Zarzadzanie ryzykiem i ubezpieczeniami.Wyniki badania Aon Polska wsród firm działajacych na polskim rynku
Aon Polska opracował wyniki III edycji badania wsród przedsiębiorstw działajacych w Polsce dotyczący zagrożeń związanych z działalnościa gospodarczą oraz sposobów i praktyk zarzadzaniaryzykiem i ubezpieczeniami. Rezultatem badania jest raport i ranking zagrozen wraz z charakterystykapolskiego rynku zarzadzania ryzykiem i ubezpieczeniami i porównaniem z wnioskami badania przeprowadzonego przez Aon w skali globalnej.
Najwazniejsze wnioski: ryzyka w działalnosci gospodarczej
- Priorytetem dla polskich firm sa zagrozenia wynikajace ze spowolnienia gospodarczego,wzrastajacej konkurencji oraz utraty płynnosci finansowej.
- Nowym ryzykiem, które po raz pierwszy znalazło sie w pierwszej dziesiatce jest nieuczciwosc pracownicza. W porównaniu do globalnej edycji nowym zagrozeniem dla polskich przedsiebiorców jest niestabilnosc polityczna na swiecie.
- Zagrozeniami, które zdaja sie byc niedoceniane przez polskie firmy w porównaniu do badaniaglobalnego jest ryzyko utraty reputacji oraz ryzyko braku innowacyjnosci, jak równiezproblemy z przyciagnieciem i utrzymaniem utalentowanych pracowników. Wyzej wymienione zagrozenia znajduja sie od lat w czołówce rankingu swiatowego.
- Blisko 3/4 badanych organizacji poniosło w ostatnim okresie straty finansowe zwiazane ze spowolnieniem gospodarczym. Jednoczesnie jedynie 1/3 posiada plan działania wobec ryzyka utrzymania sie spowolnienia gospodarczego.
Najwazniejsze wnioski: praktyki zarzadzania ryzykiem
- Główna przesłanka wzrostu znaczenia/ wagi zarzadzana ryzykiem w firmach jest niestabilnosc ekonomiczna oraz presja ze strony klientów.
- Wsród wskazywanych korzysci wynikajacych z inwestycji w zarzadzanie ryzykiem najwieksze znaczenie maja mozliwosc podejmowania bardziej swiadomych decyzji dotyczacych zatrzymania/przyjecia ryzyka, usprawniona kontrola wewnetrzna oraz poprawa standardów zarzadzania w firmie.
- Systematyczne zaangazowanie zarzadu w kwestie zarzadzania ryzykiem oraz rozpatrywanie przez zarzad specyficznych ryzyk biznesowych deklaruje blisko 1/3 badanych firm.
- Dyskusja, doswiadczenie oraz intuicja kadry zarzadzajacej sa najczesciej stosowanymi metodami identyfikacji i oceny ryzyka w Polsce w odróznieniu od firm zagranicznych, gdzie dominuja formalne rejestry ryzyka oraz analizy ilosciowe.
- Jedynie 1/5 badanych firm posiada w swoich strukturach departament zarzadzania ryzykiem i ubezpieczeniami, który najczesciej podlega pod funkcje CFO.
Najwazniejsze wnioski: praktyki ubezpieczeniowe
- Sprawna likwidacja szkód pozostaje na pierwszym miejscu wsród priorytetów wyboru ubezpieczyciela. Najwiekszy wzrost znaczenia w kontekscie wyboru ubezpieczyciela dotyczy doswiadczenia w danej branzy.
- Wsród oczekiwan wobec rynku ubezpieczeniowego dominuja kwestie zwiazane z zakresem ochrony ubezpieczeniowej, tj. oczekiwanie wiekszej elastycznosci i szerszego zakresu ochrony.
- Ponad połowa organizacji oczekuje, iz ubezpieczyciele docenia wysiłki w zakresie zarzadzania ryzykiem poprzez obnizenie składki ubezpieczeniowej.
- Odsetek firm, które polegaja na brokerze ubezpieczeniowym w zakresie ustalenia limitów odpowiedzialnosci w ubezpieczeniach OC jest w Polsce blisko dwukrotnie nizszy niz w badaniu globalnym.
- Jedynie 1% badanych firm rozwaza ustanowienie zaleznego zakładu ubezpieczen (Captive) w perspektywie nastepnych trzech lat, blisko dziesieciokrotnie mniej niz w przypadku firm zagranicznych.
„Rezultaty naszego badania wskazuja, iz pomimo wielu podobnych wyzwan, wobec których stoja zarówno polskie, jaki i miedzynarodowe firmy, to w przypadku tych pierwszych istnieje jeszcze duzy potencjał osiagniecie wiekszej dojrzałosci w zakresie praktycznych zastosowan koncepcji zarzadzania ryzykiem – tłumaczy Sławomir Bany, Prezes zarzadu Aon Polska Sp. z o.o.
Pełny raport dostępny jest tutaj.
Źródło: Aon