Takie forum zdarza się raz w roku

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

flbs.logo.01.250x83Rozpoczęło się Forum Liderów Banków Spółdzielczych - największe, doroczne spotkanie przedstawicieli sektora spółdzielczego w Polsce. W trakcie tegorocznej konferencji omówione zostaną najważniejsze kwestie tej gałęzi polskiej bankowości. Przybyło na nią kilkuset prezesów oraz członków zarządów banków spółdzielczych.

Forum, odbywające się w stołecznym hotelu Gromada w dniach 9-10 września, przygotowały Związek Banków Polskich i banki zrzeszające – Grupa BPS oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa, przy wydatnej pomocy Centrum Prawa Bankowego i Informacji.

Uroczyste otwarcie

Na początku sesji otwierającej głos zabrali Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich i Mariusz Cholewa, prezes zarządu Biura Informacji Kredytowej S.A. Przywitali oni wszystkich dostojnych gości, wyrazili także nadzieję, że tegoroczne spotkanie będzie owocne, a prezentowane w jego trakcie treści okażą się pomocne w codziennej praktyce bankowej.
Następnie głos zabrał Piotr Piłat, dyrektor Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w Ministerstwie Finansów. Mówił o postępie prac nad dostosowaniem regulacyjnym sektora banków spółdzielczych do CRD. Mecenas Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich, swoje wystąpienie poświęcił stosowaniu zasady proporcjonalności. Komisję Nadzoru Finansowego reprezentował Wojciech Kwaśniak, zastępca jej przewodniczącego. Sesję otwierającą zakończyło wystąpienie Tomasza Brożyny, członka zarządu, dyrektora Pionu Sprzedaży i Marketingu Mondial Assistance Sp. z o.o. Przedstawił on usługi assistance w służbie klienta.

Sesja pierwsza

Organizatorzy poświęcili ją zmianom regulacyjnym w bankowości spółdzielczej, ich kosztom i korzyściom dla sektora. Prezesi banków zrzeszających w swoich prezentacjach mieli przedstawić propozycje koniecznych zmian, niezbędnych dla dostosowania regulacyjnego sektora banków spółdzielczych do CRD, i ich szacowanych kosztów, jakie ponieść będą musiały tak banki zrzeszające, jak i spółdzielcze.
Do debaty, poświęconej kierunkowi pożądanych zmian instytucjonalnych w bankowości spółdzielczej i ich kosztach dla banków spółdzielczych, moderowanej przez Jerzego Bańkę, wiceprezesa ZBP, zgłosili się prezesi banków spółdzielczych i Dariusz Twardowski, dyrektor Departamentu Bankowości Spółdzielczej i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego.

Artur Wójtowicz, Senior Relationship Manager, Visa Europe, w swoim wystąpieniu zamierzał się skupić na nowych rozwiązaniach płatniczych dla banków spółdzielczych Visa Europe. Jacek Jacheć, dyrektor Biura Rozwiązań Produktowych, Exatel S.A., mówić zaś miał o bezpieczeństwie i nowych formach kontaktu z klientem – wyzwaniach i szansach dla banków w 2014 r.

Sesja druga

Organizatorzy FLBS założyli, że w jej trakcie mówić się będzie o zarządzaniu ryzykiem w banku spółdzielczym. Marcin Kott z Departamentu Rynku Bankowego BIK S.A. zamierzał omówić znaczenie bazy Systemu Informacji BIK Przedsiębiorca w zarządzaniu ryzykiem klienta biznesowego. Maciej Małek – redaktor naczelny portalu aleBank.pl, moderator panelu „Optymalizacja ryzyka kredytowego i poprawa wolumenu portfela kredytowego”, do dyskusji zaprosił prezesów banków spółdzielczych.

Sesja trzecia

W całości przeznaczona została na „Debatę polityczną na temat roli polskiej bankowości spółdzielczej w przyszłości”. Rolę moderatora powierzono Krzysztofowi Pietraszkiewiczowi, prezesowi ZBP. Do dyskusji zaprosił on polityków, przedstawicieli ministerstw i Narodowego Banku Polskiego.
Uroczysty bankiet wieńczył dzień pierwszy Forum Liderów Banków Spółdzielczych.
Dzień drugi, w zamierzeniu organizatorów, otworzy sesja poświęcona efektywności działania banków spółdzielczych.

www.aleBank.pl/flbs

(ala)