jest informacjami o nieruchomościach oraz ich cenach i wartościach ze źródeł uznanych przez Komisję za wiarygodne, opis zarówno nieruchomości, jak i źródła informacji spełnia określone w Rekomendacji standardy, a także – co najważniejsze – już od dziesięciu lat baza tworzona jest przez sektor bankowy przy współudziale Narodowego Banku Polskiego, rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami, Agencji Nieruchomości Rolnych oraz firm windykacyjnych. W bazie uczestniczą wszystkie działające w Polsce banki komercyjne udzielające kredytów hipotecznych (czyli 33 największe banki w Polsce) oraz 250 banków spółdzielczych.

Zasób bazy to obecnie blisko 1,8 mln danych, z czego 50% to dane transakcyjne, czyli ceny nieruchomości określone w umowach sprzedaży. Dla porównania – w bazach prowadzonych przez urzędy skarbowe zarejestrowanych jest łącznie ok. 1,3 mln transakcji. Dane w bazie AMRON pochodzą nie tylko od uczestniczących w Systemie banków, rzeczoznawców czy pośredników – baza zasilana jest również danymi z Powiatowych Rejestrów Cen i Wartości Nieruchomości, czyli jedynych w kraju „otwartych” państwowych rejestrów, gdzie ewidencjonowane są transakcje sprzedaży nieruchomości. Co istotne, dane w bazie AMRON są weryfikowalne – oznacza to, że odpowiedzialność za jakość i poprawność dostępnych danych leży po stronie wszystkich uczestników Systemu. Nie jest więc możliwe, by AMRON – w odróżnieniu od innych komercyjnych inicjatyw – oferował dane o transakcjach, które nie zostały udokumentowane. Takie zasady to efekt przyjętej przed laty strategii, zgodnie z którą najważniejszym celem prowadzonej bazy jest jej wysoka wiarygodność – dane pochodzące z kilku pewnych i weryfikowalnych źródeł, współodpowiedzialność i współfinansowanie rozwoju bazy przez podmioty uczestniczące w Systemie oraz działalność nastawiona nie na zysk, ale na wymierny efekt – bezpieczeństwo polskiego sektora bankowego. AMRON jest bazą współtworzoną przez uczestników rynku obrotu i finansowania nieruchomości dla nich samych, na potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa działania na tym rynku. To najlepsza gwarancja jakości tego, co pojawia się w bazie AMRON.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że AMRON to jedyny w kraju przykład sektorowej bazy danych o rynku nieruchomości, w której uczestniczą praktycznie wszyscy członkowie tego sektora. Nie udało się to do tej pory środowisku rzeczoznawców majątkowych czy pośredników w obrocie nieruchomościami, w których działa po kilkanaście odrębnych, regionalnych i zamkniętych baz danych. Również w strukturach administracji rządowej i samorządowej nie funkcjonuje żadna ogólnopolska baza danych o wartościach nieruchomości.

Co ważne i często nieuświadamiane przez najbardziej zainteresowanych, czyli banki, sektor bankowy powszechnie postrzegany jest jako „prymus” w zakresie standardów gromadzenia i wymiany informacji gospodarczych. Za przykład niech posłużą systematyczne zapytania kierowane do ZBP przez Policję czy organy administracji publicznej, a także raport o rynku nieruchomości w Polsce, przygotowany przez Centrum AMRON na zlecenie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Związek Banków Polskich od kilku lat oferuje urzędom administracji centralnej i samorządowej możliwość wykorzystania Systemu AMRON dla uporządkowania obszaru informacji o wartościach nieruchomości. Ta oferta wciąż jest aktualna. Międzybankowa baza danych AMRON jest dostępna dla każdego uczestnika rynku nieruchomości.

Agnieszka Gołębiowska,
Dyrektor Centrum AMRON