Twój e-PIT: jak prawidłowo i szybko rozliczyć zeznanie roczne?
Jak informuje Ministerstwo Finansów, korzystając z usługi Twój e-PIT, Polacy złożyli już ponad 5 milionów zeznań za 2020 rok. Aplikacją mObywatel logowano się 275,7 tysięcy razy, profilem zaufanym 8,3 milionów razy! Liczba logowań jest wyższa niż liczba złożonych deklaracji – to normalne. Nie każda „wizyta” w usłudze kończy się bowiem akceptacją zeznania PIT.
Domowy urząd skarbowy
Usługa Ministerstwa Finansów Twój e-PIT zadebiutowała dokładnie trzy lata temu. I od tego czasu jest jedną z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. Czas na złożenie zeznania i rozliczenie się z fiskusem mamy do najbliższego piątku, czyli 30 kwietnia.
Czytaj także: Twój e-PIT: liczba rocznych zeznań złożonych w systemie sięgnęła 5 mln >>>
W usłudze Twój e-PIT najczęściej wypełniane są zeznania roczne, czyli PIT-37 i PIT-38. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą skorzystać z zeznań przygotowanych na formularzach PIT-28 i PIT-36 (rozliczenia udostępnione w usłudze trzeba jednak samemu będzie uzupełnić o dane dotyczące przychodów z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej).
Dostępne jest również oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego, czyli PIT-OP.
Czytaj także: PIT: już ponad 80 proc. Polaków rozliczy się przez internet >>>
W tym roku Twój e-PIT jest częścią e-Urzędu Skarbowego, czyli internetowego serwisu Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej. Adres tego urzędu jest dla całej Polski taki sam – www.podatki.gov.pl. Dzięki temu mamy możliwość rozliczenia podatku w dogodnym miejscu i czasie, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym, online!
Jak sprawdzić swoje zeznanie?
A jak sprawdzić swoje, przygotowane przez urząd skarbowy, zeznanie? To bardzo proste.
Będąc na stronie podatki.gov.pl wybierz podatek PIT, a później Twój e-PIT.
Czas na zalogowanie się do e-Urzędu Skarbowego. Masz trzy możliwości:
- przez profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną (czyli login.gov.pl)
- danymi podatkowymi (PESEL lub NIP i kwota przychodów)
- nowość! Aplikacją mObywatel
Z oczywistych względów polecamy opcje nr 1 i 3. Są nie tylko bliskie naszemu sercu, ale i super wygodne.
Szybkie logowanie
Zacznijmy od profilu zaufanego. Dzięki niemu nie tylko zalogujecie się do e-Urzędu Skarbowego, ale i załatwicie online wiele innych urzędowych spraw. Raz założony profil zaufany jest ważny przez 3 lata. W dowolnym momencie można przedłużyć jego ważność. Istnieje też możliwość założenia, ważnego przez 3 miesiące, tymczasowego profilu zaufanego.
Aby móc załatwiać sprawy urzędowe w internecie potrzebujemy trzech elementów. Po pierwsze – musimy móc się zidentyfikować. Po drugie – musimy się uwierzytelnić, a więc potwierdzić, że my to rzeczywiście my. I wreszcie – musimy się podpisać
– mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Profil zaufany umożliwia realizację tego całego procesu w kilka minut – dodaje.
Nowość z mObywatelem
W tym roku premierę ma nowy sposób zalogowania się do usługi Twój e-PIT – logowanie się przez aplikację mObywatel.
mObywatel daje możliwość szybkiego zalogowania do Twój e-PIT, ale przede wszystkim jest wirtualnym portfelem na dokumenty. Można tam znaleźć mTożsamość (odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego), mPojazd (dane z dowodu rejestracyjnego i polisy OC), mPrawo Jazdy, licznik punktów karnych i e-recepty. Aby uruchomić mObywatela, potrzeba profilu zaufanego.
Czytaj także: PIT 2021: z jakich ulg i odliczeń można skorzystać, aby obniżyć podatek za 2020 rok?
Uwaga! W mObywatelu nie znajdziecie swojego e-PITa, ale dzięki aplikacji szybko i wygodnie zalogujecie się do e-Urzędu Skarbowego, w którym znajdziecie swoje rozliczenie roczne.
Oto jak się tam zalogować z aplikacją mObywatel:
1. Wejdź na stronę https://urzadskarbowy.gov.pl i wybierz logowanie z wykorzystaniem aplikacji mObywatel.
2. Uruchom aplikację mObywatel i wybierz dokument mTożsamość.
3. W dolnym menu wybierz „Przekaż„, a następnie „Przekaż dane instytucji lub firmie„.
4. Na stronie e-Urzędu Skarbowego wybierz logowanie z wykorzystaniem mObywatela.
5. Zeskanuj wyświetlony kod QR i potwierdź zakres przekazanych danych.
– Stale pracujemy nie tylko nad rozwojem kolejnych usług w mObywatelu, ale i nad kolejnymi możliwościami wykorzystania naszej aplikacji. Możliwość zalogowania się dzięki niej do e-Urzędu Skarbowego to ważny i bardzo użyteczny krok, który – mamy nadzieję – przełoży się na dalszy wzrost jej popularności – mówi minister Marek Zagórski.
mObywatel to bezpłatna, dobrowolna i oficjalna aplikacja na smartfony, przygotowana przez zespół NASK.